چرخش شانه: جایگزینی قاب های بچه قدیمی


با نگهداری زنبورهای عسل در کندوهای تولیدی، آنها را از خانه طبیعی خود حذف کرده ایم. علاوه بر بازرسی منظم کندو، زنبوردار وظیفه دیگری نیز دارد که باید در نظر بگیرد. چرخش شانه، یا جایگزینی قاب های بچه قدیمی با موم جدید برای ارتقای سلامتی بهتر برای کلنی شناخته شده است. زنبورهای سالم زنبورهای مولد هستند، بنابراین جایگزینی شانه قدیمی باید دغدغه هر زنبوردار باشد.

شانه بچه تیره قدیمی که باید در تصویر قاب تعویض شود.

چرا شانه نوزادان را در کندو جایگزین کنید

دیدن یک مستعمره جدید که با موم تازه ساخته شده است، احساس شروع جدیدی به فرد می دهد. و این یک شروع جدید برای آن ورق خاص لانه زنبوری است. برخلاف سایر حشرات که مواد طبیعی را برای لانه سازی جمع آوری می کنند، زنبورهای عسل واقعاً خانه خود را می سازند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

کارگران جوان، سازنده اصلی موم در یک کلنی هستند. با این حال، مسن تر زنبورها همچنین می توانند موم زنبور عسل درست کنند در صورت نیاز – آنها به خوبی کار نمی کنند.

ساختن ورقه های شانه با هزاران سلول مومی کار زیادی است. ما اغلب این فرآیند را “شانه کشیدن” می نامیم (با یک پروژه هنری اشتباه گرفته نشود). یک قاب تمام شده از لانه زنبوری یک است قاب “کشیده شانه“.

زنبورداران اغلب نگران این هستند که کلنی های جدید این وظیفه را به خوبی انجام دهند زیرا بقای کلنی ها به این فضا برای ذخیره غذا و پرورش بچه بستگی دارد. شانه جدید تازه و تمیز بدون آلودگی است – اما اینطور نمی ماند.

مزایای استفاده از شانه جدید در کندو

ظاهر سفید روشن لانه زنبوری تازه چیز زیبایی است. اما، این ظاهر به سرعت جای خود را به رنگ می دهد.

موم زنبور عسل لکه های هزاران فوت کوچک و همچنین گرده را جذب می کند. بره موم و عسل در کندو این پیشرفت از موم سفید برفی به بژ، زرد، قهوه ای و در نهایت سیاه طبیعی است.

موم واقع در اتاق مولدین کندو به روش های دیگری تغییر می کند. همچنین از همان موادی که شانه در جاهای دیگر یافت می شود، لکه می شود. با این حال، سلول های مومی مورد استفاده برای پرورش نوزادان نیز کوچکتر می شوند.

سلول های لانه زنبوری تصویر شانه تیره قدیمی.

مطالعه ای در مورد چرخه زندگی زنبور عسل، ما را از 4 مرحله رشد زنبور عسل عبور می دهد. وقتی که بچه زنبورها به مرحله شفیرگی می رسد، در یک پیله محصور می شود.

بعداً، فرد بالغ در حال ظهور سلول را ترک می کند تا جای آن را در زندگی مستعمره ای بگیرد. با وجود اینکه اولین کار این کارگر جدید تمیز کردن سلولش است، او چیزی را پشت سر می گذارد. یک پیله شفیرگ نازک در داخل سلول مومی باقی می ماند.

این مشکلی ندارد و مانع از استفاده مکرر از سلول نمی شود. با این حال، در طی سال‌ها، این امر باعث می‌شود که سلول‌ها کوچک‌تر و کوچک‌تر شوند.

علاوه بر تغییر ظاهر، شانه قدیمی در کندو ممکن است حاوی مواد سمی باشد. آفت کش ها و آلاینده هایی که توسط علوفه جویان به کندو آورده می شوند توسط موم زنبور عسل جذب می شوند. حتی برخی از درمان کنه واروآ مورد استفاده زنبورداران برای سلامت زنبور عسل می تواند موم را آلوده کند.

هر گونه آفات، ویروس ها، باکتری ها و غیره را اضافه کنید و درک آن آسان است چرا چرخاندن شانه بچه های قدیمی ایده بسیار عاقلانه ای است. شانه تازه تمیز محیط سالم تری را برای زنبورها فراهم می کند.

هر چند وقت یکبار باید موم موجود در کندو را تعویض کرد؟

اکثر محققان پیشنهاد می کنند تعویض شانه قدیمی در کندو هر 5 یا 6 سال یکبار. برخی از زنبورداران می گویند باید زمان بسیار کوتاه تری 3-4 سال باشد.

اما زنبورداران متوجه می شوند که ساخت شانه برای کلنی یک کار گران است. انرژی مورد استفاده برای تولید موم می تواند به روش های دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، ما گاهی در دور انداختن قاب های شانه خیلی سریع مردد هستیم.

یکی از روش های متداول برای جایگزینی شانه بچه های قدیمی، برداشتن 2 فریم در هر فنر است. دو قاب از موم تیره قدیمی برداشته شده و با 2 قاب تازه با فونداسیون جایگزین می شود. در کندوی لانگستروت 10 فریمی، این اجازه می‌دهد تا هر 10 فریم در یک دوره 5 ساله جایگزین شود.

اگرفقط همه چیز انقدر ساده بود. تشخیص اینکه کدام فریم ها قدیمی ترین هستند ممکن است دشوار باشد. در حالی که زنبورداران چندین روش برای ردیابی سن موم ابداع کرده‌اند، اکثر آنها هنوز به بینایی تکیه می‌کنند.

لانه زنبوری چگونه به نظر می رسد؟ خیلی تاریکه؟ شاید باید بدون توجه به تعداد سالهای داخل کندو آن را تعویض کنید.

روش قدیمی “می توانید از طریق آن ببینید” نیز محبوب است. قاب را به سمت خورشید نگه دارید. اگر می توانید نور زیادی را از طریق آن ببینید، آن را برای یک فصل دیگر نگه دارید. اگر نوری به موم زنبور عسل نفوذ نکرد، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

زنبوردار قاب را تا خورشید نگه می دارد تا ببیند آیا نور از آن عبور می کند یا زمان تعویض تصویر فرا رسیده است.

البته اگر از فونداسیون پلاستیکی مشکی استفاده می کنید این روش جواب نمی دهد. در این صورت باید به رنگ/ظاهر موم تکیه کنید یا به نوعی قاب را علامت بزنید.

قرار دادن یک نقطه رنگی روی دو قاب جدید یکی از راه های رایج برای علامت گذاری فریم ها است. اگر از همان رنگی که برای علامت گذاری ملکه آن سال استفاده می کنید، می توانید به راحتی تعیین کنید که قاب چه زمانی نصب شده است.

با فرض اینکه فریم های شما برای چند سال در کلنی بوده اند، احتمالا زمان آن رسیده است که چرخش شانه خود را شروع کنید. در طول بازرسی کندو بهار، 2 قاب را برای حذف از کندو انتخاب کنید.

اگر زنبورها از این قاب ها استفاده کنند چه؟ اگر فقط عسل یا گرده است، ادامه دهید و شانه بچه های قدیمی را جایگزین کنید. البته با فرض اینکه شما تمام ذخایر مواد غذایی موجود در کندو را حذف نمی کنید!

اغلب شانه ای که می خواهید بردارید مقداری دارد نسل زنبور عسل. در این مورد، من قاب های انتخاب شده را به قسمت بیرونی لانه مولد منتقل می کنم. نه خارج از قاب ها، بلکه در لبه های بیرونی جایی که بچه در جعبه قرار دارد.

در طی بازرسی بعدی، امیدواریم بچه ها ظاهر شده باشند و اکنون بتوان قاب ها را بدون ضرر تعویض کرد.

لانه زنبوری در قاب کندو با بچه زنبور عسل و تصویر رنگی تیره تر.

با شانه بچه قدیمی چه کنیم

حالا که قاب هایی از شانه سیاه قدیمی دارید، با آن چه می توانید بکنید. زنبورداران اغلب وسوسه می شوند که این شانه را برای جمع آوری موم قابل استفاده ذوب کنند. می توانید این کار را ادامه دهید.

با این حال، من به شما هشدار می دهم – واقعاً بوی بد می دهد و احتمالاً موم خوبی دریافت نمی کنید. شانه بچه های قدیمی پر از لکه، بره موم و پیله شفیرگی است و موم خوبی تولید نمی کند.

استفاده از شانه کشیده قدیمی برای تله های ازدحامی

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از شانه‌های کشیده قدیمی، به‌عنوان فریب دسته جمعی است. مقدار کمی از موم نوزادان بسیار جذاب است پیشاهنگ زنبور عسل.

زنبورهای جدید از شانه قدیمی استفاده خواهند کرد یا سایر منابع موجود قرار دادن 1 قاب یا کمتر از شانه قدیمی در تله ازدحام می تواند شانس شما را برای گرفتن یک دسته افزایش دهد.

این موم قدیمی نیز جذب آفاتی از جمله پروانه مومی. آنها هر موم نوزادی را که در یک مکان تاریک نگهداری می شود می بلعند و شاید این چیز بدی نباشد. پروانه مومی کندوهای رها شده در طبیعت را به همین روش تمیز می کنند.

شانه قاب نوزاد سیاه و سفید بسیار قدیمی مناسب برای تصویر تله ازدحام.

چرخش شانه مستعمرات سالم تر را ارتقا می دهد

گاهی اوقات، آنچه باید انجام دهیم و آنچه در واقع انجام می شود یکسان نیست. با این حال، واضح است که ارائه دوره ای شانه تازه به زنبورهای خود راهی عالی برای ارتقای سلامت کلنی است. این کار سموم را از کندو خارج می کند و به زنبورها سلول های مومی تازه می دهد.

با استفاده از هر روشی که مایلید، برنامه ای برای جایگزینی مقداری از موم قدیمی کندو خود طراحی کنید – به خصوص زمانی که به محدوده سنی 5 تا 6 سالگی رسید. زنبورهای شما از شما برای آن تشکر خواهند کرد – اگر بتوانند.

سفارش فوری عسل ♥