فروشگاه عسل طبیعی تهران هانی

روش های زنبورداری

مراحل شروع کار زنبور داری برای مبتدیان

در عصر حاضر که تغییر و تحول واقعیتی اجتناب ناپذیر است، روش های زنبورداری و وسایل مورد نیاز آن از اواسط قرن ۱۹ تاکنون تغییر چندانی نکرده و در آینده هم امکان تغییر بسیار کمی وجود دارد و از این منظر زنبورداری حرفه بسیارمنحصر به فردی است.
اگر می خواهید در حرفه ی زنبور داری شروع به فعالیت کنید و اطلاعات کمی در این زمینه دارید این مقاله به طور کلی تمامی راه های شروع کار زنبور داری را برای تان بازگو خواهد کرد.
برای خرید وسایل مورد نیاز زنبورداری میتوانید مجموعه بسته بندی شده آن را تهیه کنید و یا به صورت جداگانه آن را بخرید. اگر کاملا مبتدی هستید زنبورداری را با دو و حداکثر ده کندو شروع کنید.چرا که اگر تنها یک کندو داشته باشید و ملکه ی کندو قبل از تخمکگذاری بمیرد،کندو بدون ملکه خواهد شد و از بین می رود. بنابراین اگر دو کندو داشته باشید می توانید جمعیت کلنی بی ملکه را به کلنی ملکه دار ضمیمه کنید. برای شروع کار زنبورداری روش های گوناگونی وجود دارد که میتوانید یکی از آنها را که با سلیقه وعلاقه تان سازگاری بیشتری دارد،انتخاب کنید.

شروع کار زنبور داری برای مبتدیان

این راه از متداول ترین روش ها برای شروع کار روی زنبورهای عسل است.به صورتی که کافی است تمام قسمت های مورد نیاز زنبورداری که شامل کلنی یعنی ملکه و کارگر و قسمت های مختلف کندو است را خریداری کنید . سپس کلنی را از داخل کارتن به کندو منتقل و در آن سوار میکنید و در طول زمان شاهد رشد کندو خواهید بود.این امر به شما کمک می کند تا اصول رشد و نمو زنبورهای عسل و عادات و رفتار های آن ها را بررسی کنید.البته در این روش ممکن است دچار مشکل هایی هم بشوید و حتما باید هنگام انتقال زنبور ها از کارتن به داخل کندو مراقبت زیادی انجام بدهید چراکه ممکن است در این بین خطراطی برای ملکه اتفاق بیفتد و باعث کشته شدن آن شود.هم چنین در این روش در سال اول میزان عسل تولید شده برای شما کمتر از میزانی است که کلنی به رشد کامل خود رسیده است.

تنها محصول فروشگاه تهران هانی عسل طبیعی زاگرس می باشد که از بهترین کوهستان های دنا در استان کهگیلویه و بویر احمد تهیه می شود.

راه دوم:

می توانید در شروع کار خود از کندوچه استفاده کنید . کندوچه چیست؟ در حقیقت استاندارد و تعریف قانونی برای کندوچه وجود ندارد . به طور معمول کندوچه از یک ملکه تخمگذار و ۳تا ۴ قاب تشکیل شده است. این قاب ها پوشیده از زنبوراست و ملکه و قاب ها را در کندوی مالک جدید قرار می دهد. این روش که از بچه مصنوعی به جای عسل کارتنی استفاده میشود خطرات کم تری خواهد داشت و اکثرا این کلنی ها در سال اول نسبت به زنبور عسل کارتنی ، عسل بیشتری تولید می کنند.

راه سوم:

در این روش شما باید یک کندوی کامل همراه با سایر وسایل مورد نیاز را خریداری کنید.قیمت این کندو به نسبت شرایط عرضه و تقاضا متغیر است و اگر کف کندو پوسیده شده باشد و یا بدنه ی آن صدمه دیده باشد در قیمت آن اثر گذار خواهد بود.عملیات زنبورداری بلافاصله شروع می شود ولی برای مشاهده توسعه تدریجی کلنی،فرصت کمی خواهید داشت.مالکیت این کندو ها براساس قرارداد و توافق طرفین صورت میگیرد.بهتر است انتقال کندو در فصل بهار و یا بلافاصله بعد از عسل گیری در پاییز که عسل در آن کمتر است ، صورت بگیرد.

راه چهارم:

در این روش شما باید از زنبور کارتنی استفاده کنید و جهت خرید آن باید زودتر سفارش خرید خود را ارسال کنید. از نظر صنعتی دو نوع زنبورکارتنی استاندارد ۰٫۹ و ۱٫۳ کیلویی وجود دارد.اگر کلنی های کارتنی روی قاب های حاوی موم ورقه منتقل میشود بهتر است از کارتن های ۱٫۳ کیلویی و اگر از پوکه استفاده می شود از کارتن های ۰٫۹ کیلویی استفاده کنید. در هر کدام از این دو زنبور ها در اوایل جریان نوش ، عسل چندانی نمی توانند بیاورند.ارزش این روش بر این است که زنبور ها به سرعت تولید مثل میکنند به طوری که در مراحل بعد عسل فراوانی جمع آوری میشود. این کلنی بعد از ۱۲ هفته به حداکثر رشد جمعیت خود خواهد رسید.برای پرورش نوزادان در کارتن های ۹۰۰ گرمی به اندازه کافی زنبور وجود دارد.زنبور های اضافی در کارتن های ۱٫۳ کیلویی برای موم بافی است.
چه زمانی برای استقرار زنبور کارتنی مناسب است؟ هر چه زود تر کلنی مستقر شود عسل بیشتری هم تولید خواهد شد البته ممکن است مقدار آن به علت لزوم تغذیه زنبور در ابتدای فصب تغییر کند.
اکثرا افراد تمایل دارند کلنی های خود را در نزدیک ترین فاصله ممکن تا باز شدن شکوفه درختان میوه مستقر کنند.به این دلیل که این زمان از سالی به سال دیگر فرق میکند و به شرایط آب و هوایی بستگی دارد،بنابر این شما به عنوان زنبوردار باید آماده باشید تا در صورت لزوم کلنی های کارتنی تازه مستقرشده را تغذیه کنید.

ارسال نظر