فروشگاه عسل طبیعی تهران هانی

رابطه بین گل ها و زنبورهای عسل

اکثر مردم ارزش زنبورعسل را به خاطر تولید عسل می دانند درحالی که با شناختن زنبور و درک اهمیت این حشره برای حفظ طبیعت و اکوسیستم متوجه نقش اصلی آن خواهند شد. از زمان پیداش این حشره مفید تا به امروز، زنبور عسل موجب سلامت و اصلاح ژنتیکی بسیاری از گونه های گیاهی شده است به طوری که اگر زنبورعسل وجود نداشت بسیاری از گیاهان از بین می رفتند و کره زمین برای ادامه زندگی و بقای انسان، جانوران و گیاهان نامناسب بود.
رابطه بین گل ها و زنبورها در واقع یک رابطه همزیستی سودمند است که هر دو گروه ازاین رابطه منفعت کسب می کنند. بسیاری از گیاهان به تنهایی قادر به گرده افشانی و ادامه نسل خود نیستند و به کمک عوامل موجود در طبیعت مثل باد، سایر حشرات، پرندگان و زنبورعسل نیاز دارند و زنبورها برای تامین غذای خود به گیاهان محتاج هستند .
شهد گل به تنهایی روی زندگی گیاهان تاثیر مستقیمی ندارد. در واقع یک هدیه از جانب گیاه به زنبوراست تا توجه زنبور عسل را برای کمک به گرده افشانی جلب کند. در تحقیقات مختلف ، زنبور عسل حدود ۹۳% از انتقال گرده گل از پرچم یک گیاه به مادگی گیاه دیگر را به تنهایی انجام میدهد و مابقی توسط سایرحشرات ، پرندگان (حدود ۶% ) و باد (حدود ۱%) صورت میگیرد.
ارزش گرده افشانی گیاهان توسط زنبورعسل در بخش زراعت ، صدها برابر بیشتر از سایر تولیداتش که ما می شناسیم مثل عسل خالص، بره موم ، موم ، ژل رویال ، گرده گل و زهر می باشد. اگر عمل گرده افشانی انجام نشود بسیاری از گیاهان به دلیل لقاح با گیاهان خانواده ی خود به مرور زمان کوچک ترمیشوند و کیفیت دانه و میوه خود را ازدست می دهند و حتی ممکن است هرگز قادر به تولید بذر و میوه نشوند. زنبورعسل در محیط زیست تعادل ایجاد میکند و با عمل گرده افشانی بین گیاهان، از انتقال بیماری بین گیاهان جلوگیری میکند و باعث اصلاح نسل گیاهان و درختان می شود.

فواید گیاهان برای زنبورها

در جمعیت کلنی ، زنبور ملکه در تمام طول عمر خود وظیفه دارد تخمگذاری کند و این به معنای تعداد زیادی نوزاد است که باید تغذیه شوند . غذای مناسب برای تغذیه نوزادان و سایر زنبورهای کندو گرده و شهد گل در کنار عسل می باشد . گرده گل برای زنبورهای جوان که وظیفه پرستاری و تغذیه لاروها و ملکه را دارند بسیار مهم می باشد ، طول عمر و فعالیت زنبورهای عسل به گرده گل موجود در کندو بستگی دارد، بنابراین رابطه بین گیاهان و زنبورها اهمیت فراوانی دارد.
زنبورعسل به مواد غذایی نظیر آب ، کربوهیدرات ، پروتئین ها، ویتامین ها، چربی ها و مواد معدنی نیاز دارد که آن ها را از شهد و گرده گل ها به دست می آورد. در صورتی که کندو در مجاورت گل هایی باشد منبع خوبی برای تامین گرده گل نباشند، به دلیل تغذیه نامناسب ملکه به مرور زمان ضعیف می شود، جمعیت کلنی کاهش پیدا میکند و در نتیجه باعث از بین رفتن کلنی خواهد شد. زمانی که منابع غذایی کندو کم باشد زنبورهای کارگر به زنبورهای نر غذا نمی دهند و آن ها را از کندو بیرون میکنند.

فواید زنبورها برای گل ها

زنبورها جذب گل های خوش رنگ و خوش بو می شوند و با نشستن بر روی گل ها گرده آن ها را جمع آوری میکنند. در هر پرواز زنبورعسل بر روی حدود ۱۰۰ گل می نشیند که با این کار گرده گل از پرچم (قسمت نرینگی) به پرزهای بدن زنبور مالیده می شود و درون کیسه گرده که بر روی پای زنبور قرار دارد جمع می شود و زمانی که سراغ گل دیگری می رود دانه های گرده را به کلاله یعنی اندام ماده گل منتقل می کند . در نتیجه این گرده افشانی، دانه گرده به هسته گرده می پیوندد، عمل لقاح صورت میگیرد و دانه جدید به وجود می آید.
زنبور عسل با گرده افشانی به تنهایی می تواند گیاهانی نظیر شبدر و یونجه بنفش را به میزان ۱۰۰% ، توت فرنگی و گیلاس به میزان ۸۰% و درختان سیب را به میزان ۷۰% بارور کند و میزان تولیدات گیاهان، میوه ها و محصولات کشاورزی را افزایش دهد. باغداران و کشاورزان با آگاهی از این موضوع، از حضور پرورش دهندگان زنبور عسل در باغ های خود استقبال می کنند.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که معیار و نحوه انتخاب گل برای زنبورعسل چیست ؟ در ادامه این مقاله  با تهران هانی همراه ما باشید تا توضیح دهیم زنبورها جذب چه نوع گل و چه رنگی می شوند ؟ و گل های فوق العاده ای که زنبور عسل به آن ها علاقه دارند را نام ببریم.
در ابتدای پیدایش گیاهان، گل ها ساختار ساده ای با کمترین رنگدانه را داشتند و اکثرا به رنگ سبز یا زرد کم رنگ بودند و به مرور زمان به رنگ های متنوع و زیبا درآمدند. مهم ترین دلیل این تغییرات جلب توجه عوامل گرده افشانی مثل زنبورها و سازگاری با سیستم بینایی آن ها بود.
سیستم بینایی زنبورهای عسل با ما متفاوت است و فقط می توانند رنگ های آبی و سبز و نورهای ماورای بنفش را تشخیص دهند. بنابراین گل ها نشانه های رنگی در طیف ماورای بنفش تولید می کنند تا گرده افشان هایی مثل زنبور عسل را در پیدا کردن شهدگل کمک کنند. چشمان زنبورعسل فقط اجسام نزدیک کمتر از ۱۰ سانتی متر را تشخیص می دهند و این یعنی زنبورها درفاصله ی دورتر مثل ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر با بوییدن متوجه گل ها می شوند.
نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهد که زنبوران، گل‌ها را صرفا با رنگ و بویشان تشخیص نمی‌دهند بلکه با استفاده از میدان الکتریکی بسیار ضعیف اطراف گل ها می تواند نوع آنها را تشخیص دهند و با گل ها ارتباط برقرار کنند. این میدان الکتریکی زمانی که زنبور عسل در فاصله ۱۰ سانتی متری از گل پرواز می‌کند، کرک بدن زنبور را خم میکند و نورون های ریشه موی زنبور فعال می شود و در نتیجه‌ی این حشره میدان الکتریکی را حس می‌کند.

۱۷ گل های فوق العاده برای زنبور عسل

۱٫ آفتابگردان
۲٫ زعفران زینتی
۳٫ بومادران معمولی
۴٫ شبدر سفید ( شفتل)
۵٫ همیشه بهار (زرگل)
۶٫ آویشن زینتی (خزنده )
۷٫ زنبور مومیایی (بالم زنبور)
۸٫ پیازچه برگی (پیازچه کوهی)
۹٫ سرخار گل برگ باریک (اکیناسه)
۱۰٫ زوفا غول پیکر آبی
۱۱٫ گل سوسن کوهی
۱۲٫ گل ستاره ای
۱۳٫ علف طلایی
۱۴٫ علف تب بر
۱۵٫ هوسمیت
۱۶٫ هوستا
۱۷٫ سدوم

ارسال نظر