زنبورهای زنبور عسل: رفتار منحصر به فرد زنبور عسل


ممکن است کسی فکر کند که پس از این همه سال ما همه چیز را در مورد زنبورهای عسل می دانیم. افسوس که این درست نیست. هنوز رازهایی وجود دارد که هنوز باید آنها را کشف کنیم. یکی از این رفتارها این است زنبورهای خوشگل. در حالی که ما برخی از دلایل این اقدام را می‌دانیم، بسیاری از آن‌ها صرفاً حدس‌های آموزشی هستند. هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد.

فستونینگ چیست؟

زنبورهای کارگر آویزان در زنجیر چوبی در تصویر قاب کندو.

زنبورهای عسل رفتاری است که در آن زنبورهای عسل در یک خط یا زنجیر آویزان می شوند و یک الگوی توری بین قاب های داخل کندو می سازند. آنها توسط پاهای یکدیگر به یکدیگر متصل شده اند – به نظر می رسد که زنبورها دست در دست هم گرفته اند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

هنگامی که زنبوردار برای اولین بار متوجه هجوم در داخل کندو می شود، تجربه بسیار هیجان انگیزی است. واضح است که زنبورها به دلیل خاصی این کار را انجام می دهند و بسیار منظم به نظر می رسد.

چگونه آنها به گونه ای ارتباط برقرار می کنند که همه بدانند چه باید بکنند؟ این یکی از آن اسرار است که ما هنوز نمی فهمیم.

تصویر زنجیره ای از زنبورهای عسل که به یکدیگر چسبیده اند.

چرا Bees Festoon؟

راستش را بخواهید، این رفتار همچنان برای زنبورداران و دانشمندان محقق تا حدودی رمز و راز است. ما دقیقاً مطمئن نیستیم که چرا آنها فستون می کنند، اما ما ایده هایی داریم.

یک ایده، عملکرد زنجیره زنده ممکن است با ساخت شانه ارتباط داشته باشد. محققان به این موضوع به عنوان یک احتمال اشاره کرده اند. با این حال، زنبورها در مناطق دیگر کندو به عنوان فستونی شناخته شده اند. شاید بیش از یک هدف برای این نوع رفتار زنبور عسل وجود داشته باشد.

این زنجیرهای زنبورهای کارگر آویزان می توانند شانه جدیدی ایجاد کنند یا شانه قدیمی آسیب دیده را تعمیر کنند. مستعمرات با مقدار کمی از آسیب پروانه مومی باید سلول های مومی را ترمیم کند. نظافت و تعمیر یک کار ثابت برای کارگران است. هر چیزی که کار را آسان تر کند یک امتیاز محسوب می شود.

در تصویر بالای این مقاله، زنبورهای من در حال ساختن شانه جدید در یک قاب خالی هستند. با گذشت زمان، کل قاب با شانه پر می شود.

مزایای ساخت شانه

برخی از تئوری های برتر در مورد دلیل آویزان شدن زنبورها در فستون:

  • ساخت شانه را آسان می کند
  • برای اندازه گیری فضاها مفید است
  • گرمای ارائه شده باعث افزایش تولید موم می شود

باور این است که زنبورهای فستون می توانند بخش هایی از شانه را سریعتر بازسازی کنند نسبت به زنبورهایی که کار خودشان را انجام می دهند ممکن است. نردبان زنبورها به عنوان نوعی داربست عمل می کند. اگرچه آنها همیشه در موقعیت تزئینی برای ساختن شانه قرار نمی گیرند.

تصویر شانه موم زنبور عسل روی فونداسیون.

هر زنبور از غدد مومی روی شکم خود – قسمت زیرین زنبور کارگر – تکه های کوچک موم (به نام فلس) ترشح می کند. سپس برای ساخت سلول های شش ضلعی بر روی قاب در موقعیت مناسب، شکل داده و مورد استفاده قرار می گیرد.

به این ترتیب زنبورهای عسل با تشکیل شانه لانه خود را در کندو ایجاد می کنند. این چیز خوبی نیست عزیزم زنبورها 6 پا دارند. آنها به برخی برای دستکاری موم و برخی برای آویزان کردن به خواهران خود در زنجیر نیاز دارند.

زنبورهای عسل در مورد محل قرار دادن قاب های شانه کاملاً خاص هستند. می دانیم که آنها قادر به اندازه گیری فضاهای داخل کندو هستند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

شانه ها در هر فضایی بزرگتر از 3/8 اینچ “فضای زنبور عسل” ساخته می شوند – شاید فستون کردن به زنبورها کمک می کند تا فاصله مناسب را حفظ کنند بین شانه ها مستعمره سعی می کند هر فضای باز را با شانه پر کند.

زنبورهای عسل کارگر جوان کارآمدترین تولیدکنندگان موم در کلنی هستند. گروه سنی 14 تا 18 روزه تازه وارد اوج تولید خود شده اند. در کندویی که هزاران سلول مومی مورد نیاز است، تولید موم مهم است.

از این سلول ها برای نگهداری عسل و گرده استفاده می شود. برخی از آنها تبدیل به سلول های مولد می شوند و به عنوان مکانی برای پرورش جوان یا نسل زنبور عسل. مستعمره به سلول های زیادی نیاز دارد تا فضایی برای همه این نیازها فراهم کند.

بهترین دما برای ترشح موم و دستکاری بالای 91 درجه فارنهایت است. یکی نظریه ممکن در مورد هدف فستون سازی این است که زنجیره زنبورهای آویزان گرمای بیشتری ایجاد می کنند.

کارگران در حال بازرسی شانه جدید در تصویر کندو.

با این حال، علی‌رغم این مثال‌های عالی در مورد اینکه چرا فستون کردن زنبور عسل مفید است – لازم نیست. ما می دانیم که زنبورهای عسل می توانند بدون آویزان شدن در زنجیر با خواهرانشان شانه بسازند.

چرا در برخی مناطق این کار را انجام می دهیم و در برخی دیگر نه؟ مگر اینکه شامل “اندازه” منطقه ساخت و ساز – ما فقط نمی دانیم.

یورگن تاوتز (Jürgen Tautz) زیست شناس زنبورهای آلمانی مشهور جهان است. کتاب او – وزوز در مورد زنبورها زیست شناسی یک ابر ارگانیسم برای هر کسی که واقعاً به زندگی زنبور عسل علاقه دارد جذاب است. یکی از موارد مورد علاقهام است.

او می‌گوید که عملکرد فستون کردن زنبورها در محل ساخت شانه مشخص نیست. اگر او نمی داند – نمی توانم امیدوار باشم که پاسخ بهتری بدهم. ما می دانیم که این یک رفتار رایج در کهیرها در طول فصل گرم است.

یک چیز قطعی است، زنبورهای عسل منظره لذت بخشی هستند برای دیدن در کندو این یکی از لذت های زنبورداری است. ما دیدگاه منحصربه‌فردی از زندگی زنبور عسل دریافت می‌کنیم – حتی اگر همیشه دلیل انجام این کارها را نفهمیم.

سفارش فوری عسل ♥