نحوه آزمایش کنه های واروآ


یکی از مشکلات عمده ای که امروزه زنبورداران با آن روبرو هستند، وجود کنه های انگلی Varroa در کلنی های آنها است. این آفت رایج زنبورهای عسل قاتل شماره یک کلنی ها در سراسر جهان است. چگونه متوجه می شوید که زنبورهای شما آلوده شده اند یا خیر و چقدر مشکل دارید؟ زنبوردار باید یاد بگیرد نحوه آزمایش کنه های واروآ در مستعمرات خود

آزمایش کنه های واروآ در کهیرهای شما

زنبوردار در حال انجام آزمایش کنه های واروآ در کلنی با شمارش قطره روی تصویر تخته چسبنده.

بسیاری از (یا بیشتر) کلنی های زنبور عسل دارای کنه های واروآ هستند. این میزان آلودگی است که زنبورداران باید برای حفظ زنبورهای سالم نظارت کنند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

و نه، تا زمانی که کنه ها را روی زنبورها می بینید نمی توانید به بازرسی های بصری تکیه کنید – ممکن است برای انجام کاری خیلی دیر شده باشد.

متاسفانه، آزمایش کنه های واروآ یک رویه یکپارچه و تمام شده نیست. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مایت دارد (و اکثر مردم چنین هستند)، نظارت بر سطح کنه‌ها یک فعالیت طولانی مدت است.

کنه های واروآ چه شکلی هستند؟

کنه های واروآ (Varroa Destructor) انگل خارجی زنبورهای بالغ هستند و نسل زنبور عسل. آنها مسطح، قهوه ای مایل به قرمز و بیضی شکل و به اندازه سر یک سنجاق هستند.

آنها را می توان با چشم غیر مسلح دید. اما، آنها اغلب در بین صفحات اسکلت بیرونی زنبورهای بالغ حفر می کنند. دیدن آنها به یک چشم تیزبین نیاز دارد.

کنه های واروآ بومی آسیا هستند که در آنجا کلنی های آن را انگلی می کنند آپیس سرانا (زنبور عسل آسیایی). آپیس سرانا در برابر این کنه‌هایی که سال‌ها با آن‌ها زندگی کرده‌اند – زنبورهای ما (Apis mellifera – زنبور عسل اروپایی) هیچ مقاومتی ندارند.

کنه واروآ بالغ در تصویر کندوی زنبور عسل.

از آنجایی که کنه ها از زنبورهای عسل بالغ تغذیه می کنند، این امر کلنی را ضعیف می کند. زنبورهای کارگر بیمار هستند و بهره وری کمتری دارند. مبتلا شده زنبورها عمر زیادی ندارند و این منجر به یک کلنی ناسالم می شود.

واروآ همچنین ناقل بسیاری از ویروس ها و بیماری ها است. آنها می توانند این عوامل بیماری زا را به سایر اعضای کندو منتقل کرده و پخش کنند.

تصویر کنه واروا ماده روی زنبور عسل.

چرا تست بصری کار نمی کند؟

از آنجا که این آفات خارجی هستند که با چشم غیر مسلح دیده می شوند، ممکن است فکر کنید که فقط می توانید نگاه کنید، درست است؟ میتوانی با نگاه کردن، زنبورهای خود را برای کنه بررسی کنید? خوب، بله، می توانید اما آسان یا قابل اعتماد نیست.

هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید یک واقعیت واقعی بدست آورید ارزیابی بصری تعداد کنه واروآ. این به این دلیل است که در هر زمان، اکثریت قریب به اتفاق کنه‌ها در داخل سلول‌های مولد سرپوشیده قرار دارند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعاتی درباره زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

زمانی که کنه های بالغ را روی زنبورها می بینید، ممکن است برای بازگشت کلنی از هجوم خیلی دیر باشد.

هنگامی که زنبورها به اندازه کافی بیمار شوند و بیماری به اندازه کافی گسترش یابد، کلنی به نقطه ای می رسد که بازگشت ندارد. به همین دلیل است که ما از روش های مختلفی استفاده می کنیم بررسی سطوح کنه به طور منظم.

تصویر نزدیک میکروسکوپی کنه واروآ.

مانیتور برای انفجار جمعیت کنه

چرخه زندگی کنه های واروآ و چرخه زندگی زنبور عسل وزن زیادی به نفع کنه ها دارد. آنها می توانند تشخیص دهند که لارو بچه کارگر است یا پهپاد. آنها از هر دو استفاده خواهند کرد، اما فرزندان بدون سرنشین ترجیح داده می شوند.

یک واروآ ماده بالغ جفت شده وارد سلول می شود و شروع به تغذیه از لارو می کند که در نزدیکی مرحله کلاهک قرار دارد. شصت ساعت بعد، او یک کنه نر به دنیا می آورد.

بعد از 30 ساعت دیگر کنه ماده تولید می شود. کنه بالغ زنبور جوان را سوراخ می کند تا او و دخترش بتوانند تغذیه کنند. کنه نر تغذیه نمی کند. با خواهر یا خواهرش جفت می شود و می میرد.

هنگامی که زنبور بالغ بیرون می آید، کنه مادر و دختر سلول را ترک می کنند و به زنبور بالغ دیگری می چسبند. کنه ماده زمان دارد تا 1 دختر بالغ (شاید 2) در یک سلول مولد کارگر تولید کند.

با این حال، اگر او ساکن یک سلول پهپاد (با مدت زمان طولانی تری در سلول) او می تواند 2 تا 3 دختر تولید کند.

برنامه اولیه برای شمارش کنه ها

  • خیلی زود بهار
  • اوایل تابستان (اواخر ماه مه تا ژوئن)
  • اواخر تابستان (اوت)
  • اواخر پاییز (اکتبر)

در حالی که وضعیت ایده آل داشتن کلنی هایی با کنه های صفر است، معمولاً این امکان وجود ندارد. اکثر کلنی ها دارای کنه ها هستند و به خوبی با این وضعیت برخورد می کنند.

با این حال، مهم است که سطح آلودگی کنه را پایین نگه دارید. پس از افزایش تعداد کنه ها به یک سطح مشخص، سلامت کلنی تحت تاثیر قرار می گیرد.

این امر به ویژه در اواخر تابستان صادق است. این زمانی است که اکثر کلنی ها شروع به کاهش اندازه لانه بچه می کنند. با این حال کنه‌ها تولید را کند نمی‌کنند و این باعث می‌شود اکثر بچه‌های زنبور عسل آلوده شوند.

اگر شما در بررسی منظم کنه ها برای واروآ شکست می خورند، ممکن است کلنی شما قبلاً مرده باشد (حتی اگر زنبورها هنوز آنجا هستند) حتی قبل از اینکه متوجه مشکل شوید.

تصویر آزمایش زنبوردار برای کنه های واروآ روی تخته پایین کندو

روش های آزمایش شمارش کنه واروآ

سطح آلودگی به کنه را می توان با چندین روش تعیین کرد. هر روش دارای مزایا و همچنین معایب و محدودیت هایی است.

  • شستشو با الکل – آب صابون
  • تکان قند
  • قطره تخته چسبناک

آزمایش برای کنه ها قطعا ضروری است زیرا باید بدانید: 1) اگر باید کهیرهای خود را برای کنه درمان کنید، و 2) اگر درمان کردید – آیا این کار موثر بود؟ این مرحله بررسی کلنی خود از نظر سطح واروآ را نادیده نگیرید – حتی پس از درمان.

روش شستشو با الکل (یا آب صابون)

300 زنبور عسل را از ناحیه قاب مولد کندو بردارید. فقط تکان دهید زنبورهای پرستار قاب را در یک جعبه یا ظرف جمع آوری قرار دهید (ملکه را نگیرید!!!). این حدود ½ فنجان زنبور عسل است.

زنبورها را با یک سیم مشبک کوچک برای درب در یک شیشه شیشه ای دهان گشاد بریزید. شما می توانید شیشه خود را بسازید یا یک شیشه آماده برای استفاده بخرید. آب صابون (یا ایزوپروپیل الکل 70 درصد) را اضافه کنید و به مدت یک دقیقه به آرامی تکان دهید.

مایع را از طریق سیم مش بریزید تا زنبورها صاف شوند. سپس دوباره مایع را از طریق یک فیلر توری کوچکتر (فیلتر قهوه، پارچه نخی و غیره) بریزید.

کنه ها را بشمار (یک روش مشابه از اتر به همان شیوه استفاده می کند). البته این زنبورهایی را که استفاده می کنید می کشد!!!

*بهتر است 300 زنبور را قربانی کنیم تا اجازه دهیم هزاران نفر در اثر آلودگی به واروآ بمیرند. (اما من نمی توانم این کار را انجام دهم. ☹ زنبوردار شارلوت)

تصویر زنبورها در ظرف آزمایش کنه ها.

روش تکان دادن پودر قند

300 زنبور را مانند بالا برداشت کنید اما ملکه را نگیرید! زنبورها را در ظرف شیشه‌ای دهان گشاد با درب مشبک بریزید. (پارچه سخت افزاری مش 8).

یا می توانید یک را خریداری کنید واحد آزمایش از دریاچه مان (این چیزی است که من استفاده می کنم). به سادگی زنبورها را از روی قاب داخل سبد فنجان بکشید تا مقدار مورد نیاز را بدست آورید. سپس 1 تا 3 قاشق غذاخوری پودر قند به ظرف اضافه کنید و درب ظرف را بگذارید و به آرامی تکان دهید.

در صورت نیاز، شیشه را به مدت یک دقیقه (خیلی مختصر) در مقابل نور خورشید قرار دهید تا رطوبت بیشتر شود. شکر را به آرامی از شیشه (از طریق درب توری) روی یک سطح سفید تکان دهید و کنه ها را بشمارید.

زنبورهای دارای قند را رها کنید. (هشدار – آنها زنده خواهند بود اما ممکن است خوشحال نباشند!)

سطح آلودگی کنه واروآ را تعیین کنید

برای تعیین درصد آلودگی: تعداد کنه ها را بر تعداد زنبورها تقسیم کنید.

اگر 12 کنه پیدا کردید: 12 تقسیم بر 300 = 4% آلودگی. اکثر منابع، اعداد بالای 3 درصد را به عنوان سطح کنه بالا در نظر می گیرند. من از چیزی بالای 2% ناراضی هستم.

اگر سطح آلودگی شما کمتر از 2٪ باشد، ممکن است تصمیم بگیرید که یک ماه دیگر آزمایش کنید یا به درمان ادامه دهید – این تماس شماست.

قطره طبیعی با استفاده از تخته های چسبنده

هر روز کنه ها و زنبورها فضای داخل کندو را به اشتراک می گذارند. در شلوغی و شلوغی معمولی، برخی کنه ها سقوط می کنند. محققان دستورالعملی برای تشخیص میزان آلودگی تعیین کرده اند.

تخته های پایین صفحه معمولاً با یک تخته شبکه سفید ارائه می شود که می تواند برای انجام بررسی کنه ها قرار داده شود. آن تخته را همیشه رها نکنید – آن را کاهش می دهد تهویه مهم کندو.

یک روکش نازک وازلین یا اسپری آشپزی را روی یک طرف تخته سفید بمالید. همچنین در صورت تمایل می توانید آسترهایی بخرید که از قبل چسبنده هستند.

تخته چسبنده چرب شده قرار می گیرد زیر صفحه نمایش به مدت 24 ساعت و سپس برداشته شد. صفحه نمایش از گیر کردن زنبورها روی تخته جلوگیری می کند.

اگر تخته های چوبی جامد دارید، می توانید یک صفحه نمایش مخصوص برای شمارش بخرید. تخته چسبناک خود را بررسی کنید و به دنبال کنه ها باشید. چند تا میبینی؟

تصویر چک 24 ساعته رها شدن کنه روی تخته سفید

اکثر کارشناسان توصیه می کنند که بیش از 50 کنه رها شده در یک دوره 24 ساعته بسیار زیاد است. با این حال، این یک عدد بسیار مورد بحث است زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد.

گاهی اوقات هجوم کنه تا سال دوم کلنی را از بین نمی برد. طول می کشد تا یک مستعمره قوی آنقدر ضعیف و بیمار شود که شکست بخورد.

بررسی کنه ضروری است

همانطور که تعداد کنه های خود را تجزیه و تحلیل می کنید، باید در نظر بگیرید زمانی که زمان درمان کلنی های خود برای واروآ فرا می رسد. شمارش کنه‌ها شروع است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

در دنیای زنبورداری، ما 2 وضعیت مربوط به کنه واروآ و زنبورها را می‌یابیم. کلنی هایی که کنه دارند و کلنی هایی که کنه دارند اما زنبوردار فکر نمی کند که دارند.

اگر افزایش سطوح واروآ به شما اطلاع داد که زمان انجام کاری فرا رسیده است، زمان آن رسیده که گزینه های خود را در نظر بگیرید. بسیاری از درمان‌های کنه واروآ وجود دارد که باید آن را امتحان کنید – یکی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. اجازه ندهید کسی شما را متقاعد کند که مستعمرات جدید شما هیچ نگرانی برای مایت ندارند.

بسته های سالمی برای من ساخته شده است، برای خود و من عسل درست می کنند، در ماه جولای قوی و در اواخر نوامبر مرده هستند.

شما نمی توانید فرض کنید همه چیز خوب است. زنبوردار خوبی باشید و کلنی های زنبور عسل خود را زیر نظر داشته باشید انجام معاینات معمول مایت.

زنبورهای عسل سیستم شگفت انگیزی دارند بقا در زمستان. اما، بسیاری از کلنی ها در طول زمستان می میرند زیرا زنبورهای ضعیف نمی توانند کندو را حفظ کنند. بسیاری از این مشکلات ناشی از شکست زنبورداران است تست واروآ در اواسط اواخر تابستان.

سفارش فوری عسل ♥