چگونه یک کندوی عسل را تقسیم کنیم – اصول اولیه


دانستن نحوه شکافتن کندوی عسل یک مهارت مفید برای هر زنبورداری است. هنگامی که کلنی ها بیش از حد شلوغ می شوند، مستعد ازدحام هستند. با شکافتن موفقیت آمیز کندو، زنبوردار زنبورهای خود را به یک دسته از دست نمی دهد. همچنین، این نیز یک راه عالی برای افزایش تعداد کندوهای شما است. با این حال، انجام نادرست یا در زمان نامناسب – تقسیم کندو می تواند منجر به از دست دادن هر دو کلنی شود.

شکافتن کندوی عسل

کلنی زنبور عسل قوی قبل از شکافتن تصویر کندو.

تقسیم کندو فرآیند ساده گرفتن 1 کلنی زنبور عسل با جمعیت زیاد و تقسیم آن به 2 خانواده کامل زنبورهای کوچکتر است.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

وقتی به درستی انجام شود، هر دو “نیمه” مستعمره به مستعمرات مولد تبدیل می شوند. انجام این پروژه نسبتاً آسان است، اما ابتدا باید موارد مهمی را در نظر بگیرید.

این فعالیتی است که اغلب توسط یک زنبوردار سال دوم و بعد از آن انجام می شود. کمی احتیاط توصیه می شود زیرا روند شکافتن کندو بدون خطر نیست.

حتی زنبورداران با تجربه هر دو نیمه یک کلنی تقسیم شده را از دست داده اند. به همین دلیل داشتن ایده خوبی است چند تجربه زنبورداری قبل از اینکه مستعمرات خود را تقسیم کنید، زیر کمربند خود قرار بگیرید.

شکاف کندوی زنبور عسل چیست؟

فکر کردی من الان جوابتو گفتم؟ خوب، کمی پیچیده تر است. هنگام شکافتن کندو، مهم است که به یاد داشته باشید که ما فقط خود زنبورها را شکافته نمی کنیم. ما هستیم تقسیم منابع کلنی زنبور عسل

یک زنبوردار به تازگی کندوی زنبور را برای بررسی تصویر قدرت شکافته است.

اینجاست که بسیاری از زنبورداران بی تجربه دچار مشکل می شوند. هر شروع کندو جدید باید عسل، گرده و نسل زنبور عسل. علاوه بر این منابع، آنها به تعداد کافی زنبور کارگر بالغ برای انجام وظایف کندو نیاز دارند.

مهمتر از همه، هر نیمه باید یک ملکه زنبور عسل یا منابعی برای ساختن یک ملکه خوب داشته باشد – مانند سلول های ملکه.

سعی کنید یک قاب با تخم مرغ تازه و لارو زنبور جوان که تقریبا برای دیدن خیلی کوچک هستند. خوب است که مقداری از نوزادان درپوش دار داشته باشید تا تعداد زیادی از آنها تهیه شود زنبورهای پرستار جدید هم!

اگر یک کندوی 10 قاب دارید، اکثر مردم برای شکافتن جدید 5 قاب بیرون می آورند و 5 قاب را در کندو قدیمی می گذارند. اما به یاد داشته باشید، ما فقط فریم‌ها را متحرک نمی‌کنیم – ما فریم‌ها را با منابع حرکت می‌دهیم.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعاتی درباره زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

البته فضای باقی مانده را با قاب های جدید پر کنید. داخل کندو نباید فضای خالی بگذارید. زنبورها هر کدام را پر خواهند کرد فضای خالی با شانه فرز.

تصویر تخم زنبور عسل در سلول های لانه زنبوری.

دلایل تقسیم کندو توسط زنبورداران

از آنجایی که فرآیند بدون ریسک نیست، چرا از این شانس استفاده کنید؟ دلایل متعددی وجود دارد که الف زنبوردار ممکن است بخواهد کندوها را شکافت.

  • افزایش تعداد کندوها
  • صرفه جویی در پول
  • ازدحام را کاهش دهید
  • درخواست کهیر
  • کنترل کنه

تقسیم در بهار برای افزایش تعداد

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد شکاف کندو، استفاده از مزیت تشکیل کلنی زنبور عسل بهار است. تقسیم کندوهای بزرگ و قوی اجازه می دهد زنبوردار کندوهای بیشتری داشته باشد.

ایجاد مستعمرات جدید در محوطه های زنبور عسل راهی برای جبران خسارت های زمستانی است. شکافتن موثر کندو راهی برای افزایش تعداد کندوها بدون نیاز به این کار است خرید زنبورهای عسل جایگزین.

اسپلیت ها می توانند ازدحام را کاهش دهند

یکی دیگر از دلایلی که برای ایجاد شکاف در نظر گرفته می شود، پیشگیری از ازدحام زنبور عسل است. با کاهش ازدحام در کندو، برخی از ازدحام جلوگیری خواهد شد. اما، این همیشه موفقیت آمیز نیست.

اگر مستعمره خود را از طریق یک دسته تقسیم کرد و شما آن را بگیرید – عالی است! اما اگر این کار را نکنید چه؟ شما زنبورها را از دست داده اید. بخشی طبیعی از زندگی زنبور عسل، بستنی ندهید تا آنجا که تولید مثل کلنی چیز خوبی است.

با این حال، ما زنبورداران این ایده را دوست نداریم که نیمی از جمعیت کلنی زنبورها برای ایجاد یک خانه جدید پرواز کنند.

کوئینزهای جدید تولید کنید

برخی از زنبورداران استفاده کنید استراتژی شکافتن کندوها به عنوان فرصتی برای تولید ملکه های جدید. یک کلنی زنبور عسل توانایی قابل توجهی دارد یک ملکه زنبور جدید بسازید -زمانی که آنها منابع داشته باشند.

هنگامی که ما یک تقسیم واقعی انجام می دهیم، معمولاً ملکه مسن تر به یک جعبه جدید منتقل می شود. نصف دیگر کندو اصلی باید ملکه جدیدی بسازد یا زنبوردار به آن بدهد.

این تقسیم بدون ملکه باید منابع مورد نیاز برای تولید یک ملکه جدید را داشته باشد. این یعنی خیلی لاروهای کوچک یا حتی بهتر است تخم مرغ تازه

ساختن یک ملکه جدید یک ماجراجویی مخاطره آمیز است و چندین هفته طول می کشد تا کلنی این روند را کامل کند. مطمئن شوید که اسپلیت های خود را با مقدار زیادی ذخیره کنید زنبورهای کارگر. جمعیت کلنی به آرامی کاهش می یابد تا زمانی که زنبورهای جدید ظاهر شوند.

در طول چرخه بدون مولد، درمان کنه را انجام دهید

مقداری درمان کنه در زمان بچه داری کم یا بدون بچه دار شدن موثرتر هستند. زنبورداران می توانند برای کمک به کنترل کنه ها زمان شکافتن کندو خود را تعیین کنند.

وقفه موقت در چرخه زاد و ولد زنبور عسل باعث وقفه در تولید مثل کنه واروآ نیز می شود. معمولاً برای کنترل کنه به تنهایی کافی نیست، شکستن می تواند به کند کردن رشد جمعیت کنه کمک کند.

اینفوگرافیک با نکات کلیدی برای شکافتن کندوها.

بهترین زمان برای شکافتن کندو

بهار بهترین زمان برای شکافتن کندو است. این زمان رشد سریع کلنی زنبور عسل است. زمان از “جریان عسل” یک زمان رشد طبیعی است و مستعمرات آسان تر به رشد تشویق می شوند.

قبل از اینکه یک کلنی جمعیت بزرگی را ایجاد کند که تقریباً جایی برای زنبورهای بیشتر در جعبه وجود ندارد، باید برنامه ای داشته باشید.

اگر ازدحام در لانه مولدین را برطرف نکنید، زنبورها این کار را خواهند کرد. اگر ببینید سلول های ازدحامی در طول بازرسی کندو در اواسط بهار، باید اقدام کنید.

مستعمرات تابستانی را می توان تقسیم کرد

در حالی که بهار زمان خوبی برای ایجاد شکاف است، ممکن است نیاز داشته باشید که مستعمرات تابستانی بزرگ را نیز تقسیم کنید.

می‌توانید از اسپلیت‌ها برای مدیریت ازدحام در هر زمانی در ماه‌های گرم استفاده کنید. با این حال، باید مطمئن باشید که کلنی های کوچکتر زمان کافی برای ساختن و آماده شدن برای زمستان دارند.

آیا عالی نیست اگر همیشه بدانیم زنبورهایمان در طول فصل دقیقاً چه چیزی از ما نیاز دارند؟ اما، شما همیشه نمی توانید از یک تقویم در هنگام مدیریت کندو پیروی کنید.

جعبه زنبور عسل چه اندازه ای برای شکاف ها مورد نیاز است؟

هنگامی که از یک کلنی بسیار بزرگ جدا می شوید، رایج ترین روش این است که زنبورهای جدید را در یک جعبه “عمیق” با اندازه کامل قرار دهید – به خصوص اگر هوا گرم باشد.

با این حال، لازم نیست از یک جعبه با اندازه کامل استفاده کنید. آ جعبه nuc 5 قاب همچنین یک اندازه محبوب برای شروع مستعمره جدید است.

هر بخش باید زنبورهای کافی برای محافظت از کندو داشته باشد و تمام وظایف کندو را تا زمانی که جمعیت شروع به رشد کند انجام دهد. به یاد داشته باشید، جمعیت کلنی تا ظهور زنبورهای جدید کاهش می یابد و این ممکن است چند هفته طول بکشد.

اما، گاهی اوقات یک مستعمره به حالت ازدحام تبدیل می شود که جمعیت آن زیاد نیست. چگونه می توانید مقداری از ازدحام کندو را بدون مصرف نیمی از منابع کندو برطرف کنید؟

تصویر کندوی 5 قاب نوک پر از زنبورها.

چگونه یک شکاف کندو کوچک درست کنیم

من از جعبه های کندو به اندازه nuc برای ساختن مینی کلونی اسپلیت با مجموع 5 فریم استفاده می کنم. با شروع از 2 یا 3 قاب بچه، تعداد زیادی زنبور پرستار اضافه کنید. علاوه بر زنبورهای پرستاری که روی قاب بچه ها حضور دارند.

تعدادی زنبورهای پرستار اضافی را از سایر قاب‌های نوزادان تکان دهید – که در کلنی مادر رها خواهید کرد. سپس، a را اضافه کنید چند سلول ملکهیا یک قاب با تخم مرغ/لارو تازه. این به آنها امکان می دهد ملکه بسازند یا من می توانم برای آنها یک ملکه بخرم.

اگر 5 فریم کامل برای دادن این کلنی کوچک ندارید، مطمئن شوید که آنها غذا دارند. آنها به عسل/شهد و گرده نیاز دارند. و فضای خالی را با یک یا دو قاب پر کنید تا مطمئن شوید جعبه پر است.

در صورت موفقیت، آنها به سرعت از جعبه nuc رشد خواهند کرد. آنها را تماشا کنید و با رشد آنها کلنی را به یک جعبه بزرگتر منتقل کنید. سپس ادامه دهید فوق العاده کندو به عنوان فضا مورد نیاز است.

تقسیم زنبورها در همان حیاط زنبور عسل

وقتی یک زنبوردار کندوی زنبور را شکافت، اغلب به آنها توصیه می شود که شکاف جدید را در مکان دیگری قرار دهند. این به این دلیل است که زنبورهای مزرعه ای که به جعبه جدید منتقل می کنید ممکن است نمانند.

آنها میل به بازگشت به محل اصلی کندو را احساس خواهند کرد. این می تواند باعث شود که شکاف جدید شما زنبورهای کافی برای حفظ خود نداشته باشد.

اگر کندوی عسل جدید تقسیم 2 مایلی یا بیشتر دورتر منتقل می شود، زنبورهای مزرعه خود را به مکان جدید تغییر جهت خواهند داد. اکنون نیروی میدانی خود را حفظ خواهید کرد و شانس موفقیت کندو شکافته خود را افزایش خواهید داد.

در عرض چند هفته می توانید اسپلیت ها را به حیاط خانه برگردانید. دوباره، زنبورها می دانند که مکان آنها تغییر کرده است و دوباره تنظیم می شوند. این بهترین حالت است، اما هر زنبورداری این گزینه را ندارد.

وقتی جابجایی کندو یک گزینه نیست

اگر نمی توانید تقسیم خود را به مکان دیگری منتقل کنید، هنوز هم می توان یک تقسیم موفقیت آمیز انجام داد. شما می توانید این کار را انجام دهید، اما باید کمی بیشتر به کلنی در حال رشد توجه کنید.

اگر یک بررسی سریع در روز بعد جمعیت کم را نشان داد، باید زنبورهای پرستار بیشتری را به داخل شکاف منتقل کنید/تکان دهید.

مطمئن شوید که ورودی های مستعمرات با جمعیت کم را کاهش دهید. این به آنها کمک می کند تا از خانه خود دفاع کنند در برابر سرقت زنبورها. من طرفدار زیادی از حبس کردن زنبورها در کندو (برای چند روز) نیستم، اگرچه برخی از زنبورداران این کار را انجام می دهند.

شکافتن کندو – زمانی که نمی توانید ملکه را پیدا کنید

گاهی اوقات، ما مطلقاً نمی توانیم ملکه ما را پیدا کنید. هی، اشکالی نداره یافتن 1 زنبور عسل در کندوی 40000 حشره گزنده سخت است.

نگران نباشید – این شما را از ایجاد شکاف جلوگیری نمی کند – اما به تلاش بیشتری نیاز دارد. با دقت، منابع کندو را تقسیم کنید. باز هم، اطمینان حاصل کنید که هر نیمه دارای تخم مرغ تازه و منابع غذایی هستند.

بعد از 4 یا 5 روز به کندو برگردید و با دقت زیادی تولید سلول های ملکه را بررسی کنید. اگر سلول های ملکه را می بینید، این شکاف بدون ملکه شماست.

روش دولیتل برای شکافتن کندوها

روش Doolittle یکی از روش‌های ساخت شکاف کندو است که توسط زنبورداران استفاده می‌شود. من از آن استفاده نمی کنم اما ممکن است در زنبورستان خود مفید باشد.

5 قاب از نوزادان (بعضی باز و برخی سرپوشیده) را بردارید اما زنبورها را نگذارید. تمام زنبورها را از قاب نوزادان جدا کرده و دوباره داخل کندو کنید.

قاب های بچه را در بدنه کندوی اضافی قرار دهید. یک حذف کننده ملکه قرار دهید روی جعبه فوق العاده بالای کندو مادر. حالا جعبه را با قاب های بچه (بدون زنبور) در بالای اکسلدر قرار دهید. حالا کندو را ببندید.

طی چند ساعت آینده، زنبورهای پرستار جوان از طریق خروجی به سمت بالا حرکت خواهند کرد تا نوزادان را بپوشانند. امیدوارم ملکه پایین بماند. چند ساعت بعد، می توانید شکاف جدید (بالا باکس) را بردارید و آن را در مکانی جدید قرار دهید.

در طول روز بعد یا بیشتر، برخی از آن زنبورهای پرستار تبدیل خواهند شد علوفه جویان و می توانید یک ملکه تازه جفت شده اضافه کنید. این زنبورهای پرستار قبلاً جوینده نبودند و احتمال بازگشت آنها به کندو اولیه کمتر است.

چگونه یک شکاف پیاده روی ایجاد کنیم

روش دیگری که روش رایج شکافتن کندو است. مورد علاقه من نیست اما می تواند به خوبی کار کند.

1 قاب تخم مرغ تازه، 2 قاب از نوزادان سرپوش دار (برخی در حال ظهور) و 2 قاب با عسل و گرده را پیدا کنید.

شما زنبورهای پرستار را روی این قاب ها رها خواهید کرد – زنبورها را تکان ندهید. قاب ها را در یک جعبه nuc 5 قاب یا بدنه کندو قرار دهید.

اکنون، زنبورهای پرستار اضافی را از کلنی اصلی تکان دهید. مواظب باش در ملکه ات تکان نخوری! درب را بگذارید و دور شوید. بعد از 3-4 هفته دوباره برای ملکه تخمگذار بررسی کنید.

این بیشتر اوقات کار می کند. این روش مورد علاقه من نیست. با کمی توجه بیشتر از آن استفاده خواهم کرد. من می خواهم تقسیم جدید را تغذیه کنید (شبیه به یک بسته).

و من برای بررسی وضعیت ملکه 4 هفته صبر نمی کنم. اما، من حدس می‌زنم که این یک پیاده‌روی واقعی نخواهد بود – درست است؟

افزایش کهیر از طریق شکافتن

مانند بسیاری از چیزها در زنبورداری، راه های زیادی برای ایجاد شکاف وجود دارد. روشی را پیدا کنید که برای شما کار می کند و آن را تا زمانی که کار کند به خوبی تنظیم کنید.

و حتی در آن صورت، همه موفق نخواهند شد. اگر به صورت هفتگی کهیرهای جدید خود را تحت نظر داشته باشید، باید بتوانید مشکلات آشکار را ببینید و اصلاح کنید.

با پرخاشگری بیش از حد در هنگام تقسیم کلنی ها، طعمه میل به افزایش سریع تعداد کندوهای خود نشوید.

علاوه بر این، داشتن کندوهای زیاد برای یک زنبوردار وقتی به تنهایی کار می کنید، مدیریت کردن چیز خوبی نیست.

سفارش فوری عسل ♥