چگونه زنبورها برای برقراری ارتباط می رقصند


یک کلنی زنبور عسل باید قبل از فرا رسیدن سرمای زمستان ذخایر بزرگی از عسل تهیه و ذخیره کند. این به معنای بازدید از میلیون ها گل برای جمع آوری شهد و گرده است. این امر مستلزم کار زیاد بسیاری از اعضای مستعمره است. شکل اصلی ارتباط زنبور عسل، زبان رقص زنبور عسل برای مدت طولانی یک راز باقی ماند. اما اکنون می دانیم که چگونه زنبورها از رقص برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده می کنند و علوفه جویان کارآمد شوند.

زنبورهای کارگر روی شانه مومی می رقصند.

چرا زنبورها می رقصند؟

تا حالا شده رقص زنبور عسل را دیده اید؟ اگر زنبوردار هستید، ممکن است شاهد رقص زنبورها باشید در حال بررسی کندوهای شما.

زنبور عسل می رقصد سالهاست که منبع جذابیت زنبورداران و دانشمندان حشرات بوده است.

محققان اولیه زنبور عسل متوجه شدند که برخی از زنبورها حرکات عجیبی روی لانه زنبور داخل کندو انجام می دهند. زنبورها این کار را به عنوان یک ارتباط انجام می‌دادند، اما زنبورداران اولیه نمی‌دانستند معنی آن چیست.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

کشف رمز و راز رقص زنبورها

در اوایل دهه 1900، کارل فون فریش محقق اتریشی به مطالعه حسی پرداخت درک زنبورهای عسل.

کار او ثابت کرد که حرکات رقص تکراری زنبورها در کندو معنی دارد. رقص زنبور عسل وسیله ارتباطی در مورد محل منابع غذایی بود.

فون فریش یافته های خود را در کتاب خود منتشر کرد “زنبورهای رقصنده” . او در سال 1973 جایزه نوبل را برای کارش با رقص زنبور عسل دریافت کرد.

زبان رقص زنبور عسل مکان تصویر غذا را نشان می دهد.

زبان رقص زنبورها بقا را افزایش می دهد

هدف نهایی کلنی زنبور عسل بقا است. به عنوان یک ارگانیسم اجتماعی، مستعمره به کار گروهی و ارتباط متکی است زنبورها برای جمع آوری منابع مورد نیاز.

بدون تامین غذای خوب، یک کلنی زنبور عسل امیدی به رشد یا پایداری ندارد. بسیاری از مردم فکر می کنند که زنبورها عسل را جمع آوری می کنند اما این کار را نمی کنند.

زنبورهای کارگر از کندو پرواز کنید تا شهد مایع شیرینی را که توسط بسیاری از گیاهان شکوفه تولید می شود جمع آوری کنید. بازگشت به داخل کندو، زنبورها شهد را به عسل تبدیل کنید.

هر فصل – زمانی فرا می رسد که هیچ شکوفه ای وجود نخواهد داشت و هیچ شهدی برای جمع آوری وجود نخواهد داشت. کلنی زنبور عسل باید به اندازه کافی غذا ذخیره کند تا بهار زنده بمانند شکوفه می دهد

جمع آوری کارآمد شهد برای بقا ضروری استل یک کلنی زنبور عسل اگر هر زنبور به تنهایی یک منبع غذایی عالی پیدا کند، زمان و انرژی زیادی هدر می‌رود.

اینجاست که زنبورهای پیشاهنگ وارد عکس شوید آن‌ها بیرون می‌روند تا چیزهایی را که مستعمره به آن نیاز دارد جستجو کنند، اما باید به خواهرانشان اطلاع دهند که محل آن است.

رقص زنبور عسل راهی سریع برای برقراری ارتباط است مکان های اصلی جستجوی علوفه زمان برای زنبورها پول است – منظورم عسل است. با استخدام دیگران برای علوفه خوب، کلنی از هر منبع غذایی بیشترین استفاده را می کند.

زنبورها چگونه می رقصند؟

زنبور عسل کاملاً چابک است همانطور که نشان می دهد قسمت های تقسیم شده بدن او – حتی زمانی که او در زمین رقص نیست. آ مطالعه محققان چینی به ما درک بهتری از مکانیک حرکت زنبور عسل داده است.

غشای بین بخش (غشایی که صفحات پشت و شکم زنبور را به هم متصل می کند) مورد مطالعه قرار گرفت.

غشای پشت زنبور ضخیم تر از غشای کنار شکم آن است. این به زنبورها اجازه می دهد شکم خود را خم کنند اما نمی توانند به عقب خم شوند.

چه رقصیدن و چه خم شدن برای دفاع از کندو نیش بزنید، این زنبورها می توانند در صورت نیاز حرکت کنند.

فراتر از تکان دادن بدن، رقصندگان همچنین ممکن است وزوز کنند و بال های خود را با الگوهای عجیب و غریب بزنند.

انواع رقص زنبور عسل

بسیاری از حرکات پیچیده کوچک وجود دارد که زنبورها برای برقراری ارتباط در داخل کندو از آنها استفاده می کنند. با این حال، شناخته شده ترین رقص زنبور عسل به زنبورهای کارگری است که علوفه جویان مزرعه هستند.

رقص زنبورها 2 نوع اطلاعات را ارائه می دهد

  1. جهت
  2. فاصله

وقتی یک کارگر منبع غذایی عالی پیدا می کند، با نمونه کوچکی از شهد به کندو باز می گردد. زنبور کارگر روی سطح شانه می رقصد و نمونه هایی از شهد را با دیگران به اشتراک می گذارد.

رقصندگان زنبور عسل از حرکت استفاده می کنند برای گفتن جهت و/یا فاصله تا منبع غذا. آیا شگفت انگیزتر است که رقصنده به این طریق با هم ارتباط برقرار می کند یا اینکه تماشاگر قادر به تفسیر معنی است؟

رایج ترین رقص های زنبور علوفه

  • رقص دور (رقص دایره ای)
  • رقص تکان دادن (رقص دم تکان)
نمودار رقص گرد زنبور عسل

رقص گرد زنبور عسل

یک منبع غذایی غنی از گل های نزدیک کندو منجر به “رقص دایره ای یا گرد” می شود. رقصنده نمونه های شهد را با ناظران علاقه مند به اشتراک می گذارد.

رقص گرد به زنبورها نمی گوید به کدام سمت پرواز کنند. این به زنبورها به سادگی از غذایی که دور نیست آگاه می شود.

از آنجایی که منبع غذایی نزدیک کندو است (در فاصله 50 متری)، زنبورها از حس بویایی و بینایی خود برای جستجوی شکوفه های شیرین استفاده می کنند.

با بیرون رفتن بیشتر زنبورهای صحرایی و یافتن منبع شهد، آنها نیز ممکن است به کندو برگردند و برقصند.

یک منبع شهد خوب بسیاری از زنبورهای علوفه‌گر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رقص تعداد زیادی از زنبورها برای یک مکان غذایی اصلی رایج است.

هنگامی که شکوفه های یک نوع خاص شروع به کاهش می کند، زنبورها به منبع جذاب تری روی می آورند. دوباره، آنها برای نشان دادن عشق خود به منبع شهد جدید، “به زمین رقص خواهند خورد”.

رقص داسی انتقالی زنبورها

همچنین یک جنبش رقص زنبور عسل وجود دارد که به آن می گویند “رقص داسی” که برای نشان دادن منابع غذایی بیش از 50 متر از کندو اما کمتر از 150 متر استفاده می شود.

این شبیه به رقص تکان دادن است اما بدون تکان در وسط.

نمودار رقص تکان زنبور عسل

رقص زنبور عسل

شناخته شده ترین رقص زنبور عسل “رقص تکان دادن“. گفتن آن سرگرم کننده است و حتی تماشای آن در کندو خنده دارتر است.

زنبورهایی که رقص تکان دادن را انجام می دهند ارتباط جهت و فاصله تقریبی تا یک منبع غذایی.

این مهم است زیرا نیروهای جدید نه تنها زمان پرواز را می دانند، بلکه می دانند چه مدت ممکن است طول بکشد تا به آنجا برسند.

رقص تکان دادن برای منابع غذایی که بیش از 150 متر از کندو فاصله دارند استفاده می شود. هر چه منبع غذایی جذاب تر باشد – رقصنده زنبور عسل هیجان بیشتری دارد.

نمودار نحوه ارتباط زنبورها با استفاده از رقص

جنجال رقص زنبورها

علیرغم تحقیقات نوآورانه دکتر فریش، همه در مورد سطح واقعی ارتباط ارائه شده توسط زنبورهای رقصنده موافق نبودند. برخی از مردم احساس می کردند که رقص نقشی را ایفا می کند، اما شاید نه در حدی که دکتر فریش معتقد بود.

البته زنبورهای عسل برای یافتن غذا تنها به خواهران رقصنده متکی نیستند. زنبورها با استفاده از حس بویایی قوی خود، بوی گل را در بدن زنبورهای رقصنده تشخیص می دهند تا به یافتن منبع کمک کنند.

اخیراً، به نظر می‌رسد مطالعه‌ای با استفاده از رادار برای ردیابی زنبورهای پرنده، کار دکتر فریش را در مورد رقص تکان‌دهنده تأیید می‌کند. بنابراین، یک چیز دیگر برای زنبورداران برای بحث در مورد آن – تصور کنید.

کلنی زنبور عسل یک موجود اجتماعی بزرگ است. هزاران نفر با هم به شیوه ای هماهنگ کار می کنند که تقریباً جادویی است.

ارتباطات برای این نوع زندگی مستعمره ای کلیدی است. در زبان رقص زنبور عسل تنها راهی است که زنبورها با هم کار می کنند برای رفع نیازهای کندو

سفارش فوری عسل ♥