عسل گیرها: چگونه انتخاب کنیم؟


هر تابستان هزاران زنبوردار از برداشت عسل از کندوهای خود لذت می برند. پس از مدیریت مستعمرات در 12 ماه گذشته، جمع آوری یک محصول عالی بسیار لذت بخش است. اگرچه الزامی نیست، اما بیشتر زنبورداران شروع به بررسی این موضوع می کنند که آیا باید A را خریداری کنند یا نه عسل گیر. این می تواند یک سرمایه گذاری گران باشد اما سرمایه گذاری زنبورداری را بسیار آسان می کند.

دستگاه عسل گیر چیست؟

تصویر سه دستگاه عسل گیر دستی بزرگ.

دستگاه عسل گیر قطعه ای از تجهیزات است که از نیروی گریز از مرکز برای جدا کردن عسل مایع از شانه استفاده می کند. آنها را اغلب یک چرخش عسل یا سانتریفیوژ عسل می نامند.

اساسی ترین واحد شامل یک ظرف یا طبل بزرگ (که بشکه نیز نامیده می شود) و سبدهای قاب (یا ساختار مشابه) برای نگهداری قاب های کندو است.

ماشین های مدرن معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. اینها نسبت به انواع قدیمی گالوانیزه کمتر احتمال زنگ زدگی دارند. کف کمی مخروطی باعث می شود عسل به طرفین درام تخلیه شود – این به تخلیه دستگاه استخراج شما کمک می کند. یک دروازه عسلی اجازه می دهد تا مایع به یک سطل 5 گالن (یا مشابه) برای ذخیره سازی جریان یابد.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

دستگاه عسل گیر چگونه کار می کند؟

بعد از زنبوردار سوپرها را با قاب های عسل رسیده جمع می کند از کندو، آنها باید بدون کلاهک باشند. این بخش از استخراج عسل را می توان با دست یا ابزار برقی انجام داد.

برخی از زنبورداران فقط از یک چاقوی نان گرم برای برش دادن سرپوش های موم استفاده می کنند. با این حال، شما می توانید خرید کنید ابزار ویژه برای استخراج.

قاب های بدون درپوش در دستگاه استخراج قرار می گیرند. یک موتور یا میل لنگ دستی برای اعمال نیرو به دستگاهی که قاب ها را می چرخاند استفاده می شود. این شبیه به ماشین لباسشویی است که در چرخه چرخش قرار دارد.

درست مانند ماشین لباسشویی، مایع با فشار از شانه به بیرون پرتاب می شود. به کنار درام استخراج کننده برخورد می کند و به پایین جریان می یابد. اکثر استخراج کننده ها دارای یک دروازه در پایه هستند که می تواند باز یا بسته شود تا مایع برای ذخیره در سطل ها قرار گیرد.

یک درب پلاستیکی شفاف از گرد و غبار دستگاه جلوگیری می کند. همچنین کمک می کند تا برخی از غبار ریز عسل یا ذرات موم در هنگام استفاده از بالای آن پرواز نکنند. با این حال، شکستن آنها بسیار آسان است – مال من در حال حاضر خراب است.

عسل تازه از دروازه روی تصویر چرخان عسل جاری می شود.

انواع دستگاه عسل گیر: کدام بهترین است؟

هنگامی که یک زنبوردار در حال انتخاب یک استخراج کننده برای خرید است، چندین نوع مختلف وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. یک مسئله اندازه است. چه اندازه یک استخراج کننده باید بخرید؟

اندازه دستگاه عسل گیر شما را می توان با تعداد کندویی که در زنبورستان خود دارید تعیین کرد. یک قاب کوچک 4 تایی اغلب برای یک سرگرمی که چند کندو دارد به اندازه کافی بزرگ است.

استخراج کننده ها با تعداد قاب هایی که در خود نگه می دارند اندازه گیری می شوند. این بدان معنی است که شما دستگاه استخراج را با تعداد فریم مورد نیاز پر می کنید و دستگاه را راه اندازی می کنید.

هنگامی که تمام مایع بیرون ریخته شد، وقت آن است که قاب های خالی شانه عسل را بردارید. بنابراین، هرچه بتوانید فریم های بیشتری را در یک زمان در دستگاه قرار دهید – کار استخراج شما سریعتر انجام می شود.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

همه دستگاه های استخراج با قاب های کم عمق کار می کنند زیرا این اندازه رایج ترین اندازه ای است که برای جمع آوری عسل استفاده می شود. با این حال، اکثر آنها فریم های متوسط ​​یا حتی تعداد کمی فریم عمیق را در خود جای می دهند. اینها ممکن است به کمی دستکاری فریم یا زمان اضافی برای تکمیل فرآیند استخراج نیاز داشته باشند.

کوچکترین مدل های 2 قاب برای استفاده مناسب هستند. اما، اگر بیش از 1 یا 2 کهیر داشته باشید، شما را تا حد مرگ می کشانند. در صورت امکان حداقل یک واحد 4 فریمی را انتخاب کنید.

سانتریفیوژ عسل مماسی با تصویر سبدهای قاب.

مماسی در مقابل شعاعی

دستگاه های عسل گیر در دو نوع مختلف تولید می شوند: مماسی و شعاعی. با کلمات فانتزی ناامید نشوید. این به سادگی به این معنی است که یک نوع دستگاه مایع را همزمان از دو طرف قاب خارج می کند. در نوع دیگر استخراج کننده، فقط یک طرف آن چرخیده است و باید قاب را برگردانید و برای سمت دو تکرار کنید.

استخراج کننده های مماسی اقتصادی ترین هستند انتخاب در اکثر موارد آنها از 4 تا 9 فریم (یا بیشتر) در یک زمان نگه می دارند. زنبوردار دستگاه را اجرا می کند تا از یک طرف عسل بیرون بیاورد – سپس قاب را بر می گرداند تا طرف دیگر را انجام دهد.

آنها بسیار خوب کار می کنند اما به دلیل نیاز به تکرار فرآیند برای هر طرف یک فریم به زمان بیشتری نیاز دارند.

استخراج کننده های شعاعی محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند در سالهای اخیر. این عمدتا به دلیل افزایش علاقه به زنبورداری به عنوان یک سرگرمی است. در این نوع ماشین ها، قاب ها مشابه پره های چرخ دوچرخه در داخل قرار می گیرند.

حرکت دستگاه قادر است هر دو طرف لانه زنبوری را به طور همزمان تمیز کند. اگرچه کمی گران تر از اکثر ماشین های مماسی است، یک استخراج کننده شعاعی صرفه جویی زیادی در زمان دارد.

سانتریفیوژ عسل شعاعی با قاب های کم عمق عسل در داخل تصویر.

دستی در مقابل عسل گیرهای برقی

یکی دیگر از ملاحظات مهم در انتخاب یک استخراج کننده این است که آیا با دستی یا برقی. هر دو به خوبی کار می کنند و به شما کمک می کنند تا برداشت خود را پردازش کنید.

با این حال، اگر بودجه زنبورداری شما اجازه می دهد – یک را انتخاب کنید مدل با موتور الکتریکی. آ دستگاه عسل گیر موتوری هزینه بیشتری دارد اما صرفه جویی در زمان و “چربی آرنج” ارزش پول را دارد.

با این حال، اگر نمی‌خواهید آنقدر سرمایه‌گذاری کنید و کمک‌کنندگان زیادی دارید، یک دفترچه راهنما استخراج کننده کار را انجام خواهد داد فقط کمی بیشتر و تلاش بیشتر از طرف شما طول می کشد.

من زنبورداری را با دستگاه عسل گیر دستی شروع کردم اما قابلیت تبدیل به برقی را داشت. من قصد داشتم برای چند فصل از آن به صورت دستی استفاده کنم و سپس اتصال موتور را خریداری کنم.

یک دستگاه دستی دارای یک میل دستی بزرگ است که برای چرخاندن عملکرد داخلی اسپینر استفاده می شود. این مدل زیباتر دارای چرخ دنده هایی است که به تسریع چرخش کمک می کند.

من در آن سال فقط 6 سوپر عسل برای استخراج داشتم. اما بعد از آن فصل اول، من یک موتور سفارش دادم و هرگز به عقب نگاه نکردم.

دستگاه عسل گیر قطعه ای ارزشمند است تجهیزات زنبورداری که ارزش خود را به خوبی حفظ می کند. اگر بعد از چند سال تصمیم گرفتید که زنبورداری کار شما نیست، می توانید استخراج کننده خود را بفروشید. برای فروش دستگاهی که به خوبی از آن مراقبت شده است، مشکلی ندارید.

عسل گیر

زنبورداران افراد مبتکری هستند و شما دستورالعمل هایی را برای ساخت اسپینر خود به صورت آنلاین پیدا خواهید کرد. اینها می توانند بسیار کارآمد باشند، اما من چند مدل خطرناک نیز دیده ام. اگر این مسیر را انتخاب کردید، حتماً برای هر قسمتی که با عسل در تماس است از قطعات فود گرید استفاده کنید.

فواید استخراج عسل

البته راه های دیگری نیز برای تهیه محصول عسل خود بدون استفاده از دستگاه استخراج وجود دارد. با این حال، مطمئناً مزایای فرآیند استخراج وجود دارد.

مزیت اصلی این است که زنبورها می توانند از لانه زنبوری خالی (یا شانه کشیده شده) دوباره استفاده کنند. شانه می تواند بارها و بارها توسط زنبورها برای چندین سال استفاده شود. این باعث می شود کندو عسل بیشتری تولید کند زیرا مجبور نیست تمام شانه مومی را بازسازی کنید هر ساله.

با مراقبت مناسب، واحدهای مدرن فولاد ضد زنگ می توانند تا آخر عمر دوام بیاورند. آنها همچنین ارزش فروش مجدد خوبی برای سایر زنبورداران مبتدی دارند.

در سال های اخیر، مدل های ارزان قیمت در دسترس هستند. آنها کار را انجام خواهند داد و می توانند انتخاب عاقلانه ای برای شخصی با بودجه محدود باشند. با این حال، کیفیت اغلب به خوبی کیفیت فروشندگان قابل اعتماد نیست و ممکن است گارانتی وجود نداشته باشد.

اگر در مورد اینکه آیا شما یا نه مطمئن نیستید واقعا نیاز به عسل گیر، در کلوپ های زنبورداری محلی بپرسید. برخی واحدهایی دارند که با هزینه اندکی به زنبورداران محلی اجاره می دهند. گزینه دیگر پیدا کردن یک دوست زنبوردار و به اشتراک گذاری یک استخراج کننده است.

سفارش فوری عسل ♥