نحوه آزمایش کنه های واروآ


یکی از مشکلات بزرگی که امروزه زنبورداران با آن روبرو هستند، وجود کنه ها در کندوهای زنبور عسل آنهاست. این آفت رایج زنبورهای عسل، کلنی های قاتل شماره 1 هستند. چگونه متوجه می شوید که زنبورهای شما آلوده شده اند؟ خوب، باید بررسی کنید – به تأیید صحت قابل مشاهده اعتماد نکنید. آزمایش برای کنه در صورت لزوم در طول فصل چندین یادگیری محبوب وجود دارد نحوه آزمایش کنه های واروآ

آزمایش کنه ها در کندوهای شما

زنبوردار در حال انجام آزمایش کنه های واروآ در کلنی با شمارش قطره روی تصویر تخته چسبنده.

کنه های واروآ بومی آسیا هستند و در آنجا کلنی های Apis Cerana (زنبور عسل آسیایی) را انگلی می کنند. Apis Cerana کمی مقاومت نشان می دهد.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

زنبورهای ما (Apis mellifera) هیچ مقاومتی در برابر کنه های Varroa ندارند. تغذیه از زنبورهای عسل بالغ و نوزادان زنبور، کنه ها کلنی را ضعیف می کنند. این منجر به طول عمر کوتاه تر و در کل کلنی زنبورهای ناسالم می شود.

حتی بدتر از آن، واروآ ناقل یا بسیاری از ویروس‌ها و بیماری‌ها هستند که می‌توانند حامل و به اعضای کندو سرایت کنند.

تصویر کنه واروا ماده روی زنبور عسل.

کنه های واروآ چه شکلی هستند؟

کنه های واروآ (معروف به Varroa Destructor) یک انگل خارجی زنبورهای عسل هستند و نسل زنبور عسل. آنها مسطح، قهوه ای مایل به قرمز و بیضی شکل و به اندازه سر یک سنجاق هستند. آنها را می توان با چشم غیر مسلح دید. اما، آنها اغلب در بین صفحات اسکلت بیرونی زنبورهای بالغ حفر می کنند.

کنه واروآ بالغ در تصویر کندوی زنبور عسل.

چرا تست بصری کار نمی کند؟

از آنجا که این آفات خارجی هستند که با چشم غیر مسلح دیده می شوند، ممکن است فکر کنید که می توانید فقط نگاه کنید، درست است؟ خوب، بله، می توانید اما آسان یا قابل اعتماد نیست.

هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید یک ارزیابی بصری واقعی از تعداد کنه ها داشته باشید. این به این دلیل است که در هر زمان اکثریت قریب به اتفاق کنه ها در داخل سلول های مولد کلاهدار قرار دارند.

زمانی که کنه های بالغ را روی زنبورها می بینید، ممکن است برای برگشتن کلنی از هجوم کنه ها خیلی دیر باشد. این کنه هایی نیستند که می بینیم بیشترین آسیب را ایجاد می کنند، بلکه کنه هایی هستند که ما نمی بینیم. آنها در داخل سلول های مولد سرپوشیده قرار دارند و به نسل بعدی زنبورها آسیب می رسانند.

به همین دلیل است که ما از روش های مختلفی استفاده می کنیم بررسی سطوح کنه به طور منظم. ما می خواهیم از حمله نسل جدید زنبورها جلوگیری کنیم.

سطوح کنه زنبور می تواند بدون کنترل منفجر شود

تصویر آزمایش زنبوردار برای کنه های واروآ روی تخته پایین کندو

زنبورهای عسل اروپایی ما ممکن است در طول زمان با کنه ها ارتباط برقرار کنند. کنه های واروآ و زنبورهایی مانند آپیس سرانا یک همزیستی را تکامل دادند. اما در حال حاضر، چرخه زندگی کنه های Varroa و چرخه زندگی زنبور عسل به نفع کنه ها سنگینی می کند.

کنه ها می توانند بین انواع بچه زنبورهای کندو تمایز قائل شوند. آنها می توانند تشخیص دهند که لارو بچه کارگر است یا پهپاد. ماده های جفت شده وارد سلول می شوند و شروع به تغذیه از لارو می کنند.

شصت ساعت بعد، او یک کنه نر به دنیا می آورد. پس از 30 ساعت دیگر یک ماده تولید می شود. کنه بالغ زنبور جوان را سوراخ می کند تا او و دخترش بتوانند تغذیه کنند. کنه نر تغذیه نمی کند. با خواهر یا خواهرش جفت می شود و می میرد.

تصویر نزدیک میکروسکوپی کنه واروآ.

هنگامی که زنبور بالغ ظاهر می شود، کنه مادر و دختر سلول را ترک می کنند و به زنبور بالغ دیگری متصل می شوند. کنه ماده زمان دارد تا 1 دختر بالغ (شاید 2) در سلول مولد کارگر تولید کند.

با این حال، اگر او ساکن یک سلول پهپاد (با مدت زمان طولانی تری در سلول) او می تواند 2 تا 3 دختر تولید کند. این چرخه تولیدمثل کنه در کندویی با کاهش تعداد نسل زنبور عسل منجر به آلوده شدن بیشتر نسل در حال توسعه کلنی می شود.

اگر شما در بررسی منظم کنه ها برای واروآ شکست می خورند، ممکن است کلنی شما قبلاً مرده باشد (حتی اگر زنبورها هنوز آنجا هستند) حتی قبل از اینکه متوجه مشکلی شوید.

کمترین برنامه شمارش کنه

  • خیلی زود بهار
  • اوایل تابستان (اواخر اردیبهشت تا ژوئن)
  • اواخر تابستان (اوت)
  • اواخر پاییز (اکتبر)

در حالی که وضعیت ایده آل داشتن کلنی هایی با کنه های صفر است، معمولا این امکان وجود ندارد. اکثر کلنی ها دارای کنه ها هستند و به خوبی با این وضعیت برخورد می کنند.

با این حال، مهم است که سطح آلودگی کنه را پایین نگه دارید. پس از افزایش تعداد کنه ها به یک سطح مشخص، سلامت کلنی تحت تاثیر قرار می گیرد.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

این امر به ویژه در اواخر تابستان صادق است. این زمانی است که بیشتر کلنی ها شروع به کاهش اندازه لانه مولدین می کنند. با این حال کنه‌ها تولید را کند نمی‌کنند و این باعث می‌شود که بیشتر بچه‌های زنبور عسل آلوده شوند.

یک قانون کلی خوب این است که سطح واروآ خود را به طور معمول آزمایش کنید اگر مشکوک به مشکل هستید، با بررسی کنه اضافی. و البته، جریان عسل و شرایط فصلی شما در زمان بندی نقش دارند.

روش‌های شمارش کنه‌های واروآ

سطح آلودگی به کنه را می توان با چندین روش تعیین کرد. هر روش دارای مزایا و همچنین معایب و محدودیت هایی است.

  • شستشو با الکل – آب صابون
  • تکان قند
  • افتادن تخته چسبناک

آزمایش برای مایت قطعا ضروری است زیرا باید بدانید: 1) اگر باید کهیرهای خود را برای کنه ها درمان کنید، و 2) اگر درمان کردید – آیا این کار موثر بود؟ این مرحله بررسی کلنی خود از نظر سطح واروآ را نادیده نگیرید – حتی پس از درمان.

شستشو با الکل (آب صابون)

300 زنبور عسل را از محل لانه مولدین کندو بردارید. فقط زنبورهای پرستار را از روی قاب داخل جعبه یا ظرف جمع آوری تکان دهید (ملکه را نگیرید!!!). این حدود ½ فنجان زنبور عسل است.

زنبورها را با یک سیم توری کوچک برای درب در یک شیشه شیشه ای دهان گشاد بریزید. شما می توانید شیشه خود را بسازید یا یک شیشه آماده برای استفاده بخرید. آب صابون (یا 70 درصد الکل) را اضافه کنید و به آرامی به مدت یک دقیقه تکان دهید.

مایع را از طریق سیم مش بریزید تا زنبورها صاف شوند. سپس مایع را مجدداً از طریق یک فیلر توری کوچکتر (فیلتر قهوه، پارچه نخی و غیره) بریزید.

کنه ها را بشمار (یک روش مشابه از اتر به همان شیوه استفاده می کند). البته این زنبورهایی را که شما استفاده می کنید می کشد!!!

*بهتر است 300 زنبور را قربانی کنیم تا اجازه دهیم هزاران نفر در اثر آلودگی به واروآ بمیرند. (اما من نمی توانم این کار را انجام دهم. ☹ زنبوردار شارلوت)

تصویر زنبورها در ظرف آزمایش کنه ها.

روش شوکر شیک

300 زنبور را مانند بالا برداشت کنید اما ملکه را نگیرید! زنبورها را در ظرف شیشه‌ای دهان گشاد با درب مشبک بریزید. (پارچه سخت افزاری مش 8). یا می توانید یک را خریداری کنید واحد آزمایش از دریاچه مان (این چیزی است که من استفاده می کنم).

1 تا 3 قاشق غذاخوری پودر قند را به شیشه اضافه کنید و به آرامی تکان دهید. می توانید شیشه را برای یک دقیقه در آفتاب قرار دهید تا رطوبت را افزایش دهید.

شکر را به آرامی از شیشه (از طریق درب توری) روی سطح سفید تکان دهید و کنه ها را بشمارید.

زنبورهای دارای قند را رها کنید. (هشدار – آنها زنده خواهند بود اما ممکن است خوشحال نباشند!)

نحوه تعیین سطح آلودگی کنه واروآ

برای تعیین درصد آلودگی: تعداد کنه ها را بر تعداد زنبورها تقسیم کنید.

اگر 12 کنه پیدا کردید: 12 تقسیم بر 300 = 4% آلودگی. من از چیزی بالای 2% ناراضی هستم. اگر سطح آلودگی شما کمتر از 2٪ باشد، ممکن است تصمیم بگیرید که یک ماه دیگر آزمایش کنید یا به درمان ادامه دهید – این تماس شماست.

قطره طبیعی با استفاده از تخته های چسبنده

هر روز کنه ها و زنبورها فضای داخل کندو را به اشتراک می گذارند. در شلوغی و شلوغی معمولی، برخی از کنه ها سقوط می کنند. محققان دستورالعملی برای تشخیص سطح آلودگی تعیین کرده اند.

تخته‌های پایینی غربال‌شده معمولاً با یک تخته شبکه سفید عرضه می‌شوند که می‌توان آن را برای انجام بررسی کنه‌ها قرار داد. آن تخته را همیشه رها نکنید – آن را کاهش می دهد تهویه مهم کندو.

یک روکش نازک وازلین یا اسپری آشپزی را روی یک طرف تخته سفید بمالید. همچنین در صورت تمایل می توانید آسترهایی بخرید که از قبل چسبنده هستند.

تخته چسبنده چرب شده قرار می گیرد زیر صفحه نمایش به مدت 24 ساعت و سپس برداشته شد. صفحه نمایش از گیر کردن زنبورها روی تخته جلوگیری می کند.

اگر تخته های چوبی جامد دارید، می توانید یک صفحه نمایش مخصوص برای شمارش بخرید. تخته چسبناک خود را بررسی کنید و به دنبال کنه ها باشید. چند تا میبینی؟

تصویر چک رها شدن کنه 24 ساعته روی تخته سفید

اکثر متخصصان توصیه می کنند که بیش از 50 کنه رها شده در یک دوره 24 ساعته بسیار زیاد است. با این حال، این یک عدد بسیار مورد بحث است زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد.

گاهی اوقات هجوم کنه تا سال دوم کلنی را از بین نمی برد. طول می کشد تا یک مستعمره قوی آنقدر ضعیف و بیمار شود که شکست بخورد.

همانطور که تعداد کنه های خود را تجزیه و تحلیل می کنید، باید در نظر بگیرید زمانی که زمان درمان کلنی های خود برای واروآ فرا می رسد. شمارش کنه ها شروع است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

بررسی کنه ضروری است

در دنیای زنبورداری، ما 2 وضعیت مربوط به کنه واروآ و زنبورها را می‌یابیم. کلنی هایی که کنه دارند و کلنی هایی که کنه دارند اما زنبوردار فکر نمی کند که دارند.

اگر افزایش سطوح واروآ به شما اطلاع داد که زمان انجام کاری فرا رسیده است، زمان آن رسیده که گزینه های خود را در نظر بگیرید. بسیاری از درمان‌های کنه واروآ وجود دارد که باید آن را امتحان کنید – یکی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. اجازه ندهید کسی شما را متقاعد کند که مستعمرات جدید شما هیچ نگرانی برای کنه ندارند.

بسته های سالمی برای من ساخته شده است، برای خود و من عسل درست می کنند، در ماه جولای قوی و در اواخر نوامبر مرده هستند. شما نمی توانید فرض کنید همه چیز خوب است. زنبوردار خوبی باشید و کلنی های زنبور عسل خود را زیر نظر داشته باشید انجام معاینات معمول مایت.

زنبورهای عسل سیستم شگفت انگیزی دارند بقا در زمستان. اما، بسیاری از کلنی ها در طول زمستان می میرند زیرا زنبورهای ضعیف نمی توانند کندو را حفظ کنند. بسیاری از این مشکلات ناشی از شکست زنبورداران است تست واروآ در اواسط اواخر تابستان.

سفارش فوری عسل ♥