چرا زنبورهای من ناگهان تهاجمی می شوند؟


هنگامی که زنبوردار در نگهداری زنبورها تجربه کسب می کند، یاد می گیرد که حال و هوای کندو را بسنجد. شاید، مستعمرات شما معمولاً ملایم و ملایم هستند. سپس ناگهان، آن دختران شیرین تغییر می کنند و عصبانی می شوند و به سختی می توان آنها را مدیریت کرد. چی شد؟ چرا شما هستند کندوی زنبور عسل به طور ناگهانی تهاجمی؟

کندوی بزرگ زنبورهای تهاجمی در اواخر تابستان در تصویر زنبورستان.

زنبورهای مهاجم در زنبورستان شما

اکثر پرورش دهندگان زنبور عسل برای صفات مطلوب انتخاب می کنند. یکی از آنها زنبوری آرام است که مدیریت آن چندان دشوار نیست – گفته می شود که این کلنی ها خلق و خوی خوبی دارند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

این مهم است زیرا بیشتر زنبورداران سرگرمی هستند. آنها مستعمره هایی می خواهند که به راحتی قابل بازرسی باشند و بیش از حد از کندو محافظت نکنند.

همه کارگران می توانند نیش بزنند اما برخی از آنها بیشتر از دیگران این کار را انجام می دهند. و حتی آرام ترین ها کلنی های زنبور عسل نیش خواهند زد وقتی تحریک می شود

زنبورهای عسل دفاعی هستند

زنبورهای عسل یک قانون هستند چون تهاجمی نیستند – دفاعی هستند. معمولاً حمله نمی کنند مگر اینکه احساس خطر کنند یا نیاز به دفاع از کندو خود را احساس کنند.

با این حال، اصطلاحات را کنار بگذاریم – من هیچ دلیلی برای “شکاف کردن موها” نمی بینم، واقعیت این است که زنبورهای گزنده خشمگین هیچ سرگرمی ندارند – مهم نیست که شما می خواهید آنها را چه بنامید.

بازرسی کندو با 50 زنبور خشمگین که از جلوی حجاب شما جدا شده اند دشوارتر است. و، شما نمی خواهید هر بار که در 50 فوتی کندو قرار دارید، بدرقه شوید.

خلق و خوی کلنی در طول زمان تغییر می کند

اول، درک آن مهم است خلق و خوی کلنی زنبور عسل می تواند تغییر کند هروقت. این اغلب تعجب برانگیز است زنبورداران مبتدی.

اما، شرایط زیادی وجود دارد که بر روی آن تأثیر می گذارد سطح پرخاشگری در مستعمرات شما برخی از عوامل را می توان توسط زنبوردار کنترل کرد – برخی نمی توانند.

به همین دلیل است که بهترین ها را پیدا کنید مکان برای کندو شما بسیار مهم است از قرار دادن کندوها خیلی نزدیک به محل زندگی خود خودداری کنید.

کندو جدید سرگرم‌کننده و مطیع که در ماه آوریل کنار در پشتی شما نشسته است، ممکن است در ماه سپتامبر یک هیولا به نظر برسد.

دلایل اصلی برای زنبورهای پست

 1. هوای گرم و مرطوب
 2. یک کمبود
 3. کندوی بی ملکه
 4. ژنتیک بد
 5. مستعمرات با جمعیت زیاد
 6. پرخاشگری نشانه دزدی زنبور عسل است
 7. شکارچیانی که کندو را آزار می دهند
 8. عدم استفاده صحیح از زنبور سیگاری
 9. زنبوردار دست و پا چلفتی
 10. سطوح بالای کنه واروآ
 11. دفاع پایان فصل
 12. فرمون های هشدار دهنده روی لباس زنبور شما
 13. آفریقایی شدن

آب و هوای گرم می تواند زنبورهای بدخلق باشد

روزهای گرم اواخر تابستان هیچ کمکی به بهبود خلق و خوی زنبورهای عسل من نمی کند. من واقعا نمی توانم آنها را سرزنش کنم. “هوای گرم و مرطوبی که می توانید بپوشید” نیز من را خیلی خوشحال نمی کند.

این فصل مهمی از سال است زیرا کارگران در تلاش برای رسیدن عسل هستند. آنها همچنین در حال جمع آوری آب و کار برای تهویه کندو.

مستعمرات سالم اغلب در این زمان از سال بزرگ هستند و این کار را حتی سخت تر می کند. هوای واقعاً گرم – زنبورهای بدخلق.

شهد مرگ بر مستعمرات تاکید می کند

اکثر مناطق این کار را خواهند کرد کمبود شهد را تجربه کنید در برخی زمان ها در ماه های گرم کمبود (فقدان شهد/گرده فراوان) ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.

این کمبود غذای ورودی باعث ایجاد استرس در کلنی می شود. ملکه ممکن است تخمگذاری را متوقف کند و اگر کمبود غذا ادامه یابد – هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است برای صرفه جویی در منابع اخراج شود.

کهیرهای بدون ملکه به نامرتب بودن معروف هستند

اگر مدت زیادی زنبوردار بوده اید، اهمیت ملکه زنبور عسل برای یک کلنی را می دانید.

را ملکه زنبور عسل تمام تخم های بارور را می گذارد برای مستعمره اما او وظیفه مهم دیگری را ایفا می کند. ملکه فرمون ها (پیام رسان های شیمیایی) منتشر می کند که کلنی را به عنوان یک خانواده کنار هم نگه می دارد و به تنظیم عملکرد کندو کمک می کند.

وقتی این فرمون ها از دست می روند، ممکن است زنبورهای عصبی و تهاجمی نتیجه آن باشند. این مستعمره در تلاشی دیوانه وار برای جایگزینی ملکه خود است.

ژنتیک زنبور عسل نقش مهمی دارد

ملکه مادر اعضای کندو است. او مسئول 50 درصد مواد ژنتیکی کارگران است. اینها افرادی هستند که از کندو در برابر شکارچیان محافظت می کنند … و گاهی اوقات زنبورداران.

برخی از خطوط ژنتیکی دفاعی تر از خطوط دیگر هستند. این موضوع در هر نوع دامی صادق است و زنبورهای عسل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر کلنی شما جایگزین ملکه آنها شود، ممکن است کلنی جدید به اندازه مادرش مطیع نباشد.

مستعمرات بزرگ معمولا تهاجمی تر هستند

البته استثناهایی وجود خواهد داشت اما کلنی های بزرگ زنبور عسل بیشتر حالت دفاعی دارند/ تهاجمی نسبت به مستعمرات کوچک.

این کندوی شیرین شروع کننده با 10000 زنبور در بهار اکنون 40-60000 زنبور دارد. در اواخر فصل، کلنی بزرگ زنبورهای مسن بسیار محافظت کننده هستند.

کلنی شلوغ ممکن است چند دسته جمع کند که تعداد آنها را در کندو کاهش دهد. اما زنبوردار معمولاً نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد زیرا باعث کاهش محصول عسل در سال می‌شود.

تصویر کلونی قوی زنبورهای عسل.

دزدی باعث رفتار تهاجمی زنبورها می شود

هر حشره دوستدار شیرینی می خواهد طعم عسل ذخیره شده در کندو را بچشد. زنبورهای بامبل، هورنت، زنبورها و حتی سایر زنبورهای عسل سعی می کنند وارد شوند و مقداری شیرینی را بدزدند.

البته، مستعمره نمی تواند کنار بماند و اجازه دهد غذای زمستانی آنها گرفته شود. بنابراین، آنها اغلب تا حد مرگ برای بیرون راندن متجاوزان می جنگند.

به عنوان دزدی (دعوا) از ورودی کندو شروع می شود، فرمون هشدار آزاد می شود. این زنگ هشدار بقیه کارگران را از یک تهدید آگاه می کند و فراخوانی برای اقدام است. همه استینگرها روی عرشه

متأسفانه، در حالی که ممکن است شما یک دزد نباشید، کندویی که توسط دزدان احتمالی اذیت می شود، در هر مزاحمتی مورد آزمایش قرار می گیرد.

حملات شکارچیان کهیر را معنی دار می کند

چندین حیوان می توانند شکارچی کندوهای زنبور عسل باشند. وقتی خرس به کندو حمله می کند، کاملاً واضح است. اما حیوانات کوچکتر می توانند باعث شوند زنبورها نیز رفتار آزمایشی داشته باشند.

اسکنک ها می توانند شکارچیان اصلی کندوهای زنبور عسل باشند – به ویژه کندوهایی که روی زمین قرار دارند. هر شب اسکنک جلوی کندو می ایستد و خراش می دهد.

وقتی زنبورهای نگهبان برای تحقیق بیرون می آیند، اسکنک آنها را می خورد. خز ضخیم او او را از نیش زنبور محافظت می کند. با این حال، دفعه بعد که به کندو نزدیک می‌شوید، ممکن است همچنان بدخلق باشد. خوب آماده است از پایه های کندو استفاده کنید.

جلیقه های زرد، هورنت های بزرگ و سایر آفات حشرات می توانند در اواخر فصل مشکل ساز شوند. این فعالیت می تواند کندو شما را در حالت آماده باش دائمی قرار دهد.

استفاده نادرست از زنبور سیگاری

عدم استفاده صحیح از زنبور دودی می تواند باعث عصبانیت کندو شود. دود سفید خنک به زنبورهای شما آسیبی نمی رساند. این کار آنها را از بازرسی شما منحرف می کند و به پوشاندن هرگونه فرمون هشدار کمک می کند.

شکست در از زنبور سیگاری استفاده کنید یا استفاده از دود داغ و سیاه باعث ایجاد واکنش تهاجمی در کندوی شما می شود.

درمان خشن در طول بازرسی کندو

آرام ماندن در حالی که انجام بازرسی کندو می تواند دشوار باشد، به ویژه برای زنبورداران جدید. با این حال، اجتناب از حرکات سریع و کوبیدن اجزای کندو به یکدیگر مهم است.

حرکات سریع دست و ارتعاشات می تواند باعث شود کلنی زنبور عسل حالت دفاعی پیدا کند و به حالت حمله برود.

تغذیه کنه واروآ از لارو زنبور عسل بر تصویر کلونی تاکید می کند.

کنه های واروآ در رفتار کندو نقش دارند

البته، هر کندویی که ناسالم باشد مستعد بدخلق شدن است. هنگامی که سطح آلودگی کنه واروآ بالا باشد، کلنی زنبور عسل آسیب می بیند.

این امر منجر به وجود کنه های بیشتر در هر زنبور می شود و جمعیت نامتعادل منجر به زنبورهای ناسالم می شود. در حالی که تعداد جمعیت هنوز بالاست، ممکن است واکنش دفاعی قوی تری را در کندو با هجوم کنه ها مشاهده کنید.

زنبورهای اواخر فصل پرخاشگر می شوند

دوره انتقال از اواخر تابستان به اوایل پاییز، رایج ترین دوره برای زنبورهای ما برای “نگرش” است. کلنی زنبور عسل می داند که زمستان در راه است. آنها پایان فصل جستجوی علوفه را حس می کنند.

پس از سخت کوشی در تمام تابستان برای نگهداری مواد غذایی، کنار گذاشتن آن بدون مبارزه یک گزینه نیست. بقا در زمستان بستگی به فروشگاه های مواد غذایی کافی دارد.

فرومون های هشدار دهنده روی لباس زنبور عسل باعث واکنش می شوند

باشه بوی تعفن میدی؟ خوب، منظورم این است که آیا لباس زنبورداری شما بو می دهد؟ اگر کت و شلوار یا دستکش شما دارای فرمون های هشدار دهنده یا زهر ناشی از نیش های قبلی باشد، ممکن است واکنش زنبور عسل تهاجمی ایجاد کند.

این فقط فرومون های زنگ زنبور عسل نیست که باید نگران آن بود. زنبورها به بو بسیار حساس هستند. عرق یا بوهای تند دیگر می تواند تأثیر منفی بر نگرش کندو داشته باشد.

لباس زنبوری خود را بشویید گاه و بیگاه. و همانطور که همیشه به دانش آموزان در من می گویم کلاس آنلاین زنبورداری – «بوی خرس به حیاط زنبور عسل نرو. بوی تند و زنبورهای عسل ترکیب خوبی نیستند.

همچنین بهتر است از پوشیدن رنگ های تیره در زنبورستان خودداری کنید. شاید شما نمی خواهید کت و شلوار کامل بپوشید، یک پیراهن سفید آستین بلند می تواند مفید باشد.

زنبورهای عسل آفریقایی تهاجمی تر هستند

زنبورهای آفریقایی شده (Apis mellifera scutellata) در بسیاری از مناطق جنوب ایالات متحده وجود دارد. از بسیاری جهات، آنها بسیار شبیه زنبورهای معمولی ما در مزرعه هستند.

با این حال، کلنی هایی با این ژنتیک ها بسیار دفاعی تر از زنبورهای عسل اروپایی هستند که ما به کار کردن آنها عادت داریم. رسانه ها آنها را به عنوان “زنبورهای قاتل” به دلیل خطری که هنگام هشدار یک کلنی وجود دارد، برچسب گذاری کرده اند.

تایید ژنتیک آفریقایی نیاز به استفاده از آزمایشگاه دارد، شما نمی توانید آنها را با چشم غیر مسلح شناسایی کنید. اگر در منطقه ای با ژنتیک شناخته شده آفریقایی زندگی می کنید، مراقب نگهداری ملکه های مطیع در کندوهای خود باشید.

با این حال، درک این نکته مهم است که حتی مستعمرات معمولی ملایم نیز می توانند بسیار دفاعی شوند. فقط به این دلیل که شما یک کندوی عصبانی دارید – به این معنی نیست که آنها زنبورهای قاتل هستند.

اینفوگرافیک دلایل اصلی برای بداخلاقی زنبورهای عسل.

چگونه با زنبورهای عسل تهاجمی مقابله کنیم

ما به راحتی می توانیم ببینیم که عوامل زیادی می توانند بر خلق و خو یا پرخاشگری کلنی های زنبور عسل ما تأثیر بگذارند.

برخی از مسائل فصلی هستند و با فرا رسیدن هوای خنک اوضاع آرام می شود. اما زنبوردار با ملاحظه تا آرام شدن کندوها باید چه کند؟

 • زمانی که هوا خوب است، مستعمرات خود را بازرسی کنید
 • از سیگار خود با دود سفید خنک استفاده کنید و ملایم باشید
 • به زنبورهای خود غذا دهید اگر به آن نیاز دارند
 • سطوح کنه را کنترل کنید در مستعمرات شما
 • در صورت مشاهده هرگونه سرقت، اندازه ورودی کندو خود را کاهش دهید

این یک عمل رایج است که ملکه را در کندویی که دائماً پرخاشگر است جایگزین کنید. احتمال این است که ملکه جدید نیروی کارگری آرام تری تولید کند.

برای افزایش شانس موفقیت، ممکن است یک نژاد یا زنبور دورگه ای را انتخاب کنید که کار کردن با آن آسان تر است. اما برای سرزنش ملکه خود عجله نکنید، مخصوصاً در اواخر فصل.

می توان بر مشکلات زنبورهای متوسط ​​غلبه کرد

اگر کلنی شما به خوبی تغذیه شده و سالم است و شکارچیان مزاحمش نمی شوند، ممکن است در پایان فصل حالت دفاعی را تجربه کنند.

به ندرت ممکن است یک زنبوردار تصمیم به نابودی کلنی خطرناک بگیرد و این می تواند تصمیم عاقلانه ای باشد. با این حال، برای گرفتن این تصمیم خیلی عجله نکنید.

کمی صبر ممکن است به مستعمره اجازه دهد وقتی شرایط مساعد شد آرام شود. یا، باید به آنها ملکه متفاوتی بدهید و امیدوار باشید که ژنتیک او زنبور آرامتری تولید کند.

سفارش فوری عسل ♥