زنبور عسل چند چشم دارد؟


این چشم زنبورها بسیار متفاوت از انسان یا سایر پستانداران است. آنها نه تنها به حشره کمک می کنند تا اشیا را ببیند، بلکه به جهت یابی و جهت یابی نیز کمک می کنند. همه انواع زنبورها 5 چشم دارند. همین امر در مورد بسیاری از مگس ها و زنبورها صادق است. زنبورهای عسل که قادر به پرواز در هوا با سرعت 20 مایل در ساعت هستند، برای انجام وظایف روزمره خود به بینایی خوب متکی هستند. بنابراین، چرا هستند چشم زنبور عسل خیلی خاص؟

چرا زنبورهای عسل 5 چشم دارند؟

عکس ماکرو از تصویر سر و چشم زنبور عسل.

بینایی برای زنبور عسل بسیار مهم است. برای کارگران (زنبورهای ماده) وظیفه آنها این است منابع زیادی را جمع آوری کنید مورد نیاز مستعمره

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

این ممکن است شامل شود سفر مایل ها از کندو – با هوا. چشم های تخصصی آنها به اطمینان از موفقیت در یافتن هدف و بازگشت آن به کندوی مناسب کمک می کند.

آ زنبور عسل 5 چشم دارد، همه آنها به یک شکل عمل نمی کنند. دو مجموعه مجزا وجود دارد که به تفسیر دنیای حشره کمک می کند. به دلیل تمام داده های مورد نیاز برای انجام وظیفه اش، او 2 نوع چشم مختلف دارد.

چشم های ساده

چشمان زنبور را از کجا پیدا می کنید؟ البته روی سرشان. اول، ما داریم 3 چشم ساده به نام Ocelli – (از کلمه لاتین “ocellus – چشم کوچک”).

Ocelli در بالای سر قرار می گیرد. در واقع، آنها مورد توجه قرار نمی گیرند مگر اینکه خیلی دقیق نگاه کنید. هر یک از چشم های کوچک فقط 1 عدسی دارد.

آنها در یک الگوی مثلثی قرار گرفته اند (2 پشتی و 1 مرکزی) و شبیه 3 نقطه کوچک هستند.

چشم‌های ساده به شکلی که ما از بینایی معمولی فکر می‌کنیم، تصویر نمی‌سازند. آنها عمدتاً حسگرهای نور هستند و به زنبور عسل کمک می کنند تا با استفاده از موقعیت خورشید حرکت کند. این امر زنبور را قادر می سازد تا با شروع و پایان روز به راحتی افق و خط افق را مشاهده کند.

زنبورهای عسل منابع مورد نیاز کلنی را در طول روز جمع آوری می کنند. اما برخی از زنبورها “کرپوسکولار” هستند و ترجیح می دهند در طول شب علوفه کنند. آنها سلولهای بزرگتری دارند که به آنها کمک می کند تا تغییرات کوچک نور را به ویژه در هنگام سحر و غروب تشخیص دهند.

چشم های درشت با لنزهای مرکب

2 بزرگ به راحتی قابل تشخیص هستند چشم مرکب در کنار سر پیدا شد. چشم های مرکب – همانطور که از نام آنها پیداست – از هزاران “چشم میکرو” کوچک به نام اوماتیدیوم تشکیل شده است.

این لنزهای کوچک گروهی از گیرنده های نوری هستند که جهان را از زوایای مختلف تفسیر می کنند. اگر می‌توانستید از چشم یک زنبور عسل ببینید، تصویر بسیار شبیه به یک پازل یا موزاییک با تکه‌های زیاد خواهد بود.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعاتی درباره زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

اعصاب اوماتیدیوم را به مغز متصل می کند که در آنجا اطلاعات به تصویری که زنبور آن را درک می کند تفسیر می شود.

ماکرو سر زنبور عسل با تصویر دارای برچسب چشم مرکب و ساده.

بینایی زنبورها

زنبورهای عسل به دلیل وجود وجوه روی سطح منحنی چشم مرکب به راحتی حرکت را در هر جهت می بینند. این به آنها کمک می کند تا محیط اطراف خود را درک کنند و به هر تهدیدی پاسخ دهند.

آنها همچنین می توانند الگوها، اشکال و رنگ ها را ببینند. توانایی دیدن نور پلاریزه به آنها کمک می کند تا به سرعت در سراسر مناظر پرواز کنند و پیدا کردن گل های غنی از شهد.

از آنجایی که زنبورها می توانند نور فرابنفش را ببینند، این به آنها کمک می کند تا گل هایی را که گرده یا شهد تولید می کنند پیدا کنند. به آبی و بنفش نیز بسیار حساس هستند.

با گذشت زمان، بیشتر گیاهان گلدار که نیاز به گرده افشانی دارند تکامل یافته اند تا برای حشرات گرده افشان جذاب باشند. بسیاری از آنها راهنمای شهد دارند که فقط با نور UV (نور ماوراء بنفش) قابل مشاهده هستند.

دید یک زنبور بدون سرنشین

بینایی بینایی تفاوت محسوسی دارد زنبورهای مختلف در کندو. زنبورهای کارگر حدود 6900 وجه (یا عدسی) در چشم مرکب خود دارند. هر وجه دارای یک عدسی است که به اوماتیدیوم متصل است که سیگنال‌های مغز را پردازش می‌کند.

پهپادها زنبورهای نر هستند از مستعمره از آنجا که آنها هیچ کاری انجام نمی دهند، ممکن است کسی فکر کند که بینایی آنها به خوبی کارگران نیست.

این درست نیست! پهپادها 8600 وجه در چشمان خود دارند – مقدار قابل اندازه گیری بیشتر از یک کارگر.

چرا بینایی برای زنبورهای بدون سرنشین مهم است؟ آنها برای دیدن ملکه های باکره که در هوا پرواز می کنند به دید عالی نیاز دارند.

جفت گیری زنبورهای عسل انجام می شود خارج از کندو – در هوا. این فضاهای مخصوص جفت گیری نامیده می شوند مناطق اجتماع پهپادها. در بعد از ظهر گرم، ملکه های باکره در یک منطقه به امید جفت گیری به این فضاها پرواز می کنند.

تصویر زنبور عسل نر با چشمان مرکب بزرگ.

آیا چشم های زنبوری مو دارند؟

یکی دیگر از واقعیت های شگفت انگیز در مورد چشم زنبورهای عسل این است موهای کوچکی که روی کره چشم آنها رشد می کند. موهای ریز از بین اوماتیدیوم رشد می کنند.

اگرچه هنوز معمایی در مورد هدف این مو وجود دارد، اعتقاد بر این است که برای کمک به تمیز نگه داشتن لنزهای چشم وجود دارد.

چشم های مودار همچنین به زنبورها کمک می کند تا سرعت باد را اندازه گیری کنند و جهت. این به آنها کمک می کند تا حتی در شرایط بادی که ممکن است یک زنبور کوچک را از مسیر خارج کند، به کندو بازگردند.

اغلب زنبورها را می بینید که چشم ها و آنتن خود را قبل از پرواز تمیز می کنند. این کار هر ذره گرده ای را که ممکن است به بدن مبهم آنها چسبیده باشد حذف می کند.

آنتن همچنین یک اندام حسی مهم است. گیرنده های بوی آنتن مانند بینی ما به زنبورها کمک می کند غذا و خانه پیدا کنند.

این چشمان ساده و مرکب زنبور عسل به آن کمک کنید تا در جهان حرکت کند. برای جمع آوری تمام منابع مورد نیاز کلنی باید از میلیون ها گل بازدید کرد. یک شاهکار قابل توجه برای یک حشره کوچک، موافق نیستید؟

سوالات متداول در مورد چشم زنبور عسل

چشم زنبوری چه رنگی است؟

چشمان زنبور عسل سیاه است اما گونه های دیگر زنبورها تنوع زیادی در رنگ چشم دارند. چشمان حشرات آبی، نارنجی و حتی سبز را خواهید دید.

آیا زنبورهای عسل کور رنگی هستند؟

از آنجایی که زنبورها رنگ ها را متفاوت از انسان می بینند، برخی از مردم فکر می کنند که زنبورها کور رنگ هستند. این درست نیست.

آنها می توانند رنگ را درک کنند اما نمی توانند به اندازه انسان ها طیف قرمز را ببینند. برای زنبور عسل رنگ قرمز سیاه به نظر می رسد.

زنبورها چه نوع چشمانی دارند؟

مانند بسیاری از حشرات دیگر، زنبور عسل نیز 5 چشم دارد. سه چشم ساده برای تشخیص نور و 2 چشم مرکب.

آیا همه حشرات 5 چشم دارند؟

نه، بیشتر حشرات آنقدر چشم ندارند. اما، معمول است که حشره ترکیبی از چشم های ساده و مرکب داشته باشد.

چشمان ساده زنبور کجاست؟

چشم های تک عدسی (به نام Ocelli) در بالای سر زنبور عسل قرار دارند. آنها واقعاً شبیه چشم نیستند – بلکه نقاط کوچکی هستند.

سفارش فوری عسل ♥