چگونه یک دسته از زنبورها را با خیال راحت بگیریم


اکثر کلنی های زنبور عسل هر سال ازدحام می کنند. ازدحام زنبورها برای زنبورداران هم نعمت و هم لعنت است. اگر آنها از جای دیگری آمده اند یک نعمت است و اگر فقط کندو خود را ترک کنند ممکن است یک نفرین باشد. گاهی اوقات آنها وارد یک جعبه گیر می شوند و گاهی اوقات که در مکان های عجیب و غریب می نشینند. اگر توده‌ای از زنبورها را در نزدیکی آویزان یافتید، وقت آن است که یاد بگیرید چگونه یک دسته زنبور را بگیرید.

زنبور عسل در حال پرواز در هوا همراه با زنبورداری در حال تعقیب.

گرفتن ازدحام زنبور عسل

اکثر زنبورداران تازه وارد اولین تجربه خود را با ازدحام زنبور عسل وقتی پیدا می کنند که در درخت یا درختچه آویزان است. اگر خوش شانس باشید، ممکن است توده زنبورهایی را که قبل از فرود آمدن در هوا می چرخند، مشاهده کنید.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

با این حال، گاهی اوقات آنها شما را غافلگیر می کنند و شما می گویید: “هی، این چیست؟ اوه، این یک ازدحام است!»

زمان صرف شده برای برداشت یک دسته به خوبی صرف می شود. این ازدحام معمولاً شامل 10000 تا 25000 زنبور عسل است و شروعی جدید با قابلیت رشد به یک کندوی مولد بزرگ است.

به طور کلی یک دسته زنبور عسل تهاجمی نیست. اگر با خیال راحت انجام شود، گرفتن آنها بسیار سرگرم کننده است. در حالی که زنبورهای ازدحام تهاجمی نیستند، اگر احساس خطر کنند می توانند نیش بزنند و نیش خواهند زد.

در فرآیند دستکاری ازدحام، نیش ممکن است اتفاق بیفتد، بنابراین همیشه مناسب است. زنبورها نیت خیر شما را نمی دانند.

و ممکن است آنها شخصاً از درخت تکان بخورند. خودت را بپوش حفاظت از لباس زنبوردار – حداقل یک کلاه و حجاب!

ازدحام زنبورهای عسل به صورت توده ای بر روی تکیه چوبی تصویر درخت انگور.

روش های مورد استفاده برای گرفتن ازدحام زنبورها

زنبورداران از 2 تکنیک مختلف برای گرفتن یک دسته زنبور استفاده می کنند. یکی رویکرد آرام تری با کمی برنامه ریزی قبلی دارد. مورد دیگر شامل مشارکت به موقع زنبوردار است.

  1. ازدحام را در تله یا کندوی طعمه بگیرید
  2. گرفتن ازدحام زنبورها در نقطه انتقال آن (درخت)

ازدحام تله و طعمه کهیر

این زنبوردار دانا است که چند تله دسته جمعی در نزدیکی زنبورستان خود می گذارد. این جعبه ها به روش های مختلف ساخته می شوند و می توانند در تمام فصول در جای خود باقی بمانند.

آنها یک گزینه عالی برای زنبورداری هستند که باید در محل کار خود نباشند و نمی توانند دائماً مراقب کندوها باشند. همچنین، شاید بتوانید چند زنبور وحشی را صید کنید که می تواند ژنتیک جدیدی را به زنبورستان شما اضافه کند.

ازدحام در حال حرکت به داخل کندوی طعمه با اندازه nuc که در تصویر درختی آویزان شده است.

تو می توانی یک تله ازدحام زنبور عسل راه اندازی کنید خودتان – یا بهتر است، چندین راه اندازی کنید. سپس از یک شانه قدیمی یا فریب ازدحام برای امیدواری استفاده کنید ازدحام وحشی را به سمت خود جذب کند.

این ساختارها زمانی برای شما کار می کنند که نمی توانید آنجا باشید. در طول سال‌ها، من گروه‌هایی را در انواع مختلف جعبه‌ها – در همه اشکال و ابعاد – بدون توجه به آنچه کارشناسان می‌گویند، شکار کرده‌ام.

ازدحام های انتقالی

راه دیگری برای چند زنبور جدید جمع کنید گرفتن آنها در نقطه انتقال آنهاست. هنگامی که یک دسته زنبور عسل کلنی مادر را ترک می کند، آنها در جایی نزدیک جمع می شوند. این محل استراحت موقت است.

این دسته برای چند ساعت یا شاید یک شب در این مکان انتقال ازدحام باقی می ماند. این لحظه فرصت زنبوردار است تا زنبورها را به راحتی صید کند.

گاهی اوقات به نظر می رسد که یک گروه گیر کرده است – قادر به تصمیم گیری در مورد مکان حرکت نیستند. این مایه تاسف است زیرا در مناطقی که زمستان های سرد دارند، کلنی زمانی که سرد شود می میرد.

چه زمانی به دنبال ازدحام بگردیم

میتونی پیدا کنی دسته ای از زنبورهای عسل در هر زمان در ماه های گرم سال. بهار رایج ترین زمان برای دیدن ازدحام است.

این زمان طبیعی ایجاد مستعمره است. و، گروه های بهاری بیشترین شانس را برای زنده ماندن دارند به دلیل شهد و گرده فراوان

توده بلند ازدحام زنبور عسل در تصویر درخت سرو.

این دسته معمولاً در یک بعد از ظهر گرم و صاف کندو را ترک می کند. این ملکه زنبور عسل و حدود نیمی از کارگران مستعمره خود را ترک می کنند تا خانه جدیدی بسازند.

کندو مادر خالی نمی ماند، اگرچه ممکن است برای ناظر اتفاقی اینطور به نظر برسد. کندو اصلی دارد سلول های ملکه – یکی از آنها ملکه جدید مستعمره خواهد شد.

بررسی حیاط زنبور عسل

مخصوصاً در فصل بهار، در اطراف حیاط زنبور عسل خود قدم بزنید (یا زنبورستان) هر بعد از ظهر. به بوته ها و درختان اطراف نگاه کنید.

ممکن است گروهی را ببینید که بی سر و صدا در دسترس است. یا شاید، یکی را در ارتفاع 50 فوتی پیدا کنید – این ناامیدکننده است.

بیشتر زنبورهای عسل بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر از کندوی مادر خارج می شوند. آنها معمولاً حداقل برای چند ساعت در نقطه انتقال می مانند. شاید هنوز آنجا باشند!

هر زمان که گروهی را در یک مکان انتقال می بینید، زمان بسیار مهم است. اگر ندیدیم که از کندوی مادر بیرون آمدند، نمی دانیم چه مدت در آنجا آویزان بوده اند. معطل نکن

آ ازدحام آویزان کم ممکن است با تکان دادن آن در جعبه جمع آوری شود – یا یک سطل که می توانید در کندو بریزید. بله، برخی از زنبورها به بیرون پرواز می کنند، اما اشکالی ندارد – تا زمانی که ملکه زنبور را بگیرید – بقیه به او خواهند پیوست.

تصویر ورود زنبورهای کارگر به کندوی طعمه که ملکه ازدحام در آن قرار دارد.

چگونه یک زنبور ازدحام را در یک درخت شکار کنیم

بازیابی یک دسته زنبور از درخت مقدار زیادی سرگرم کننده است شما می توانید آن را انجام دهید، من بارها انجام داده ام. موفقیت به زمان، صبر و کمی شانس بستگی دارد. بله، شانس احمقانه نقش مهمی دارد.

آیا وقتی یک دسته از کندو من را ترک می کند، روی درخت کوچکی نزدیک به زمین می نشیند؟ یا، آیا آن درخت بلند صمغ شیرین را در ارتفاع 30 فوتی در هوا انتخاب خواهند کرد؟ این بخش مربوط به نیاز به شانس است.

شما نمی توانید هر ازدحام را بگیرید زیرا برخی از آنها دور از دسترس خواهند بود. لطفا برای رسیدن به زنبورها جان خود را به خطر نیندازید که به طور خطرناکی در ارتفاعات قرار دارند.

Hiving Swarm درختی شما

یک جعبه خالی کندو (با تخته پایینی) را روی زمین زیر ازدحام قرار دهید. قسمت بالای کندو باید جدا باشد اما نزدیک باشد.

من به طور کلی دوست دارم حدود نیمی از قاب ها را بردارید تا فضای بیشتری برای زنبورها فراهم شود. قاب های باقی مانده به زودی در جعبه قرار خواهند گرفت.

اندام را تکان دهید تا زنبورها در جعبه یا نزدیک آن بیفتند. اگر ملکه زنبور عسل در جعبه می افتد، زنبورهای دیگر به او می پیوندند. بعد از یک تکان اولیه، فریم های باقی مانده را داخل جعبه گذاشتم و قسمت بالایی را دوباره روی آن قرار دادم.

اگر بقیه ازدحام در عرض 15-20 دقیقه داخل جعبه نرود، شما از گرفتن ملکه غافل شده اید. شاید لازم باشد دوباره درخت را تکان دهید!

طبیعی است که با این روش نگران صدمه زدن به زنبورها باشیم. من هم در این مورد نگرانی داشته ام. اما صادقانه بگویم، من به ندرت متوجه مشکلی در روش “shake’m out” شده ام.

وقتی حق انتخاب دارم و زنبورها را روی اندام پایینی پیدا می کنم که بتوانم آن را قطع کنم، در عوض این کار را انجام می دهم. سپس توده زنبورها را به آرامی داخل بدن کندو پایین آورده و خوشه را تکان دهید. در بیشتر موارد، من این کندو را تا زمانی که تاریک می شود در جای خود باقی می گذارم. سپس آن را به حیاط زنبور عسل منتقل می کنم.

تصویر سطلی که روی یک میله بلند نصب شده تا یک زنبور را در بالای درخت بگیرد

یک Swarm High in a Tree را جمع آوری کنید

هنگامی که من گروهی دارم که دور از دسترس است، اغلب می توانم با کمک آنها را دریافت کنم. آ کمک بازیابی ازدحام به من کمک می کند تا به گروهی برسم که فقط کمی بالاتر از آن قرار دارد.

راه های زیادی برای ساختن کمک بازیابی وجود دارد. یک تیر تلسکوپی بلند با یک سطل در انتهای آن ابزار دست ساز خودم است. من یک لولا را به انتهای میل وصل کردم و سپس یک سطل زباله پلاستیکی بچه گربه.

این به سطل اجازه می‌دهد تا تاب بخورد و من می‌توانم ازدحام را به داخل برگردانم – سپس به سرعت سطل را پایین بیاورم تا ازدحام جمع شود. با این حال، همه آنها را نخواهید گرفت. برخی از دسته ها در درخت بسیار بلند خواهند بود – فقط باید دور شوید.

ازدحام زنبور عسل بسیار بلند در درخت با دایره زرد رنگ در اطراف تصویر محل ازدحام.

چه مدت باید زنبورها را در تله ازدحام رها کرد؟

برخی از زنبورداران دوست دارند که ازدحام را چند هفته در کندوی طعمه رها کنند. من ترجیح می دهم زنبورهایم را ظرف چند روز به کندو ببرم. پس از نشستن یک جعبه کندوی جدید در نزدیکی جعبه ضبط، ازدحام را به داخل آن منتقل می کنم.

گذاشتن کندو در کنار درخت تا زمانی که تاریک شود، اطمینان حاصل می کند که همه علوفه جویان داخل آن خواهند بود. وقتی هوا تاریک شد، کندو جدید را به زنبورستان منتقل می کنم.

بعد از اینکه Swarm گرفتار شد چه باید کرد

هر زنبوردار روش متفاوتی برای مقابله با یک دسته تازه اسیر شده دارد. من طرفدار حبس کردن زنبورها در داخل کندو نیستم. من نمی گویم این کار اشتباه است – فقط راه من نیست.

همیشه 4 کار وجود دارد (مگر اینکه آن روز 100 درجه باشد؛) هنگامی که من یک دسته جمعی کندو می کنم:

  • نوعی دانخوری را روی کندو قرار دهید
  • یک قاب با چند زنبور پرستار و کمی بچه به آنها بدهید
  • ورودی کندو را کاهش دهید
  • جلوی ورودی کندو موانعی قرار دهید

یک کندو ازدحام جدید کارهای زیادی برای انجام دادن دارد. صرف نظر از زمان سال یا علوفه موجود، من تغذیه کلنی های جدید ازدحام. حداقل برای مدتی و حتی اگر فقط از یک شیشه کوارتی استفاده می کند – فکر می کنم باعث می شود که مکان جدید خود را دوست داشته باشند.

اگر کلنی های زنبور عسل دیگری دارید، یک قاب از کندوی قوی با کمی بچه و چند زنبور پرستار بگیرید. به آرامی آب قند بپاشید و قاب را به کندو جدید خود بدهید.

حتما ورودی کندوهای دسته جمعی خود را کاهش دهید، تا چند هفته جمعیت آنها کاهش می یابد. شما می خواهید آنها احساس امنیت کنند.

شبی که جعبه را به حیاط زنبور عسل منتقل می کنم (بعد از تاریک شدن هوا) موانعی جلوی در ورودی کندو ایجاد می شود. این می تواند چیزی به سادگی چند اندام درخت کوچک با برگ باشد. (هر چیزی، یک زنبوردار ناامید به ذهنش می رسد.)

استدلال من این است که وقتی زنبورها صبح روز بعد کندو را ترک می کنند، متوقف می شوند و تحقیق می کنند. امیدواریم، این باعث تغییر جهت گیری شود و به آنها کمک کند به مکان مناسب بازگردند.

تجهیزات فصل Swarm

همیشه در طول فصل ازدحام آماده باشید . من نمی توانم به شما بگویم که چند زنبوردار صرفاً به دلیل کمبود تجهیزات، ازدحام خود را از دست داده اند!

همیشه یک بدنه کندوی فوق العاده عمیق، تخته پایین و رویه با قاب و فونداسیون آماده داشته باشید. یا حداقل یک پیکربندی کندوی مشابه داشته باشید که یک خانه موقت برای یک گروه فراهم کند.

اگر می خواهید چیزی قابل حمل در دسترس داشته باشید، یکی از آنها را در نظر بگیرید جعبه های مقوایی nuc. آنها به صورت صاف جمع می شوند و می توانند در ماشین یا پشت صندلی کامیون نگهداری شوند.

به طور کلی، ازدحام خطرناک نیست. یادگیری چگونه یک دسته زنبور را صید کنیم یکی از “آداب عبور” برای زنبورداران است. این نشان دهنده زنبورهای آزاد است که در غیر این صورت از بین می روند.

اکثر مستعمرات “وحشی” وحشی در عرض 2 سال در برابر کنه ها، بیماری ها یا گرسنگی تسلیم می شوند. با آن روبرو شوید، هر ازدحام را نخواهید گرفت. سعی کنید ورزش خوبی باشید و برای آنها آرزوی سلامتی کنید که پرواز می کنند.

سفارش فوری عسل ♥