چگونه از تجمع در زنبورهای عسل جلوگیری کنیم؟


پیشگیری از ازدحام در کلنی های زنبور عسل اغلب هدف اصلی زنبورداران است. اما، آیا می توان به طور کامل ازدحام را کنترل کرد؟ نه، شما همیشه نمی توانید از تجمع کندو جلوگیری کنید. این تکانه طبیعی قوی است، اگرچه لزوماً برای زنبوردار مطلوب نیست. با چند تکنیک خاص ممکن است بتوانید از تجمع در کلنی های زنبور عسل خود جلوگیری کنید. یا حداقل، سرعت کارها را کم کنید.

تصویر ازدحام زنبور عسل در حال پرواز در هوا.

آیا می توانید از تجمع زنبورها جلوگیری کنید؟

با نزدیک شدن به بهار، ما زنبورداران بسیار هیجان زده هستیم و منتظر فصل جدیدی هستیم. گل ها شروع به شکوفه دادن می کنند و کلنی های زنبور عسل که در زمستان زندگی کرده اند شروع به افزایش جمعیت می کنند.

این فصل از امید و احتمالات نیز می تواند تشدید شود. اکنون، ما باید شروع به فکر کردن در مورد امکان پذیر کنیم ازدحام در کندوی ما

ازدحام زنبورها مکان شگفت انگیزی برای دیدن است، اما همیشه چیزی نیست که ما زنبورداران می خواهیم ببینیم. بله، گرفتن یک ازدحام به شما یک کلنی جدید می دهد.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

داشتن تعداد بیشتری کلنی زنبور عسل عالی است، اما کلنی ای که ازدحام را “پرتاب” می کند – این کار را با هزینه انجام می دهد. مستعمراتی که ازدحام می کنند اغلب عسل کمتری (یا بدون عسل اضافی) برای فصل تولید می کنند.

ببینید، هدف زندگی کلنی زنبور عسل این نیست برای من و شما عسل تولید کنید. نه با یک شوت از راه دور!

یک کلنی زنبور عسل کار می کند عسل کافی برای زنده ماندن در زمستان درست کنید و برای تولید مثل یا ازدحام.

کلنی های زنبور عسل برای تولید مثل ازدحام می کنند

ازدحام کردن است تولید مثل در سطح مستعمره. کلنی های بیشتری از زنبورهای عسل در یک منطقه بزرگتر پخش شده اند – این زندگی طبیعی زنبورها است.

در یک روز خوب و گرم، صدای وزوز بسیار بلندی را می شنوید. در واقع، شما هزاران وزوز کوچک را با هم می شنوید.

پس از چند دقیقه متوجه می‌شوید که یک گلوله زنبور عسل روی یک درخت نزدیک جمع شده‌اند. تعداد بیشتری از زنبورهای پرنده به آنها ملحق می شوند تا جایی که بیشتر ازدحام زنبورها در درخت آویزان است.

این یک مکان انتقال برای ازدحام است. آنها معمولاً روی درخت یا بوته می نشینند، اما می توانند مکان های عجیب و غریبی را برای مکان انتقال خود انتخاب کنند.

یک دسته زنبور که روی بشکه ای نزدیک به تصویر زمین نشسته است.

این زنبوردار خوش شانس است که قادر است گرفتن یک دسته زنبور از یک شاخه کم آویز. یا شاید آنها به یک تله ازدحام نزدیک که شما دارید

اما، آنها همچنین ممکن است بر فراز تپه ها بلند شوند و دیگر هرگز دیده نشوند. یک ازدحام در جعبه ارزش 2 در بوته دارد. – به معنای واقعی کلمه!

زنبورها چه زمانی ازدحام می کنند؟

کلنی زنبور عسل می تواند در هر زمانی در طول ماه های گرم ازدحام کند. حتی ممکن است داشته باشید از کهیرهای شما در پاییز ازدحام می کند. با این حال، بهار زمانی است که بیشتر ازدحام ها اتفاق می افتد.

بهار یک فصل عادی برای رشد و تجدید است. جمعیت کلنی به سرعت بر روی شهد تازه وارد شده از گلهای بهاری موجود می‌سازد.

با بیشتر و بچه زنبورهای بیشتر در حال تولید، در کندو شلوغ می شود. ملکه مکان های کمتری برای تخمگذاری پیدا می کند، ممکن است آماده سازی ازدحام آغاز شود. به نظر می رسد که کلنی زنبور عسل می داند – اکنون زمان آن است.

چگونه بفهمیم که کندو در حال ازدحام است؟

زنبورداران اغلب از دیدن گروهی که یکی از کندوهای خود را ترک می کنند شگفت زده می شوند. و بله، در حالی که آنها می توانند ما را غافلگیر کنند، اغلب وجود دارد نشانه های ازدحام دنبال چیزی گشتن.

هر مستعمره قوی کاندیدای یک ازدحام است. با این حال، کندوی بهاری نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد هر نشانه ای از سلول های ملکه

وجود سلول های ملکه متعدد در کندو – به خصوص در امتداد ته قاب ها، نشانه مطمئنی از آماده سازی ازدحام در زنبورهای عسل است.

چیزهایی غیر از سلول های ملکه وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید، اما شناسایی آنها برای زنبوردار جدید اغلب دشوار است.

شاخص های پیش از ازدحام:

  • وجود سلول های ملکه در کندو
  • ملکه لاغرتر است و تخم های کمتری می گذارد
  • جمعیت شلوغ با زنبورهایی که هر اینچ شانه را در لانه مولدین پوشانده اند
  • هیچ سلول خالی برای خوابیدن ملکه وجود ندارد

تمرینات کنترل ازدحام

روش های زیادی توسط زنبورداران برای جلوگیری یا کنترل رفتار ازدحام در کندوها استفاده می شود. آنها همیشه کار نمی کنند اما ارزش امتحان کردن را دارند.

  • قبل از اینکه آنها احساس شلوغی کنند، فضای کافی برای کلنی فراهم کنید
  • از ملکه های جوان که به خوبی جفت شده اند استفاده کنید
  • سعی کنید ازدحام کردن را تا زمانی که میلتان از بین برود به تاخیر بیاندازید
  • قطع کردن سلول های ملکه می تواند ازدحام زنبورها را به تاخیر بیندازد (اما نه متوقف کند).
  • درک کنید که همیشه کار نمی کند – زنبورها ازدحام خواهند کرد

کاهش احتقان – یک محرک ازدحام

کنترل ازدحام در کلنی های زنبور عسل دشوار است زیرا ما بر خلاف تمایلات طبیعی زنبورها کار می کنیم.

یکی از شایع ترین شرایطی که باعث ازدحام می شود، احتقان (یا احتقان درک شده) است. ما در مورد آن صحبت می کنیم شرایط شلوغ در لانه مولدین یا منطقه پرورش جوان کندو.

ازدحام ادراک شده زمانی رخ می دهد که زنبورها نتوانند در کندو پخش شوند و از تمام فضای کندو استفاده نکنند. زنبورها با شروع آماده‌سازی ازدحام به منطقه‌ی پر ازدحام بچه‌ها واکنش نشان می‌دهند.

کلنی ممکن است بر روی کندو دارای یک شانه خالی خالی باشد. با این حال، اگر زنبورها نتوانند ناحیه زاد و ولد را گسترش دهند، احساس شلوغی می کنند. به همین دلیل است افزودن جعبه ها همیشه به پیشگیری از ازدحام زنبور عسل کمک نمی کند.

به زنبورها فضای کافی در داخل کندو بدهید

حتی اگر همیشه کار نمی کند، با افزودن یک جعبه دیگر به یک کلنی شلوغ، مقداری از ازدحام را برطرف کنید. این کار باید قبل از اینکه زنبورها احساس شلوغی کنند انجام شود.

این تکنیک پیشگیری از ازدحام زنبور عسل با تکیه بر اقدام زنبوردار، تکانه ازدحام آغاز می شود، در غیر این صورت این روش کارساز نخواهد بود.

به خصوص برای یک زنبوردار جدید خسته کننده است، یک جعبه فوق العاده با فونداسیون به اندازه شانه کشیده شده موثر نیست. اما، شما باید از آنچه دارید استفاده کنید.

این کافی نیست که یک جعبه دیگر را بپوشانید و از آنجا دور شوید. شما همچنان نیاز خواهید داشت لانه مولدین را بررسی کنید هفتگی برای علائم ازدحام یا رشد سلول های ملکه در طول فصل ازدحام بهار.

زنبوردار در حال برداشتن قاب نوزادان برای تصویر پیشگیری از ازدحام.

باز کردن لانه نوزادان برای کنترل ازدحام

پیشرفته تر روش دستکاری قاب ها در بخش پرورش است در داخل مستعمره زنبوردار قاب های حاوی جوانه ها را پهن می کند – “منطقه مهد کودک” را بزرگتر می کند.

با افزودن یک قاب از شانه کشیده شده بین قاب‌های بچه‌ها، ناحیه تولید مثل «باز» می‌شود. حتی چند فریم می تواند تفاوت ایجاد کند. قاب های حذف شده در جعبه دیگری به همان اندازه قرار می گیرند.

این روش می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد، با این حال خطراتی در آن وجود دارد – به خصوص اگر هوا خنک شود. ممکن است در نهایت به کشتن نوزادان بپردازید زیرا زنبورها نمی توانند آنها را در شب های خنک بپوشانند.

من از روش مشابهی استفاده کرده ام که در آن مستعمراتم را برابر می کنم. جابجایی چند قاب از نوزادان درپوش دار از یک کلنی شلوغ و جایگزینی آنها با شانه کشیده خالی.

قاب های برداشته شده از نوزادان درپوش دار با کمی آب قند پاشیده می شود و به کلنی ضعیف تری داده می شود. این روش برای من خوب کار کرده است – اگر زودتر انجام شود – قبل از اینکه زنبورها در حالت ازدحام قرار بگیرند.

فول فریم از کندو زنبور عسل با نوزاد درپوش و تصویر کارگر.

شطرنجی با تجربه

تکنیک‌های مشابه برای باز کردن لانه نوزادان عبارتند از: روش Demaree و Cheerboarding.

زنبورداری که از این روش استفاده می کند باید تجربه داشته باشد تا از ایجاد مشکلات بزرگتر جلوگیری کند. این روش به زمان بندی مناسب و زنبورهای پرستار کافی برای گرم نگه داشتن و تغذیه همه جوان ها نیاز دارد.

ازدحام کردن با ملکه های جوان را کاهش دهید

مستعمرات با ملکه های مسن تر نسبت به مستعمرات با ملکه های جوان بیشتر احتمال دارد که ازدحام کنند.

به این دلیل، بسیاری از زنبورداران هر بهار کلنی های خود را دوباره ملکه می کنند. احتمال جلوگیری از ازدحام زنبور عسل با مدیریت یک ملکه جوان بهبود می یابد.

به احتمال زیاد این به دلیل کاهش فرومون (پیام رسان شیمیایی) است. سطح در ملکه های مسن و کاهش تخم گذاری. یک ملکه جوان که به خوبی جفت شده است، فرمون های خوبی برای تثبیت کلنی خواهد داشت.

زنبور عسل ملکه تیره روی قاب در تصویر کلونی.

قطع سلول های ملکه برای به تاخیر انداختن ازدحام

چند هفته قبل از تشکیل کلنی زنبور عسل، آنها فرآیند ساخت ملکه زنبور جدید را آغاز می کنند. چندین سلول بزرگ به شکل بادام زمینی به نام سلول های ملکه حاوی یک نامزد ملکه در حال رشد هستند.

این یک تکنیک محبوب در بین زنبورداران است برای جلوگیری از ازدحام سلول های ملکه را جدا کنید. این هست فقط یک تاکتیک تاخیر است و اغلب بسیار است طرح ضعیف پیشگیری از ازدحام زنبور عسل.

سلول های ملکه همه بزرگ نیستند و به راحتی پیدا نمی شوند. اگر حتی 1 مورد را از دست بدهید، کندو همچنان ازدحام خواهد کرد. و اگر تمام سلول های ملکه را قطع کنید؟ کلنی لاروهای جوان بیشتری را انتخاب کرده و فرآیند را دوباره آغاز می کند.

گاهی اوقات کار می کند. این تاکتیک ممکن است یک مستعمره را از ازدحام تا زمانی که میل تولید مثل آنها فروکش کند، حفظ کند.

با این حال، شما باید همه را دریافت کنید سلول ملکه، اگر یکی را از دست بدهید، کلنی شما همچنان ازدحام خواهد کرد. و هرگز سلول های ملکه را قطع نکنید – مگر اینکه بدانید ملکه قدیمی هنوز آنجاست!

شکافتن کندو برای جلوگیری از ازدحام

یکی از مفیدترین تکنیک های پیشگیری از ازدحام در حال شکافتن کندو است دلایل متعددی وجود دارد که زنبورداران از آنها استفاده می کنند شکافتن کندو در زنبورستان اما کنترل ازدحام یک امر رایج است.

در این فرآیند، زنبوردار یک کلنی بزرگ را به 2 کندوی کوچکتر تقسیم می کند. با استفاده از تمام تجهیزات اضافی مورد نیاز، منابع کلنی بین 2 جعبه تقسیم می شود.

هر کندو جدید زنبورها، نوزادان، عسل، گرده، شانه کشیده می شود – تقریباً همه چیزهایی که برای حفظ زندگی لازم است.

یک کندو ملکه قدیمی و نیم دیگر ملکه خریداری شده جدید یا چندین سلول ملکه از کندوی شلوغ را دریافت می کند. این به آنها این فرصت را می دهد که برای خانواده خود یک ملکه داشته باشند.

گاهی می توانی با طبیعت کشتی بگیری اما هرگز نمی توانی او را شکست بدهی. جلدهای زیادی از کتاب هایی در مورد ازدحام زنبورها نوشته شده است.

به تفصیل، راهبردهای متعدد از حوصله این مقاله خارج است. برخی از آنها کار می کنند – برخی از زمان ها. هیچ یک از آنها کار نمی کند – همیشه.

اگر زنبورهای شما ازدحام کنند (و شما نخواستید) شکست نخورده اید. بخندید و ادامه دهید – آنها هستند – خوب … زنبورها!

یک برنامه کنترل ازدحام طراحی کنید، برنامه خود را انجام دهید و سپس این واقعیت را بپذیرید که زنبورهای عسل حیوانات وحشی هستند (خوب حشرات). شما نمی توانید زنبورها را به طور کامل کنترل کنید.

سفارش فوری عسل ♥