عسل در تاریخ: قدیسان حامی زنبورها و…


بازرسی قاب زنبوردار

روز ولنتاین مبارک و به وبلاگ ما خوش آمدید! آیا می دانستید که علاوه بر حامی عشاق و زوج های متاهل، همنام این تعطیلات – سنت ولنتاین – به طور گسترده ای به عنوان قدیس حامی زنبورداران نیز شناخته می شود؟ در واقع، طبق گفته هایفر بین المللی، سنت ولنتاین “مسئول تضمین شیرینی عسل و محافظت از زنبورداران است.”

پس چه ارتباطی بین قدیس عشق و زنبور عسل وجود دارد؟ خوب، به نظر می رسد که زنبورهای عسل برای قرن ها با ارجاعات زیادی به آنها در فرهنگ های باستانی با عشق همراه بوده اند. طبق CompleteBeehives.com:

«کوپید تیرهایش را در عسل فرو می‌برد تا دل عاشق را پر از شیرینی کند. در اساطیر مصر، زنبورها اشک خدای خورشید Ra بودند. زنبورها را فرستادگان خدایان می دانستند که به زمین می آمدند تا پیام های پنهانی را به انسان منتقل کنند.

سپس ارتباط با “ماه عسل” نیز وجود دارد که Dictionary.com توضیح می دهد:

از انگلیسی قدیم گرفته شده است ماه عسل هانی اشاره به شیرینی ازدواج جدید، و همچنین اشاره به رسم اروپایی برای دادن به اندازه کافی به تازه ازدواج کرده است مید“یک مشروب الکلی که از تخمیر عسل و آب تهیه می شود” که یک ماه دوام می آورد. این باعث خوشحالی بسیاری از زوج ها می شود. ماه اشاره به مدت زمانی است که آن شیرینی احتمالاً ممکن است دوام داشته باشد، یا از جنبه تغییر ماه – از کامل به کم شدن.

وقتی اینطور بیان شود، می‌توانیم ببینیم که چگونه قدیس حامی عشق به عنوان قدیس زنبورداران، محافظان این نماد عشق، کاملاً معنا پیدا می‌کند.

اما سنت ولنتاین تنها قدیس مرتبط با زنبورهای عسل و زنبورداران نیست – در واقع تعداد زیادی قدیس دیگر در سراسر جهان وجود دارند که لقب قدیس حامی زنبورها/زنبورداران را نیز دارند. به افتخار روز جشن سنت ولنتاین، فکر کردیم جالب است که نگاهی به برخی از قدیس های دیگر مرتبط با صنعت زنبورداری بیاندازیم.


ST. آمبروس از میلان

الف 4هفتم اسقف قرن رومی، سنت آمبروز به عنوان یکی از محبوب ترین نامزدهای قدیس حامی زنبورها و زنبورداران در نظر گرفته می شود، عنوانی که ممکن است در دوران کودکی او پیش بینی شده باشد. همانطور که افسانه می گوید، زمانی که سنت آمبروز کودک بود، صورتش توسط زنبورها هجوم آورده بود، و اگرچه آنها او را نیش نزدند، اما یک قطره عسل روی صورت او باقی گذاشتند (نسخه دیگری نیز وجود دارد که می گوید زنبورها در آن ازدحام کردند. دهان او). این همچنین نشان داد که سنت آمبروز سخنران بزرگی خواهد بود و او در واقع بعدها به دلیل موعظه های شیوا خود به عنوان “پزشک عسل زبان” شناخته شد.1

امروزه معمولاً سنت آمبروز را می بینید که با زنبورها و/یا کندوهای عسل به تصویر کشیده شده است. و در اینجا یک واقعیت جالب کوچک از ChristianApostles.com وجود دارد، “[t]عبارت لاتین برای «عسل» «آمبروسیا» یا غذای خدایان است، بنابراین منشأ نام سنت آمبروز است.


ST. GOGNAIT (همچنین به عنوان ابیگیل یا دبورا شناخته می شود)

اگر به چشم‌انداز سرسبز ایرلند بپردازیم، داستان‌های شگفت‌انگیزی در مورد سنت گوگنایت (همچنین به عنوان سنت ابیگیل یا سنت دبورا نیز شناخته می‌شود)، قدیس حامی زنبورها و زنبورداری خواهید شنید. در حالی که در نظر گرفته می شود که زینت یافته است – مانند اینکه زنبورهای او به لحیم کاری تبدیل شده اند تا مهاجمانی را که تلاش می کنند با گاوهای جوامع کنار بیایند – درست می دانیم این است که برخلاف برخی از مقدسین دیگر که به زنبورها مرتبط هستند، سنت Gognait در واقع یک زنبوردار بود. در زمان او این امر نباید چندان تعجب آور باشد زیرا، به گفته ایرلندی اگزمینر، “افسانه های سلتیک معتقد بودند که روح بدن را مانند یک زنبور یا یک پروانه ترک می کند، بنابراین زنبورها از احترام بالایی برخوردار بودند.”


ST. برنارد کلرووکس

بر فراز دریاها به سمت سواحل فرانسه می روید، سنت برنارد کلروو قدیس است که در ارتباط با زنبورها خواهید شنید. مشابه سنت امبروز، کار مستقیم با زنبورهای عسل نبود که حمایت زنبورداران را برای او به ارمغان آورد، بلکه سخنان فصیح او، چه گفتاری و چه نوشتاری، باعث شد که او این نام را به ارمغان آورد. دکتر ملیفلوس یا “دکتر شیرین عسل”.2 و در اینجا یک واقعیت قابل توجه دیگر وجود دارد: روز جشن سنت برنارد 20 اوت است، که اتفاقاً روز ملی زنبور عسل در ایالات متحده است.


ST. MODMNOC

این آخرین قدیس که امروز قرار است در مورد آن صحبت کنیم، سنت مودومنوک است که در ولز تحصیل کرد و در صومعه Mynyw یا Menevia که بعداً به عنوان سنت دیویدز شناخته شد، آموزش دید. زمانی که در صومعه بود، از زنبورهای باغ مراقبت می کرد، زیرا زنبورداری اطاعت او بود. پس از سالها خدمت، سنت مودومنوک بازگشت تا خدمت خود را در زادگاهش ایرلند آغاز کند. پس از رفتن او، شایع شده است که زنبورهای او دو بار کشتی او را تعقیب کردند تا اینکه راهب به زنبورها هدیه داد تا با او سفر کنند. پس از بازگشت ایمن به ایرلند، سنت مودومنوک کلیسایی ساخت و زنبورهایش را در باغی نزدیک که شبیه صومعه سنت دیویدز بود، نگهداری کرد.3 به گفته OrthoChristian.com، “این نقطه تا به امروز به عنوان “کلیسای زنبورداران” (“Llan-Beach-Aire”) شناخته می شود. بنابراین، مردم ایرلند از دوران باستان بر این باورند که زنبورها و همچنین زنبورداری به دلیل سنت مودومنوک در کشورشان ظاهر شده اند.

در حالی که اینها تنها تعدادی از قدیس های حامی شناخته شده زنبورها و زنبورداران هستند، بسیاری موارد دیگر نیز در سراسر جهان پراکنده شده اند و می توانید در اینجا درباره برخی از آنها بیشتر بدانید.

ما می خواهیم از تو بشنویم! آیا در مورد هیچ یک از این قدیس های حامی شنیده اید؟ نظرات خود را در نظرات زیر به ما بگویید.

روز ولنتاین بسیار شیرین را برای شما و عسلتان آرزو می کنم!


منابع:

1 “مدال سنت آمبروز – حامی زنبورداران.” حواریون مسیحی© 2023, christianapostles.com/st-ambrose/.

2 “سنت برنارد کلرووکس.” کلیسای سنت برنارد، www.stbernardnk.org/history/st-bernard-of-clairvaux.

3 لاپا، دیمیتری. “پدر مقدس MODOMNOC OSORY، حامی قدیس زنبورها.” مسیحیت ارتدکس، 25 فوریه 2015, orthochristian.com/77526.html.سفارش فوری عسل ♥