فروشگاه عسل طبیعی تهران هانی

آشنایی کامل با ملکه زنبور عسل

ملکه زنبور عسل مهم ترین عضو کندو را چقدر می شناسید ؟

زنبور ملکه یکی از خاص ترین حشرات روی زمین است. این حشره می تواند با تخم گذاری به صورت مقتدرانه یک کلنی را مدیریت کند. زنبور ملکه اگرچه شباهت زیادی به زنبوران دیگر دارد اما زندگی سراسر شگفتی دارد . ملکه زنبورها در بدو تولد همانند زنبوران کارگر و یا زنبوران ماده می باشد ولی به دلایلی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، نسبت به سایرین متمایز است و به عنوان فرد اول کلنی شناخته می شود و عمری طولانی تر نسبت به سایرین دارد.
اغلب افراد زنبور ملکه عسل را به عنوان حاکم کندو می دانند که مهم ترین وظایف را برعهده دارد اما در واقع عملکرد ملکه زنبورها به شدت تحت نظر و بررسی زنبوران کارگر می باشد.
در صورتی که تشخیص دهند زنبور ملکه کارایی و عملکرد کافی را ندارد، خیلی زود ملکه جوانی را جایگزین ملکه قدیمی میکنند. ملکه زنبورها برای انجام وظایف خود به همکاری زنبوران کارگر که خواهران یا دختران خود ملکه هستند نیاز دارد و به تنهایی از پس وظایف خود برنمی آید. حیات زنبور ملکه برای کندو بسیار مهم است درصورتی که ملکه از بین برود و جایگزین مناسبی برای آن مشخص نشود، کلنی و جمعیت زنبورها از بین می رود و زنبوران متفرق می شوند. به همین علت تمام زنبوران یک کندو تمام جان خود را برای حیات یکدیگر، وقف ملکه میکنند تا کلنی زنده بماند. در طول حیات یک کلنی، فقط یک ملکه رهبری آن را برعهده دارد مگر در دوره های بسیار کوتاه که ممکن است دو ملکه در یک کندو زندگی کنند که در آن صورت تا زمانی که یکی از آنها کشته شود با یکدیگر مبارزه میکنند.
در ادامه درباره چندین وظایف و ویژگی ملکه زنبور عسل صحبت خواهیم کرد. آشنایی و دانستن این نکات برای زنبورداران بسیار ضروری است. با تهران هانی  همراه باشید.

مهم ترین وظایف ملکه زنبور عسل چیست ؟

زنبور ملکه دو وظیفه اصلی ” تولید مثل ” و”حفظ جامعه کلنی” را برعهده دارد. درصورتی که این دو کار به خوبی انجام نشود کندو دچار مشکل می شود.

تولید مثل
تنها زنبوری که توانایی تولید مثل در یک کلنی را دارد ملکه زنبور عسل می باشد. بهترین زمان تخم گذاری ملکه در بهار و اوایل تابستان می باشد، در این زمان زنبور ملکه روزانه حدود ۲۰۰۰ تخم می گذارد که منجر به دنیا آمدن زنبورهای ماده و نر می شود. لاروهایی که بارور نشده اند تبدیل به زنبورهای نر میشود و تخم های بارور شده همان زنبورهای ماده یا کارگر می شوند که جز مهم ترین اعضای یک کندو یا کلنی هستند. یک ملکه باکره بدون جفت گیری هم می تواند زنبورهای نر را به دنیا بیاورد. میانگین تخم گذاری یک زنبور ملکه با توجه به نژادش ، در سال حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تخم می باشد.

حفظ یکپارچگی کلنی
ملکه زنبورها برای حفظ اتحاد جامعه زنبورها و کلنی، نوعی ماده تولید میکند که به آن فرومون یا جوهر ملکه گفته می شود . فرومون در آرواره ی پایینی زنبور تولید می شود و از خود بویی تولید میکند که باعث می شود زنبورهای مختلف ملکه را بشناسند . سایر زنبورهای ماده با این بویی که از ملکه ترشح می شود عقیم می شوند . اگر روزی ملکه از دنیا برود و فرومون تولید نشود اعضای کندو برای جایگزینی ملکه به تکاپو می افتند . با این اوصاف دومین وظیفه مهم زنبورملکه تولید فرومون و حفظ اتحاد کلونی است .

زنبور ملکه چگونه جفت گیری میکند ؟
زنبورها بعد از مرگ ملکه قدیمی با استفاده از تخم های موجود شفیره تولید میکنند تا ملکه جدید متولد شود . بعدازحدود دوهفته ملکه ها از تخم خارج میشوند زمانی که خوبی رشد کردند ، از سلول خود خارج می شود و بعد از کمی تغذیه با عسل ، در کلنی شروع به گردش میکند. در مدت زمان کمی رقبای خود که احتمال ملکه شدن آن ها وجود دارد را پیدا میکند و آن ها را از بین میبرد . ملکه پیروز در فاصله زمانی ۶ الی ۱۰ روز پس از خروج از سلول شروع به جفت گیری میکند . برای این کار چند پرواز آزمایشی در ساعات میانی روز که درجه حرارت بیش از ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد انجام میدهد ، این پروازها ممکن است ۲ الی ۳۰ دقیقه طول بکشد .
در نهایت زنبور ملکه برای تنها پرواز جفت گیری خود آماده میشود و برای اینکه جفت گیری در بین نژاد خودش نباشد به مکانی دورتر که محل تجمع زنبورهای نر می باشد پرواز میکند . زنبورهای نرملکه را با رایحه ای که از فرومون تولید میشود شناسایی میکنند و جفت گیری انجام میشود . ملکه تمام اسپرم زنبورهای نر را در کیسه خود ذخیره میکند و زنبورهای نر بعد از جفت گیری می میرند .ذخیره اسپرم به ملکه این اجازه را میدهد که در طول عمر خود میلیون ها تخم بگذارد ، تعداد وسرعت تخم گذاری زنبور ملکه به آب و هوا ، دسترسی به غذا و نژادش بستگی دارد . تخم های بارورشده به زنبورهای کارگر یا همان ملکه های آینده تبدیل میشوند ، درصورتی که زمان جفت گیری ملکه به تاخیر بیفتید توان جفت گیری خود را از دست می دهد و فقط می تواند زنبور نر تولید کند.
زنبور ملکه ۲ الی ۳ روز پس از بازگشت به کندو شروع به تخم گذاری میکند و این عمل را تا آخر ادامه می دهد .
جالب است بدانید زنبور ملکه به کندو پایبند است و تنها در ۳ حالت امکان دارد از کندو خارج شود .
• برای جفت گیری که فقط یکبار در طول عمرش اتفاق می افتد
• زمانی که بیماری کندو را درگیر کند
• در صورتی که بخواهد کندوی جدیدی تشکیل دهد

یکی از مسائلی که افراد نسبت به دانستن آن کنجکاو هستن رازعمر طولانی زنبور ملکه می باشد. در حالیکه زنبورهای کارگر و ملکه هردو از یک تخم متولد می شوند ، زنبورهای کارگر تنها ۱ ماه و زنبور ملکه ۳ تا ۵ سال عمر میکند . زنبور ملکه به دلیل تغذیه از ماده حیرت انگیزی به نام ژل رویال قدرت باروری و طول عمر بیشتری به دست می آورد . زنبورهای کارگر جوان وظیفه تولید ژل رویال این ماده غذایی با ارزش را برعهده دارند و فقط زنبور ملکه و لاروهای سه روزه از این ماده تغذیه میکنند . زنبور ملکه علاوه بر طول عمر از لحاظ سایز جثه بزگتر و زیباتر از سایر زنبورها می باشد.
زنبور ملکه به دلیل ویژگی های ظاهری اش به راحتی از اعضای کلونی قابل تشخیص است . سایز بدن اش در حالت طبیعی از زنبورهای کارگر و زنبورهای نر داخل کندو بزرگتر است و در زمان تخم گذاری شکم او بسیار بزرگ می شود ، سایز سر و سینه ملکه تقریبا مانند زنبورهای کارگر می باشد. بالهای ملکه تا دو سوم بدنش را می پوشاند در صورتی که بال ها زنبور کارگر و نر تقریبا به شکم آن ها میرسد . زنبور ملکه سبد گرده گل ندارد و نمیتواند موم تولید کند . نیش زنبور ملکه منحنی شکل و درازتر با دندانه های کمتر است .
یک زنبور ملکه باید دارای خصوصیات دیگری به شرح زیر باشد تا بتواند به خوبی تخم گذاری کند
• تخم ریزی و استقرار آنها به صورت فشرده و منظم
• سلول خالی کمی وجود داشته باشد
• دست و پای سالمی داشته باشد تا بر روی شان به راحتی گردش و تخم ریزی کند
• بال سالمی داشته باشد
• در شکم خود انحراف نداشته باشد

در صورتی که در کندو زنبور ملکه وجود نداشته باشد علامت هایی به شرح زیر وجود دارد که زنبورداران آن را تشخیص می دهند ، اگر کندویی بدون ملکه رها شود جمعیت آن کندو از بین می رود .
۱٫ تخم بارور شده : وجود تخم های بارور شده در کندو نشانه وجود ملکه در کندو می باشد، همان طور که قبلا گفتیم زنبور ملکه تنها زنبوری است که قادر است تخم ها را بارور کند. گاهی به دلیل پیری و ناتوانی ملکه ممکن است تخم های نابارور در کندو وجود داشته باشد که نیاز است ملکه تعویض شود

۲٫ کاهش جمعیت زنبورهای کارگر : کاهش جمعیت و مرگ و میر غیر طبیعی زنبورهای کارگر یکی از نشانه های کندوی بدون ملکه است .

۳٫ بهم خوردن تعادل کندو : زنبورهای کارگر که وظیفه نگه داری از نوزادان را دارند بیکار میشوند واین موضوع باعث مرگ و میر و جدال در بین زنبورها می شود

۴٫ تغییر رفتار : زنبورهای بدون ملکه حالت تهاجمی و عصبی پیدا میکنند

۵٫ مشاهده سلول ملکه : با بررسی سلول ملکه و مشاهده لاروها ، مشخص می شود که امکان تولد ملکه جدید وجود دارد یا نه

۶٫ افزایش زنبورهای نر : در کندوی بدون ملکه زنبورهای کارگر تخم های لقاح نیافته را تولید میکنند که حاصل آن زنبوران نر می باشد . بعد از مدتی تعداد زنبورهای کارگر کاهش می یاد .

به صورت کلی زنبورهای کارگربه سه علت زیر تشخیص میدهند که ملکه جدیدی جایگزین ملکه قدیمی بکنند
– در صورتی که زنبور ملکه عملکرد مناسبی نداشته باشد
– زنبور ملکه به طور ناگهانی از بین برود
– فضای تخم ریزی کم باشد و جمعیت کندو زیاد شده باشد

ارسال نظر