نحوه مونتاژ قاب برای کندوها


برای زنبوردار جدید، تجهیزات زنبورداری موضوعی پر از اصطلاحات و ایده های جدید است. یادگیری نام هر جزء در سال اول غیرممکن به نظر می رسد. اشکالی ندارد – فقط باید اصول اولیه را بدانید. یکی از موارد مهم در زنبورداری مدرن، قاب کندو است. در حالی که یافتن قاب های مونتاژ شده برای فروش نسبتاً آسان است، برخی از زنبورداران انتخاب می کنند که قاب های خود را کنار هم قرار دهند. این ایده بدی نیست زیرا مطمئناً می دانید که آنها به درستی مونتاژ شده اند. بیا یاد بگیریم نحوه مونتاژ قاب برای کندوها.

جعبه کندو با تصویر قاب های تازه مونتاژ شده.

مونتاژ قاب کندوی زنبور عسل

قاب های قابل جابجایی انقلابی در زنبورداری مدرن ایجاد کردند. آنها این امکان را فراهم کردند که بدون تخریب کندو، ورقه های لانه زنبوری را برای بازرسی بردارید. این به زنبوردار فرصتی می دهد تا مشکلاتی را که نیاز به رسیدگی دارد بررسی کند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

شکست های ملکه، بیماری ها، وجود آفات همه به راحتی با توانایی نگاه کردن به کناره های هر ورق شانه قابل تشخیص بودند. لورنزو لانگستروت بیشترین اعتبار را برای طراحی کندو استاندارد خود با قاب های قابل جابجایی دارد.

قاب های پلاستیکی در مقابل قاب های چوبی

یک قاب اساساً دقیقاً همین است – یک ساختار مستطیلی است که در داخل کندو قرار می گیرد. انتهای (گوش) قاب روی یک لبه مخصوص در داخل آویزان است.

فریم ها را می توان بدون پایه استفاده کرد اما بیشتر زنبورداران ورق فونداسیون موم زنبور عسل را وارد کنید یا پایه های پلاستیکی در آنها.

در سال های اخیر استفاده از قاب های پلاستیکی رواج بیشتری یافته است. هدف این بود که گزینه ای محکم تر و سبک تر برای زنبورداران داشته باشیم. با این حال، قاب های پلاستیکی مشکلات خاص خود را دارند. با گذشت زمان، آنها نیز می توانند پیچ ​​خورده یا بشکنند.

هر کدام از این دو نوع در صورت نصب صحیح در کندوهای شما به خوبی کار می کنند، اما اکثر زنبورداران همچنان استفاده از قاب های چوبی را ترجیح می دهند.

قاب های کندوی لنگستروت: ساخت یا خرید؟

زنبوردارانی که لذت می برند ساخت کندوهای خود گاهی اوقات قاب های آنها را نیز می سازند. با این حال، ساخت قاب پروژه پیشرفته تری است و بهتر است به صنعتگران واقعی واگذار شود. قاب های چوبی نسبتاً ارزان هستند و سال ها دوام می آورند.

هنگام خرید قاب برای کندو خود، اغلب 2 انتخاب دارید. شما می توانید قاب های مونتاژ شده و آماده را خریداری کنید یا قطعات را بخرید و خودتان مونتاژ کنید.

وقتی زمان اجازه می دهد، همیشه قاب های خود را مونتاژ کنید. چرا؟ زنبورداری که برای چیدن یک قاب وقت می گذارد، در کوتاه مدت کمتر دچار شکست قاب می شود. بر خلاف محصولات تولید انبوه، شما تعیین می کنید که هر میخ کجا می رود و واقعا چقدر چسب در آن مفاصل وجود دارد.

با این حال، به دلیل برنامه‌ریزی‌ها و غیره، احتمالاً مواقعی پیش می‌آید که واقعاً مجبور شوید از قاب‌هایی استفاده کنید که توسط یک تأمین‌کننده جمع‌آوری شده‌اند و این نیز اشکالی ندارد.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

فریم ها را برای اندازه جعبه مناسب انتخاب کنید

در سیستم کندو لانگستروت 3 اندازه اصلی جعبه استفاده می شود. جعبه عمیق 9 5/8 اینچ قد، متوسط ​​6 5/8 اینچ و سوپر کم عمق 5 3/4 اینچ بلند است.

کندوهای استاندارد Langstroth دارای 10 فریم در هر جعبه هستند، اما 8 کندو قاب نیز موجود است.

قسمت‌هایی از قاب کندوی عسل، نوار انتهایی نوار بالا و تصویر قطعات نوار پایین.

در حالی که طول قاب ها برای هر جعبه یکسان است، ارتفاع آن نیست. اندازه درست “نوارهای جانبی” را برای مطابقت با جعبه ای که قصد دارید قاب های خود را در آن قرار دهید، انتخاب کنید.

  • قاب های جعبه عمیق 9 1/8 اینچ
  • قاب های جعبه متوسط ​​6 1/4 اینچی
  • قاب های جعبه کم عمق 5 3/8 اینچ

سبک های قاب چوبی کندو

اجزای مختلفی در مونتاژ قاب وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. به طور کلی، هر قطعه صرف نظر از سازنده شما مناسب است تجهیزات زنبورداری.

با این حال، در واقعیت ممکن است مجبور شوید از چاقوی خود برای تنظیم دقیق برخی از قطعات چوبی هنگام استفاده از قطعات تولید کنندگان مختلف استفاده کنید. بهترین کار این است که در صورت امکان، قاب های مونتاژ نشده خود را از همان منبع خریداری کنید.

در انتخاب میله های بالایی و پایینی فریم های خود، عباراتی مانند Wedge Top، Split Bottom، Grooved Top، Grooved Bottom را مشاهده خواهید کرد.

قسمت‌های نوار پایینی و شیاردار پایینی قاب‌های مونتاژ شده برای تصویر کندو را تقسیم کنید.

میله‌های Wedge Top با میله‌های پایین تقسیم‌شده بیشتر برای فونداسیون موم زنبور عسل استفاده می‌شوند. آنها در خارج جامد به نظر می رسند اما در داخل هر قسمت شیاری برای نگه داشتن پایه پلاستیکی وجود دارد.

نسخه‌های شیاردار بهترین انتخاب برای پایه‌های پلاستیکی هستند، اگرچه می‌توان از هر دوی آن‌ها با کمی فینگل استفاده کرد.

جعبه کندوی عسل با تصویر قاب های تازه مونتاژ شده.

مونتاژ قاب کندوی زنبور عسل

شارلوت اندرسون @ Carolina Honeybees, LLC

نحوه مونتاژ یک قاب کندوی عسل برای نگه داشتن فونداسیون مومی با میله بالایی گوه ای و میله پایینی تقسیم شده.

  • 10 قطعات قطعات قاب کندو لانگستروت مونتاژ نشده (هر اندازه برای مطابقت با جعبه)
  • 1 بطری چسب چوب
  • 1 جعبه میخ 1 1/4 اینچی

نکاتی برای مونتاژ قاب ها

برخی از زنبورداران از تفنگ های میخکوبی برای جمع آوری قاب کندوها استفاده می کنند. این یک راه عالی برای سرعت بخشیدن به این فرآیند است – به ویژه برای کسانی از شما که دارای یک زنبورستان بزرگ هستند مفید است. با این حال، حتماً چسب را اضافه کنید زیرا این واقعا یک قاب قوی ایجاد می کند.

اگر یکی از میله های انتهایی شما شکافته شود چه اتفاقی می افتد؟ این اتفاق می افتد و اشکالی ندارد. در بیشتر موارد می توانید مقداری چسب اضافی بزنید و همچنان بتوانید از نوار کناری استفاده کنید.

در حالی که این چیزی نیست که شما باید انجام دهید، بسیاری از زنبورداران از آن لذت می برند فرآیند مونتاژ قاب آنها برای کندوها. وقت بگذارید و از این روند لذت ببرید. این یکی از جنبه‌های آرام‌تر زنبورداری است و می‌توانید بدون ترس از نیش زدن از انجام آن لذت ببرید!

سفارش فوری عسل ♥