مزایا و معایب حذف کننده های ملکه


زنبورداری یک سرگرمی پر از تجهیزات مختلف است. یکی از تجهیزاتی که موضوع بحث های زیادی در بین زنبورداران است، حذف ملکه است. شما باید از یک حذف کننده ملکه در کندوی خود استفاده کنید؟ مانند بسیاری از چیزها در زنبورداری، نظرات مختلفی را دریافت خواهید کرد. برخی از زنبورداران به آنها قسم می خورند و برخی دیگر به آنها فحش می دهند.

از حذف کننده ملکه در تصویر کندو زنبور عسل استفاده شده است.

حذف کننده ملکه چیست؟

آ حذف کننده ملکه یک مانع است که زنبور ملکه را از ورود به قسمتی از کندو محدود می کند. زنبورهای کارگر کوچکتر قادر به حرکت در خارج کننده هستند. با این حال، در بیشتر موارد، ملکه نمی تواند در فضاهای باز جا شود.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

ما هویت اولین زنبورداری را که ایده استفاده از آن را مطرح کرد، نمی دانیم. اما یک جداکننده ملکه فلزی در اواسط دهه 1800 در فرانسه ساخته شد.

حذف کننده های پلاستیک در مقابل ملکه فلزی

حذف کننده های ملکه در مواد مختلف موجود هستند. آنها معمولا از فلز یا پلاستیک

حذف کننده های ملکه فلزی استاندارد صنعت هستند و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند. حذف کننده های سیم ملکه با کیفیت سالها دوام می آورد برخی دارای قاب چوبی خواهند بود و برخی دیگر ندارند.

زنبوردار در دست دارد که تصویر ملکه را با تکه‌های موم در دست گرفته است.

با این حال، پلاستیک ها ارزان هستند و اگر تعداد زیادی کهیر دارید یا می خواهید مواد اضافی در دسترس داشته باشید گزینه خوبی است.

اندازه شکاف حذف کننده ها

سیم ها چقدر از هم فاصله دارند؟ اندازه شکاف حذف کننده ها از سازنده ای به سازنده دیگر کمی متفاوت است. در سال‌های اخیر، هجوم بزرگ شرکت‌هایی که می‌خواهند از رونق زنبورداری سود ببرند، تنوع بیشتری به اندازه شکاف افزوده است.

اما به طور متوسط، اندازه شکاف حذف کننده ملکه به طور متوسط ​​بین 0.166 اینچ (4.22 میلی متر) و 0.172 اینچ (4.38 میلی متر) است.. آنها باید در شروع هر فصل مورد بررسی قرار گیرند تا مطمئن شوید که هیچ یک از سیم ها شکسته یا نامناسب نیستند.

حذف کننده ملکه چگونه کار می کند؟

این قطعه بر اساس اندازه کار می کند. زنبورهای ملکه از نظر اندازه بزرگتر از کارگران هستند. شکم چاق و بزرگ ملکه زنبور عسل به راحتی قابل مشاهده است.

اما قفسه سینه (وسط بخش) ملکه زنبورهای بالغ نیز کمی بزرگتر از کارگران است. این تفاوت در اندازه قفسه سینه مانع از حرکت ملکه در خارج کننده ملکه می شود.

آیا حذف کننده ملکه 100% اشتباه است؟ نه. باید به خاطر داشته باشیم که طبیعت تنوع ژنتیکی را دوست دارد. ملکه های کم اندازه یا آنهایی که جفت ندارند گاهی اوقات می توانند از طریق سیم ها فشار بیاورند.

همچنین، با گذشت زمان، تجهیزات ممکن است خم یا منحرف شوند و اثربخشی آن کاهش یابد. هر چند در بیشتر موارد، حذف کننده ملکه، ملکه را در پایین نگه می دارد.

زنبور ملکه بزرگ در لانه فرزند یک کندو.

چرا زنبورداران از حذف کننده های ملکه استفاده می کنند؟

اصلی هدف از حذف ملکه جلوگیری از ورود ملکه زنبور عسل به سوپرهای عسل است. جعبه های نزدیک به بالای پشته کندو به منظور برداشت عسل برای زنبوردار است.

در صورت مجاز بودن برد آزاد، ملکه زنبور عسل اغلب به سمت سوپرهای عسل حرکت می کند و تخم می گذارد. هنگامی که زنبورها در عسل بزرگ می شوند، فضای کمتری برای نگهداری عسل وجود دارد.

همچنین برداشت جعبه های عسل با مولد برای زنبوردار دشوارتر است. زنبورهای پرستار تمایلی به ترک سوپرهای حاوی مولد یا بچه زنبورها این باعث می شود که زنبوردار زمان بیشتری را صرف بیرون آوردن جعبه ها از کندو کند.

قاب های شانه های کشی که در آنها مولد زنبور عسل وجود دارد، بیشتر در معرض آفات زنبور عسل هستند. پروانه مومی.

فقط زنبورداری خوب است که ملکه زنبور عسل را در لانه زاد و ولد کندو نگهداری می کند و نه در عسل برای برداشت.

حذف ملکه اختیاری است قطعه ای از تجهیزات زنبورداری. به طور کلی، شما یک کیت زنبورداری مبتدی دریافت نمی کنید.

با این حال، استفاده از آنها می تواند برای مدیریت کندو در صورت استفاده صحیح مفید باشد. پس از ارزیابی مزایا و معایب استفاده از حذف کننده های ملکه، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آنها را در زنبورستان خود بگنجانید یا خیر.

نوزاد کارگر در عسل فوق العاده روی کندو بدون تصویر حذف کننده.

مزایای استفاده از Excluder Queen

اگرچه هر زنبوردار موافق نیست. با استفاده از a حذف کننده ملکه مزایایی دارد.

  • زنبوردار راحت تر ملکه را پیدا می کند
  • کمک می کند تا از بچه دار شدن در عسل جلوگیری شود – فضای بیشتری برای عسل وجود دارد
  • زمان برداشت آسان تر است – شانس کمتری برای شروع یک دیوانگی دزدی
  • به کنترل جمعیت منطقه لانه مولد کمتر کندو کمک می کند
  • زمان برداشت سریعتر

شکی نیست که حذف کننده های ملکه برخی از وظایف زنبورداری را آسان تر می کند. وجود جوجه در یک بخش از کندو آن را بسیار زیاد می کند راحت تر ملکه زنبور را پیدا کنید در موقع لزوم.

کلنی فضای بیشتری برای نگهداری عسل در سوپرهای عسل دارد. و زمانی که زنبوردار نگران قاب های بچه زنبورها نباشد، زمان برداشت بسیار آسان تر است.

سوپر عسل ذخیره شده با شانه کشیده شده اگر برای پرورش بچه از آن استفاده نشده باشد، احتمال کمتری وجود دارد که هدف پروانه مومی باشد.

معایب استفاده از Excluder

خوب، این ممکن است کمی مشکل باشد، اما ابتدا با معایب شناخته شده استفاده از حذف کننده های ملکه برخورد خواهم کرد.

  • یک قطعه دیگر از تجهیزات برای خرید و نگهداری
  • حذف کننده های ملکه همیشه کار نمی کنند
  • زنبورهای بدون سرنشین از ملکه ها بزرگتر هستند و گیر می کنند!
  • برخی از زنبورداران احساس می کنند که برداشت عسل را کاهش می دهند
  • بال های زنبور ممکن است در اثر خزیدن از طریق خروجی آسیب ببینند

را معایب استفاده از حذف کننده های ملکه را نمی توان نادیده گرفت. در اینجا یک قطعه دیگر از تجهیزات برای خرید و نگهداری وجود دارد. با گذشت زمان فلز زنگ می زند و جداکننده های پلاستیکی شکسته می شوند.

همیشه کار نمی کند – ملکه های جوان ممکن است هنوز بتوانند از طریق یک حذف کننده فشار بیاورند. و زنبورهای نر چاق، پهپادها احتمالاً در شکاف های سیم گیر می کنند.

من همیشه از ورودی بالای کندو استفاده می‌کنم، این امر به بچه‌ها یک راه آسان برای دسترسی به بالا یا پایین کندو می‌دهد.

برخی از زنبورداران آنها را “حذف کننده عسل” می نامند. آنها احساس می کنند که استفاده از یک حذف کننده به میزان زیادی تولید عسل را کاهش می دهد. من پیدا نکردم که این یک مشکل باشد.

اگرچه باید به خاطر داشت که عوامل زیادی در میزان تولید عسل یک کلنی دخیل هستند.

حذف کننده ملکه را کجا قرار دهیم؟

حذف کننده ملکه باید زیر اولین جعبه مجموعه عسل شما قرار گیرد.

اگر پیکربندی استاندارد کندو شما عمیق و کم عمق باشد (هر دو جعبه برای استفاده زنبورها در نظر گرفته شده است)، حذف کننده روی سطح کم عمق قرار می گیرد.

را حذف کننده ملکه مستقیماً زیر عسل های فوق العاده ای که قصد برداشت دارید می رود.

نموداری که نشان می‌دهد کجا باید یک حذف کننده را در تصویر پشته‌ای از جعبه‌های کندو قرار داد.

کدام سمت حذف کننده ملکه پایین می رود؟

جداکننده های ملکه فلزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. یک سیم پشتیبانی در زیر بخش اصلی سیم ها وجود خواهد داشت. سمت سیم نگهدارنده باید به سمت پایین و به سمت ناحیه لانه جوجه‌آوری باشد.

آیا حذف کننده ملکه را در زمستان حذف می کنید؟

آره ! هنگامی که عسل فوق العاده خود را برداشت می کنید، حذف کننده را بردارید. حذف کننده را در طول زمستان روی کندو رها نکنید.

شاید تصمیم بگیرید که به جای مصرف عسل اضافی، آن را برای زنبورها بگذارید. اشکالی ندارد، اما آن حذف کننده را خاموش کنید!

در طول زمستان، زنبورها در کندو حرکت می کنند تا با غذا در تماس باشند. اگر خوشه از طریق حذف کننده به سمت بالای عسل حرکت کند، ملکه زنبور عسل باقی می ماند تا بمیرد. بدون استثناء در کندوی زمستانی.

حذف کننده ملکه سیم روی تصویر کندو نصب شده است.

نکاتی برای استفاده از حذف کننده های ملکه در کندوهای عسل

در حالی که این قطعه از تجهیزات می تواند برای زنبورداران بسیار مفید باشد، مشکلاتی از راه می رسد. همچنین، ممکن است برای هر کندو به اندازه کافی حذف کننده نداشته باشید، بنابراین این نکات ممکن است به شما کمک کند.

یک سد عسل ایجاد کنید

اگر از حذف کننده ندارید یا نمی خواهید از آن استفاده کنید، روش دیگری وجود دارد که می توانید از آن برای به حداقل رساندن زاد و ولد در سوپر عسل استفاده کنید.

قبل از اضافه کردن یک جعبه عسل فوق العاده، مطمئن شوید که هر قاب روی جعبه بالایی فعلی دارای “تاج عسلی” یا “موانع عسلی” باشد.

اگر روی هر قاب حداقل 2 اینچ عسل درپوش دار دارید. ملکه “معمولا” از آن سد عبور نمی کند.

هنگامی که زنبورها در عبور از خارج کننده کند هستند

من در تمام این سال ها 2 مستعمره داشته ام که به نظر می رسید آن حذف کننده را به عنوان حصار برقی در نظر می گرفتند. آنها فقط آن را نداشتند.

(وقتی از قاب های فونداسیون جدید در جعبه مجموعه خود به جای شانه کشیده استفاده می کنید، احتمال این اتفاق افزایش می یابد.)

اگر این اتفاق برای شما افتاد، 1 قاب خالی یا پایه (از جعبه جدید) را با یک قاب عسل از جعبه زیر جدا کنید. این باید زنبورها را تشویق کند که بالا بیایند و سر کار بروند.

چند هفته بعد، می توانید به عقب برگردید. به عنوان یک قاعده کلی، این برای زنبورهای من ضروری نیست، زیرا آنها معمولاً بدون مشکل زندگی می کنند.

هیجان زده کردن زنبورها برای کار بر روی یک جعبه فونداسیون ممکن است دشوار باشد. هنگام استفاده از جداکننده و جعبه های جدید فونداسیون، بهتر است اجازه دهید زنبورها شروع به کشیدن شانه کنند.

سپس مطمئن شوید که ملکه در زیر است و حذف کننده خود را اضافه کنید. به محض اینکه شانه جدید وجود داشته باشد، زنبورها مشتاق تر برای عبور از خارج کننده خواهند بود.

استفاده از ورودی کندو بالا

کندوهای لانگستروت مدرن ما دارای ورودی جلویی در پایین هستند. یکی از روش‌هایی که به نظرم بسیار مفید است، استفاده از ورودی بالایی برای کندوهایم است.

من یک پوشش داخلی تهویه‌دار خانگی مخصوص دارم که شامل یک ورودی کوچک بالایی است. شما همچنین می توانید این کار را با یک شیم کوچک 2 اینچی (مستطیل چوبی) با یک سوراخ 1 اینچی در یک طرف انجام دهید.

این ورودی فوقانی بالاتر از حذف کننده ملکه است و ورودی کندو پایینی را نیز ترک می کنم. به این ترتیب کارگران یا هواپیماهای بدون سرنشین می توانند از هر ورودی وارد کندو شوند و از آن خارج شوند.

به نظر می رسد زنبورهای من واقعاً این ورودی را دوست دارند. بدون عبور از لانه زاد و ولد به آنها راهی برای ورود و خروج از عسل فوق العاده می دهد. وقتی فصل گرم تمام شد، می‌توانم آن را برای زمستان ببندم.

استفاده از Queen Excluder: بله یا خیر

اگرچه آنها یک قطعه مورد نیاز از تجهیزات زنبورداری نیستند، اما مزایا و معایب استفاده از حذف کننده های ملکه باید بررسی شود.

برای بسیاری از زنبورداران، ارزش دور نگه داشتن نوزادان در برداشت عسل از جنبه های منفی احتمالی آن بیشتر است.

پیشنهاد می کنم استفاده از آنها را در نظر بگیرید و شاید چند کندو را با و بدون آن امتحان کنید تا بتوانید خودتان تصمیم بگیرید که آیا آنها متناسب با سبک زنبورداری شما هستند یا خیر.

سفارش فوری عسل ♥