چگونه یک کندوی عسل را تقسیم کنیم – اصول اولیه


دانستن نحوه شکافتن کندوی عسل یک مهارت مفید برای هر زنبورداری است. هنگامی که کلنی ها بیش از حد شلوغ می شوند، مستعد ازدحام هستند. با شکافتن موفقیت آمیز کندو، زنبوردار زنبورهای خود را به یک دسته از دست نمی دهد. همچنین، این نیز یک راه عالی برای افزایش تعداد کندوهای شما است. با این حال، انجام نادرست یا در زمان نامناسب – تقسیم کندو می تواند منجر به از دست دادن هر دو کلنی شود.

کلنی زنبور عسل قوی قبل از شکافتن تصویر کندو.

تقسیم کندوها برای مدیریت زنبورستان

تقسیم کندو فرآیند ساده گرفتن 1 کلنی زنبور عسل با جمعیت زیاد و تقسیم آن به 2 خانواده کامل زنبورهای کوچکتر است. وقتی به درستی انجام شود، هر دو “نیمه” مستعمره به مستعمرات مولد تبدیل می شوند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

انجام این پروژه نسبتاً آسان است، اما ابتدا باید موارد مهمی را در نظر بگیرید. این فعالیتی است که اغلب توسط یک زنبوردار سال دوم و بعد از آن انجام می شود. کمی احتیاط توصیه می شود زیرا روند شکافتن کندو بدون خطر نیست.

حتی زنبورداران با تجربه هر دو نیمه یک کلنی تقسیم شده را از دست داده اند. به همین دلیل داشتن ایده خوبی است چند تجربه زنبورداری قبل از اینکه مستعمرات خود را تقسیم کنید، زیر کمربند خود قرار بگیرید.

شکاف کندوی زنبور عسل چیست؟

هنگام شکافتن کندو، مهم است که به یاد داشته باشید که ما فقط خود زنبورها را شکافته نمی کنیم. ما هستیم تقسیم منابع کلنی زنبور عسل

زنبوردار به تازگی کندوی زنبور را برای بررسی تصویر قدرت شکافته است.

اینجاست که بسیاری از زنبورداران بی تجربه دچار مشکل می شوند. هر شروع کندو جدید باید عسل، گرده و نسل زنبور عسل. علاوه بر این منابع، آنها به تعداد کافی زنبور کارگر بالغ برای انجام وظایف کندو نیاز دارند.

مهمتر از همه، هر نیمه باید یک ملکه زنبور عسل یا منابع لازم برای ساختن یک ملکه خوب داشته باشد. سعی کنید یک قاب با تخم‌های تازه و لارو که تقریباً برای دیدن آن‌ها کوچک هستند قرار دهید. خوب است که مقداری نوزاد درپوش داشته باشید تا تعداد زیادی زنبور پرستار جدید نیز تهیه کنید!

اگر یک کندوی 10 قاب دارید، اکثر افراد برای شکافتن جدید 5 قاب بیرون می آورند و 5 قاب را در کندو قدیمی می گذارند. اما به یاد داشته باشید، ما فقط فریم‌ها را متحرک نمی‌کنیم – ما فریم‌ها را با منابع حرکت می‌دهیم.

البته فضای باقیمانده را با قاب های جدید پر کنید. داخل کندو نباید فضای خالی بگذارید. زنبورها هر کدام را پر خواهند کرد فضای خالی با شانه فرز.

تصویر تخم زنبور عسل در سلول های لانه زنبوری.

دلایل تقسیم کندو توسط زنبورداران

از آنجایی که فرآیند بدون ریسک نیست، چرا از این شانس استفاده کنید؟ دلایل متعددی وجود دارد که الف زنبوردار ممکن است بخواهد کندوها را شکافته کند.

  • افزایش تعداد کندوها
  • صرفه جویی در پول
  • ازدحام را کاهش دهید
  • درخواست کهیر
  • کنترل کنه

تقسیم در بهار برای افزایش تعداد

یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد شکاف کندو، استفاده از مزیت تشکیل کلنی زنبور عسل بهار است. تقسیم کندوهای بزرگ و قوی اجازه می دهد زنبوردار کندوهای بیشتری داشته باشد.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

ایجاد مستعمرات جدید در محوطه های زنبور عسل راهی برای جبران خسارت های زمستانی است. شکافتن موثر کندو راهی برای افزایش تعداد کندوها بدون نیاز به این کار است خرید زنبورهای عسل جایگزین.

اسپلیت ها می توانند ازدحام را کاهش دهند

یکی دیگر از دلایلی که برای ایجاد شکاف در نظر گرفته می شود، پیشگیری از ازدحام زنبور عسل است. با کاهش ازدحام در کندو از برخی ازدحام ها جلوگیری می شود.

اگر مستعمره خود را از طریق یک گروه تقسیم کرد و شما آن را بگیرید – عالی است! اما اگر این کار را نکنید چه؟ شما زنبورها را از دست داده اید. بخشی طبیعی از زندگی زنبور عسل، بستنی ندهید تا آنجا که تولید مثل کلنی چیز خوبی است.

با این حال، ما زنبورداران این ایده را دوست نداریم که نیمی از جمعیت کلنی زنبور عسل برای ایجاد یک خانه جدید پرواز کنند.

کوئینزهای جدید تولید کنید

برخی از زنبورداران استفاده کنید استراتژی شکافتن کندوها به عنوان فرصتی برای تولید ملکه های جدید. یک کلنی زنبور عسل توانایی قابل توجهی دارد یک ملکه زنبور جدید بسازید.

هنگامی که ما یک تقسیم واقعی انجام می دهیم، ملکه مسن تر معمولا به یک جعبه جدید منتقل می شود. نیمه دیگر کندو باید ملکه جدیدی درست کند یا زنبوردار به آن بدهد.

این تقسیم بدون ملکه باید منابع مورد نیاز برای تولید یک ملکه جدید را داشته باشد. این یعنی خیلی لاروهای کوچک یا حتی بهتر است تخم مرغ تازه

ساختن یک ملکه جدید یک ماجراجویی مخاطره آمیز است و چندین هفته طول می کشد تا کلنی این روند را کامل کند. مطمئن شوید که اسپلیت های خود را با مقدار زیادی ذخیره کنید زنبورهای کارگر. جمعیت کلنی به آرامی کاهش می یابد تا زمانی که زنبورهای جدید ظاهر شوند.

انجام درمان کنه ها در طول چرخه بی مولد

مقداری درمان کنه ها در زمان بچه داری کم یا بدون بچه دار شدن موثرتر هستند. زنبورداران می توانند برای کمک به کنترل کنه ها زمان شکافتن کندو خود را تعیین کنند. وقفه موقت در چرخه زاد و ولد، باعث ایجاد وقفه در تولید مثل کنه واروآ می شود.

بهترین زمان برای شکافتن کندو

بهار بهترین زمان برای شکافتن کندو است. زمان رشد سریع کلنی زنبور عسل است. زمان از “جریان عسل” یک زمان رشد طبیعی است و مستعمرات آسان تر به رشد تشویق می شوند.

قبل از اینکه یک کلنی جمعیت بزرگی را ایجاد کند که تقریباً جایی برای زنبورهای بیشتر در جعبه وجود ندارد، باید برنامه ای داشته باشید.

اگر ازدحام در لانه مولدین را رفع نکنید، زنبورها این کار را خواهند کرد. اگر می بینید سلول های ازدحامی در طول بازرسی کندو در اواسط بهار، باید اقدام کنید.

مستعمرات تابستانی را می توان تقسیم کرد

در حالی که بهار زمان مناسبی برای ایجاد شکاف است، ممکن است نیاز داشته باشید که مستعمرات تابستانی بزرگ را نیز تقسیم کنید.

می‌توانید از اسپلیت‌ها برای مدیریت ازدحام در هر زمانی در طول ماه‌های گرم استفاده کنید. با این حال، باید مطمئن باشید که کلنی های کوچکتر زمان کافی برای ساختن و آماده شدن برای زمستان دارند.

آیا عالی نیست اگر همیشه بدانیم زنبورهایمان در طول فصل دقیقاً چه چیزی از ما نیاز دارند؟

جعبه زنبور عسل چه اندازه ای برای شکاف ها مورد نیاز است؟

هنگامی که از یک کلنی بسیار بزرگ جدا می شوید، رایج ترین روش این است که زنبورهای جدید را در یک جعبه “عمیق” با اندازه کامل قرار دهید – به خصوص اگر هوا گرم باشد.

با این حال، لازم نیست از یک جعبه با اندازه کامل استفاده کنید. جعبه nuc 5 قاب نیز یک اندازه محبوب برای شروع مستعمرات جدید است.

هر بخش باید زنبورهای کافی برای محافظت از کندو داشته باشد و تمام وظایف کندو را تا زمانی که جمعیت شروع به رشد کند انجام دهد. به یاد داشته باشید، جمعیت کلنی تا ظهور زنبورهای جدید کاهش می یابد و این ممکن است چند هفته طول بکشد.

اما، گاهی اوقات یک مستعمره به حالت ازدحام تبدیل می شود که جمعیت آن زیاد نیست. چگونه می توانید مقداری از ازدحام کندو را بدون مصرف نیمی از منابع کندو برطرف کنید؟

تصویر کندوی 5 قاب نوک پر از زنبورها.

چگونه مینی شکاف کندو درست کنیم

من از جعبه های کندو به اندازه nuc برای ساختن مینی کلونی اسپلیت با مجموع 5 فریم استفاده می کنم. با شروع 2 یا 3 قاب از نوزادان، تعداد زیادی زنبور پرستار اضافه کنید. علاوه بر زنبورهای پرستاری که بر روی قاب نوزادان حضور دارند.

تعدادی از زنبورهای پرستار اضافی را از سایر قاب‌های نوزادی که در کلنی مادر رها می‌کنید تکان دهید. سپس، چند سلول ملکه یا یک قاب با تخم مرغ/لارو تازه اضافه کنید. این به آنها امکان می دهد ملکه بسازند یا من می توانم برای آنها یک ملکه بخرم.

در صورت موفقیت، آنها به سرعت از جعبه nuc بزرگتر خواهند شد. آنها را تماشا کنید و با رشد آنها کلنی را به یک جعبه بزرگتر منتقل کنید.

تقسیم زنبورها در همان حیاط زنبور عسل

وقتی یک زنبوردار کندوی زنبور را شکافت، اغلب به آنها توصیه می شود که شکاف جدید را در مکان دیگری قرار دهند.

این به این دلیل است که زنبورهای مزرعه ای که به جعبه جدید منتقل می کنید ممکن است نمانند. آنها میل به بازگشت به محل اصلی کندو را احساس خواهند کرد. این می تواند منجر به این شود که تقسیم جدید شما حتی زنبورهایی برای حفظ خود نداشته باشد.

اگر کندوی عسل جدید تقسیم 2 مایلی یا بیشتر دورتر منتقل می شود، زنبورهای مزرعه خود را به مکان جدید تغییر جهت خواهند داد. اکنون، نیروی میدانی خود را حفظ کرده و شانس موفقیت کندو شکافته خود را افزایش خواهید داد.

در عرض چند هفته می توانید اسپلیت ها را به حیاط خانه برگردانید. دوباره زنبورها می دانند که مکان آنها تغییر کرده است و دوباره تنظیم می شوند. این بهترین سناریو است.

وقتی جابجایی کندو یک گزینه نیست

اگر نمی توانید تقسیم خود را به مکان دیگری منتقل کنید، هنوز هم می توان یک تقسیم موفقیت آمیز انجام داد. شما می توانید این کار را انجام دهید، اما باید کمی بیشتر به کلنی در حال رشد توجه کنید.

اگر یک بررسی سریع در روز بعد جمعیت کم را نشان داد، باید زنبورهای پرستار بیشتری را به داخل تقسیم کنید.

مطمئن شوید که ورودی های مستعمرات با جمعیت کم را کاهش دهید. این به آنها کمک می کند از خانه خود در برابر زنبورهای دزدی دفاع کنند. من طرفدار زیادی برای حبس کردن زنبورها در کندو نیستم، اگرچه برخی از زنبورداران این کار را انجام می دهند.

شکافتن کندو – هنگامی که نمی توانید ملکه را پیدا کنید

گاهی اوقات، ما مطلقاً نمی توانیم زنبورهای ملکه ما را پیدا کنید. هی، اشکالی نداره یافتن 1 زنبور عسل در کندوی 40000 حشره گزنده سخت است.

نگران نباشید – این مانع از ایجاد شکاف نمی شود. با دقت، منابع کندو را تقسیم کنید. باز هم، مطمئن شوید که هر نیمه تخم مرغ تازه دارند.

بعد از 4 یا 5 روز به کندو برگردید و با دقت زیادی تولید سلول های ملکه را بررسی کنید. اگر سلول های ملکه را می بینید، این شکاف بدون ملکه شماست.

روش دولیتل برای شکافتن کندوها

این یکی از روش های ساخت شکاف کندو است که توسط زنبورداران استفاده می شود. من از آن استفاده نمی کنم اما ممکن است در زنبورستان خود مفید باشد.

5 قاب از نوزادان (بعضی باز و برخی سرپوشیده) را بردارید اما زنبورها را نگذارید. تمام زنبورها را از روی قاب نوزادان جدا کرده و دوباره داخل کندو کنید.

قاب های بچه را در یک بدنه کندوی اضافی قرار دهید. یک حذف کننده ملکه را روی جعبه فوق العاده بالای کندو مادر قرار دهید. حالا جعبه را با قاب های بچه (بدون زنبور) در بالای اکسلدر قرار دهید. حالا کندو را ببندید.

طی چند ساعت آینده، زنبورهای پرستار جوان از طریق خروجی به سمت بالا حرکت خواهند کرد تا نوزادان را بپوشانند. امیدوارم ملکه پایین بماند. چند ساعت بعد، می توانید شکاف جدید (بالا باکس) را بردارید و آن را در مکانی جدید قرار دهید.

در طول روز بعد یا بیشتر، برخی از آن زنبورهای پرستار علوفه گیر خواهند شد و می توانید یک ملکه تازه جفت شده به آن اضافه کنید. این زنبورهای پرستار قبلاً جوینده نبودند و احتمال بازگشت آنها به کندو اولیه کمتر است.

چگونه یک شکاف پیاده روی ایجاد کنیم

روش دیگری که روش رایج شکافتن کندو است. مورد علاقه من نیست اما می تواند به خوبی کار کند.

1 قاب تخم مرغ تازه، 2 قاب از نوزادان سرپوش دار (برخی در حال ظهور) و 2 قاب با عسل و گرده را پیدا کنید. شما زنبورهای پرستار را روی این قاب ها رها می کنید – زنبورها را تکان ندهید. قاب ها را در یک جعبه nuc 5 قاب یا بدنه کندو قرار دهید.

اکنون، زنبورهای پرستار اضافی را از کلنی اصلی تکان دهید. مواظب باش در ملکه ات تکان نخوری! درب را بگذارید و دور شوید. بعد از 3 تا 4 هفته دوباره ملکه تخمگذار را بررسی کنید.

این بیشتر اوقات کار می کند. این روش مورد علاقه من نیست. با کمی توجه بیشتر از آن استفاده خواهم کرد. من می خواهم تقسیم جدید را تغذیه کنید (شبیه به یک بسته) و من برای بررسی وضعیت ملکه 4 هفته صبر نمی کنم. اما، من حدس می‌زنم که این یک راه رفتن واقعی نخواهد بود – درست است؟

افزایش کهیر از طریق شکافتن

مانند بسیاری از چیزها در زنبورداری، راه های زیادی برای ایجاد شکاف وجود دارد. روشی را بیابید که برای شما کار می کند و آن را تا زمانی که کار کند به خوبی تنظیم کنید.

و حتی در آن صورت، همه موفق نخواهند شد. اگر کهیرهای جدید خود را به صورت هفتگی تحت نظر داشته باشید، باید بتوانید مشکلات آشکار را ببینید و اصلاح کنید. با پرخاشگری بیش از حد در هنگام تقسیم کلنی ها، طعمه میل به افزایش سریع تعداد کندوهای خود نشوید.

سفارش فوری عسل ♥