فروشگاه عسل طبیعی تهران هانی

شکرک زدن عسل

چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

شکرک زدن عسل نشانه چیست ؟

هر زمان که صحبت درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی می شود یکی از مواردی که اغلب درباره آن بحث می شود رس کردن یا شکرک زدن عسل هست . کندو داران اعتقاد دارند شکرک زدن عسل یکی از نشانه های طبیعی بودن آن است در صورتی که اکثر مصرف کنندگان بر این باورند که عسل شکرک زده به دلیل اینکه ساختار آن به دانه های درشت تغییر شکل داده، یک عسل تقلبی مخلوط شده با شکر است. برخی هم عسل شکرک زده را فاسده شده میدانند که این تصورات به خاطر عدم آگاهی از فرآیند تبلور و کریستالیزه شدن عسل می باشد.

بهتر است قبل از اینکه در مورد تقلبی یا طبیعی بودن عسل شکرک زده صحبتی کنیم، بدانیم چرا عسل شکرک میزند؟ با تهران هانی همراه باشید.

اگر بخواهیم به طور کلی این فرآیند طبیعی را بررسی کنیم باید بدانیم که زنبور عسل بعد از جمع آوری گرده گیاهان، با بزاق دهان خود آنزیم هایی مثل دیاستاز یا آمیلاز را به شهد اضافه میکند که این آنزیم ها مواد محلول در شهد مثل تکه های موم ، گرده گل، بره موم را جذب کرده و باعث ته نشین شدن یا رس کردن عسل می شوند . با اضافه شدن این آنزیم ها قندهای موجود در شهد، مثل ساکاروز که انحلال پذیری کمتری در آب دارند به فروکتوز و گلوکز که انحلال پذیری بیشتری دارند تبدیل میشود. در مراحل کریستالیزه شدن عسل، قند گلوکز که در حالت طبیعی کاملا سفید است از آب جدا شده و متبلور میشود اما فروکتوز مایع باقی می ماند، به این ترتیب عسل غلیظ تر و چسبناک تر میشود. در نتیجه این روند عسل که یک محلول اشباع شده از قند و ناپایدار است تولید میشود که در شرایط مساعد قطعا شکرک میزند .

چه عواملی موجب شکرک زدن عسل می شوند؟

  • شکرک زدن عسل به عواملی مثل دمای محیط، نوع گل و رطوبت آن بستگی دارد. مطلوب ترین دما برای شکرک زدن عسل دمای پایین تر از ۱۴ درجه سانتی گراد می باشد که عسل به آرامی شروع به متبلور شدن میکند ، چسبندگی خود را از دست می دهد و ذرات خارجی در عسل مثل گرده گل رسوب میکند . بنابراین پایین بودن دما یکی از عوامل تسریع کننده ی شکرک زدن عسل می باشد .
  • یکی دیگر از عوامل شکرک زدن، مقدار گلوکز موجود در عسل می باشد. به هر میزان مقدار قند گلوکز در عسل افزایش یابد، شکرک زدن سریع تر اتفاق می افتد. مقدار گلوکز در گیاهی که زنبور از آن تغذیه میکند متفاوت است. به عنوان مثال عسل آفتابگردان به خاطر درصد بالای گلوکز بعد ازسه هفته شکرک می زند همچنین گیاهانی مثل کلزا، پنبه، لیلکی، قاصدک، مینا، شبدر، راتا و یونجه به سرعت رس میکنند. اما بعضی از گیاهان مثل عسل اقاقیا و عسل اکالیپتوس به دلیل داشتن گلوکز کمتر حدود ۴ سال طول میکشد تا رس کنند .

همان طور که در بالا گفتیم گلوکز به صورت بلورعسل در می آید که این مسئله رابطه مستقیمی با مقدار آب موجود در عسل دارد ، هرچه میزان رطوبت و آب بیشتر باشد میزان گلوکز هم بیشتر خواهد بود پس احتمال شکرک زدن عسل هم بیشتر است .

چگونه عسل شکرک زده را باز کنیم ؟

برای تبدیل عسل شکرک زده به حالت مایع، کافیست ظرف عسل را در ظرف آب گرم با دمای حدود ۴۰ درجه سانتی گراد قرار دهید زمانی که حجم زیادی از عسل به شکل مایع درآمد، شیشه عسل را از آّب درآورید تا بقیه عسل با دمای خودش به مایع تبدیل شود. حرارت دادن عسل آنزیم ها و خواص درمانی آن را از بین میبرد. متاسفانه به این دلیل که اکثر مصرف کنندگان به اشتباه فکر میکنند عسل شکرک زده عسلی تقلبی و نامرغوب است، تولیدکنندگان عسل برای جلوگیری از شکرک زدن و تخمیر شدن آن در دراز مدت، عسل را حرارت میدهند ، بنابراین عسلی که از مغازه تهیه میشود شکرک نمیزد.

اگر قصد خرید عسل طبیعی را دارید بد نیست که با تنها محصول فروشگاه تهران هانی آشنا شوید؛ عسل طبیعی دنا که از بهترین مناطق رشته کوههای زاگرس تهیه می شود. برای آشنایی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید عسل طبیعی 

ارسال نظر