چرا کندوها شش ضلعی هستند؟


در داخل یک لانه زنبور عسل، ورقه های زیادی از شانه مومی پیدا می کنیم. هر ورق لانه زنبوری حاوی هزاران سلول جداگانه است. این سلول ها برای بقای کلنی ضروری هستند. آنها نه تنها به عنوان مکانی برای پرورش جوانان عمل می کنند، بلکه غذا را برای زمستان ذخیره می کنند و به کلنی کمک می کنند تا گرم بماند. جالب اینجاست که اندازه هر سلول مومی ممکن است کمی متفاوت باشد، اما همه آنها از یک جهت شبیه به هم هستند – یک شکل اصلی شش ضلعی. چرا سلول ها در داخل هستند؟ کندوی عسل شش ضلعی?

چرا زنبورها در داخل کندو شش ضلعی می سازند؟

زنبور عسل به طور غریزی می داند که برای بقای کلنی چه چیزی لازم است. کندو مورد نیاز منابع جمع آوری می شود با علوفه جویی زنبورها

سلول های لانه زنبوری برای ذخیره عسل و گرده یا نان زنبور عسل. بدون مواد غذایی ذخیره شده کافی، کلنی در ماه های سرد زمستان دوام نمی آورد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم سلول های لانه زنبوری، پرورش جوان است. زنبورهای در حال رشد در سلول های واقع در ناحیه مرکزی کندو پرورش داده می شوند و از آنها مراقبت می شود. آنها نسل بعدی کارگران خواهند شد.

تا آنجا که ما می دانیم، زنبورهای عسل ریاضیدانان چیره دست نیستند – اما شاید هم باشند. ما این را می دانیم زنبورها سلول های شش ضلعی می سازند. شش ضلعی یک شکل مسطح با 6 ضلع، 6 رأس و 6 زاویه است.

زنبورهای کارگر در حال تمیز کردن سلول های مومی در کندو.

حدس لانه زنبوری

یک محقق رومی به نام مارکوس ترنتیوس وارو، این نظریه را مطرح کرد که زنبورها از شکل شش ضلعی استفاده می کنند زیرا فشرده ترین شکل است. اما، این توماس هیلز (دانشگاه میشیگان) بود که حدس لانه زنبوری را با اثبات ریاضی اثبات کرد.

در اصطلاح زنبورداران معمولی، این به این معنی است که شش ضلعی کارآمدترین شکل برای استفاده در ساخت بسیاری از واحدها (سلول های مومی) در یک صفحه (شانه) است. سلول های شش ضلعی بیشتر از سایر اشکال عسل را در خود نگه می دارند. چه کسی می دانست؟ خوب … زنبورها این کار را کردند. ما آن را در سال 1999 فهمیدیم.

استفاده از شش ضلعی به عنوان الگویی برای سلول سازی به موم کمتری برای ساخت ورقه های شانه نیاز دارد. بدون فضای هدر رفته و محیط کمتر برای ساخت. مقدار بیشتری از عسل که می تواند در فضای شانه ذخیره شود برای زنبورهای سخت کار مهم است.

زنبور عسل جمع آوری شهد .  نمودار سلول های شش ضلعی بدون مناطق هدر رفته.

تولید موم زنبور عسل گران است

برخی از حشرات از مواد موجود در طبیعت برای ساختن لانه خود استفاده می کنند. لانه زنبورها با کندوی عسل بسیار متفاوت است. زنبورها لانه های کاغذی می سازند. زنبورهای بامبل در بازیافت کار بسیار خوبی انجام می دهند زیرا از لانه های رها شده جوندگان استفاده می کنند.

اما زنبور عسل در مواد لانه سازی منحصر به فرد است. آنها موم زنبور عسل درست کن با استفاده از غدد ویژه ای که در زیر شکم زنبورهای کارگر ماده یافت می شود.

این شاهکار شگفت انگیز بدون هزینه اتفاق نمی افتد. تولید موم یک فرآیند بسیار گران برای یک کلنی است. بزرگسالان جوان بهترین تولید کننده موم هستند و باید مقادیر زیادی عسل برای پر کردن غدد موم مصرف کنند.

پس از ترشح موم، هر تکه کوچک باید به سلول های جداگانه تبدیل شود و سپس ورقه های لانه زنبوری. در ابتدا، سلول ها کمی شبیه به شکل دایره هستند. اما، کارگران به دستکاری موم ادامه می دهند تا زمانی که شکل شش ضلعی آشکار شود.

این یک کار فشرده است. ساخت موم زنبور عسل بسیار سخت تر از تولید عسل است.

علاوه بر کارگران موم، زنبورهای دیگری نیز در نزدیکی زنجیر آویزان هستند. به این می گویند فستون سازی. محققان و دانشمندان مطمئن نیستند که چرا این رفتار را انجام می دهند.

شاید آنها با تشکیل شبکه ای از زنبورها به کنترل گرما در ناحیه موم ساز کندو کمک می کنند. یا شاید، آنها واقعاً در ساخت شانه کمک می کنند.

زنبورهای عسل برای انجام یک کار به یکدیگر چسبیده اند.

شکل های لانه زنبوری کارآمد و قوی هستند

پر کردن فضای داخلی کندوی عسل با سلول هایی که تعداد آنها به هزاران می رسد نیاز به تلاش بسیاری از زنبورهای عسل دارد. این مستعمره تلاش می کند تا از تمام فضای موجود استفاده کند و برای تکمیل کارها به جمعیت قوی نیاز دارد.

ساختارهای شش ضلعی در سراسر طبیعت یافت می شود. اما، این کلنی زنبور عسل است که با ساخت هزاران واحد مفید برای کندو، به بهترین نحو از الگوی شش ضلعی استفاده می کند.

The post چرا کندوها شش ضلعی هستند؟ اولین بار در Carolina Honeybees Charlotte Anderson ظاهر شد.

سفارش فوری عسل ♥