فروشگاه عسل طبیعی تهران هانی

عسل و خواص آن

عسل و خواص آن

عسل چیست؟

عسل یک داروی شفابخش بسیار قوی و پرکاربرد، یک وعده غذایی بسیار مقوی و انرژی زا می باشد. عسل واژه ای عربی است در زبان شیرین پارسی به آن انگبین می گویند و انگلیسی زبانان آن را honey می نامند. عسل از ده ها قرن پیش مورد توجه نیاکان بشر قرار گرفته و آن را نشانه قدرت و پاکی میدانستند.در آن زمانها عسل به شکل کاملاً طبیعی در کوهستان های مرتع و لابلای صخره ها و جنگل ها توسط زنبورها تولید می شد اما نیاکان ما از ۴۰۰۰ سال قبل توانستند زنبورها را اهلی کنند و به کندوداری و پرورش اصل بپردازند.
نکته بسیار شگفت انگیز درباره عسل این است که این غذا یا داروی مقوی در طول هزاران سال محفوظ مانده و اصلاً فاسد نمی شود به طوری که باستان شناسان در گورهای فراعنه مصر کوزه های عسلی یافت کردند که پس از گذشت چندین قرن فاسد نشده بود. عسل با وجود شیرینی بسیار زیاد آن نه کپک می زند و نه ترش می شود.

بد نیست بدانید : چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اما عسل چگونه ساخته می شود؟

برای تولید عسل، زنبورها شهد انواع گل ها را جمع آوری کرده و آن را در کیسه داخلی مخصوص خود ذخیره میکند. این موجود شگفت انگیز برای بوجود آوردن یک کیلو عسل می بایستی هزاران مرتبه روی گلهای مختلف بنشیند و شهد آنها را جمع آوری بکند.

عسل و خواص آن

از خواص دارویی عسل برای بدن چه می دانید؟ عسل زخمها و جراحت های بدن را ضدعفونی می کند، گلودرد را برطرف می کند و آسم را التیام می بخشد.همچنین در قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان سوره ای به نام «نحل» در مورد زنبورعسل و عسل است که اهمیت این ماده را نشان میدهد.

از کاربرد عسل در پزشکی چه میدانید؟

در کشورهای جهان سوم یا فقیر طبیبان،ازعسل برای ضدعفونی و پانسمان زخم استفاده میکردند.زخم های پوشیده شده با عسل نسبت به زخم هایی که با آنتی بیوتیک درمان می شوند، بسیار سریعتر بهبود می یابند و کمتر دچار عفونت های باکتریایی می شوند.

همچنین عسل در درون بدن ما نیز کارایی بسیار مطلوبی دارد به طوری که مصرف آن موجب نابود کردن باکتری های درون دستگاه گوارش میشود که یکی از عوامل ایجاد اسهال می باشند. عسل خاصیت آنتی بیوتیک دارد و به طور ملایم خواب آور و کمی آرام بخش است. برای رفع یبوست، تسريع التيام زخم ها، و جلوگیری از عفونت مفید است.

در عسل سه جزء بسیار مفید وجود دارد که برای تسریع التیام زخم اثر می کند:
۱- دارای مقدار زیادی قند است که آب را از داخل زخم جذب می کند و محیط زخم را برای نفود باکتری نامساعد میسازد.
۲- در اغلب عسلها مقداری آب اکسیژنه وجود دارد که برای ضدعفونی کردن زخم مفید است.
۳- بر خی عسل ها دارای ماده ی ضد باکتری به نام بره موم یا پروپولیس (propolis) هستند. پروپولیس ماده ای است در شهد گلها که برای کشتن باکتری عمل میکند و خداوند متعال برای تأمین سلامت محیط گل و تبدیل موفقیت آمیز آن به میوه، این ماده ضد باکتری را در نکتار به ودیعت نهاده است.
احتیاط: به کودکان زیر یک سال عسل داده نشود زیرا احتمال خطر بوتولیسم می رود.
بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی است که در اثر خوردن مواد غذایی آلوده به «بوتولین عارض می شود. البته اصالت و طبیعی بودن عسل، احتمال مسمومیت را به صفر می رساند. خواص درمانگر عسل مبای از اتهام به مسمومیت را رقم می زند.

فروشگاه تهران هانی تنها یک محصول دارد و آن عسل طبیعی زاگرس می باشد که از زنبورداران رشته کوه های دنا تهیه می شود. برای خرید عسل طبیعی یا یا آشنایی با محصول فروشگاه تهران هانی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

خرید عسل طبیعی

ارسال نظر