چشم زنبور عسل: بیش از 2؟


در چشم زنبورها بسیار متفاوت از انسان یا سایر پستانداران است. آنها نه تنها به حشره کمک می کنند تا اشیا را ببیند، بلکه به جهت یابی و جهت یابی نیز کمک می کنند. همه انواع زنبورها 5 چشم دارند. همین امر در مورد بسیاری از مگس ها و زنبورها صادق است. زنبورهای عسل که قادر به پرواز در هوا با سرعت 20 مایل در ساعت هستند، برای انجام وظایف روزمره خود به بینایی خوب متکی هستند.

عکس ماکرو از تصویر سر و چشم زنبور عسل.

چشمان ساده و مرکب زنبور عسل

اگرچه یک زنبور عسل 5 چشم دارد، اما همه آنها به یک شکل عمل نمی کنند. دو مجموعه چشم مجزا وجود دارد که به تفسیر دنیای زنبور عسل کمک می کند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

در بالای سر آنها قرار دارد 3 چشم ساده به نام Ocelli – (از کلمه لاتین “ocellus – چشم کوچک”). Ocelli مورد توجه قرار نمی گیرد مگر اینکه خیلی دقیق نگاه کنید. هر یک از چشم های کوچک فقط 1 عدسی دارد.

آنها در یک الگوی مثلثی قرار گرفته اند (2 پشتی و 1 مرکزی) و شبیه 3 نقطه کوچک هستند. این زنبور را قادر می سازد تا به راحتی افق و خط افق را با شروع و پایان روز مشاهده کند.

چشم های ساده به شکلی که ما از بینایی معمولی فکر می کنیم، تصویر نمی سازند. آنها عمدتاً حسگرهای نور هستند و به زنبور عسل کمک می کنند تا با استفاده از موقعیت خورشید حرکت کند.

2 بزرگ به راحتی قابل تشخیص هستند چشم مرکب کنار سرشان پیدا شد. چشم های مرکب – همانطور که از نام آنها پیداست – از هزاران “چشم میکرو” کوچک به نام اوماتیدیوم تشکیل شده است. این لنزهای کوچک گروهی از گیرنده های نوری هستند که جهان را از زوایای مختلف تفسیر می کنند.

اگر می‌توانستید از چشم یک زنبور عسل ببینید، تصویر بسیار شبیه به یک پازل یا موزاییک با تکه‌های زیاد خواهد بود. اعصاب اوماتیدیوم را به مغز متصل می کنند که در آنجا اطلاعات به تصویری تفسیر می شود که زنبور آن را درک می کند.

ماکرو سر زنبور عسل با تصویر دارای برچسب چشم مرکب و ساده.

بینایی زنبورها

زنبورهای عسل به دلیل وجود وجوه روی سطح خمیده چشم مرکب به راحتی حرکت را در هر جهتی می بینند. آنها همچنین می توانند الگوها، اشکال و رنگ ها را ببینند. توانایی دیدن نور پلاریزه به آنها کمک می کند تا به سرعت در سراسر مناظر پرواز کنند و پیدا کردن گل های غنی از شهد.

از آنجایی که زنبورها می توانند نور فرابنفش را ببینند، این به آنها کمک می کند تا گل هایی را که گرده یا شهد تولید می کنند پیدا کنند. به آبی و بنفش نیز بسیار حساس هستند.

با گذشت زمان، بیشتر گل ها برای حشرات گرده افشان جذاب هستند. بسیاری از آنها راهنمای شهد دارند که فقط با نور UV قابل مشاهده هستند.

زنبورهای عسل منابع را جمع آوری می کنند در طول روز برای مستعمره مورد نیاز است. اما برخی از زنبورها “کرپوسکولار” هستند و ترجیح می دهند در طول شب علوفه کنند. آنها سلولهای بزرگتری دارند که به آنها کمک می کند تا تغییرات کوچک نور را تشخیص دهند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

دید یک زنبور بدون سرنشین

بینایی بینایی تفاوت محسوسی دارد زنبورهای مختلف در کندو. زنبورهای کارگر حدود 6900 وجه (یا عدسی) در چشم مرکب خود دارند. هر وجه دارای یک عدسی است که به ommatidium متصل است که سیگنال‌های مغز را پردازش می‌کند.

پهپادها زنبورهای نر کلنی هستند. از آنجا که آنها هیچ کاری انجام نمی دهند، ممکن است تصور شود که بینایی آنها به خوبی کارگران نیست. این درست نیست! پهپادها 8600 وجه در چشمان خود دارند – مقدار قابل اندازه گیری بیشتر از یک کارگر.

چرا بینایی برای زنبورهای عسل اینقدر مهم است؟ او به دید عالی نیاز دارد تا ملکه های باکره را که در هوا پرواز می کنند، تشخیص دهد. جفت گیری صورت می گیرد خارج از کندو – در هوا.

تصویر زنبور عسل نر با چشمان مرکب بزرگ.

آیا چشم های زنبوری مو دارند؟

یکی دیگر از واقعیت های شگفت انگیز در مورد چشم زنبورهای عسل این است موهای کوچکی که روی کره چشم آنها رشد می کند. موهای ریز از بین اوماتیدیوم رشد می کنند. اگرچه هنوز معمایی در مورد هدف این مو وجود دارد، اعتقاد بر این است که برای کمک به تمیز نگه داشتن لنزهای چشم وجود دارد.

چشم های مودار همچنین به زنبورها کمک می کند تا سرعت و جهت باد را اندازه گیری کنند. این به آنها کمک می کند تا حتی در شرایط بادی که ممکن است یک زنبور کوچک را از مسیر خارج کند، به کندو بازگردند.

اغلب زنبورها را می بینید که چشم ها و آنتن خود را قبل از پرواز تمیز می کنند. این کار هر ذره گرده ای را که ممکن است به بدنه فازی آنها چسبیده باشد حذف می کند.

سوالات متداول در مورد چشم زنبور عسل

چشم زنبوری چه رنگی است؟

چشمان زنبور عسل سیاه است اما انواع دیگر حشرات تنوع زیادی در رنگ چشم دارند. چشمان حشرات آبی، نارنجی و حتی سبز را خواهید دید.

آیا زنبورهای عسل کور رنگی هستند؟

از آنجایی که زنبورها رنگ ها را متفاوت از انسان می بینند، برخی افراد فکر می کنند که زنبورها کور رنگ هستند. این درست نیست.

آنها می توانند رنگ را درک کنند اما نمی توانند به اندازه انسان ها طیف قرمز را ببینند. برای زنبور عسل رنگ قرمز سیاه به نظر می رسد.

زنبورها چه نوع چشمانی دارند؟

مانند بسیاری از حشرات دیگر، زنبور عسل نیز 5 چشم دارد. سه چشم ساده برای تشخیص نور و 2 چشم مرکب.

در چشمان ساده و مرکب زنبور عسل به آن کمک کنید تا در جهان حرکت کند. برای جمع آوری تمام منابع مورد نیاز کلنی باید از میلیون ها گل بازدید کرد. یک شاهکار قابل توجه برای یک حشره کوچک، موافق نیستید؟

سفارش فوری عسل ♥