دود با زنبورها چه می کند؟


زنبورهای عسل بخش ضروری کشاورزی مدرن هستند و برای گرده افشانی بسیاری از محصولات سودآور مورد نیاز هستند. برای قرن ها، دود توسط زنبورداران به عنوان ابزاری در مدیریت کندو استفاده می شود. ولی، دود با زنبورها چه می کند? فرا گرفتن چرا زنبورداران از دود استفاده می کنند و چگونه می تواند مرگ و میر زنبورها را در صنعت زنبورداری کاهش دهد.

دود و زنبورها: چگونه کار می کند

دود شدن کندوی قدیمی توسط زنبوردار با سیگاری.

بسته به دیدگاه کلی شما از زنبورداری، ایده استفاده از دود در کندو احتمالاً یکی از دو تصویر را به ذهن می آورد.

شاید تصور کنید هزاران زنبور عسل در حال خفگی و نفس نفس زدن هستند. آنها در یک التماس ناامیدانه برای بقا به سطح شانه می افتند.

یا اینکه زنبورها را تصور می کنید که با میل خود دود را استنشاق می کنند. سپس با یک آه آرام به خواب می روند و کمی استراحت می کنند.

خوب صادقانه بگویم، هیچ یک از این موقعیت ها حقیقت ندارد. دود روی زنبورهای عسل تاثیر دارد رفتار اما نه به هیچ یک از آن افراط.

مختل کردن سیگنال های فرمونی

ارتباط بین زنبورهای عسل یکی از جذاب ترین سیستم ها در دنیای حشرات است. هر یک نوع زنبور در کندو با هم برای خیر بزرگتر کار می کنند. باید راهی برای ارتباط جمعی نیازهای مستعمره وجود داشته باشد.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

در واقع، زنبورهای عسل به روش های مختلفی ارتباط برقرار می کنند – از جمله رقص زنبورها که به علوفه جویان کمک می کند غذا را به طور موثر پیدا کنید اما روش مهم دیگر ارتباط از طریق استفاده از فرمون است.

در فکر فرمون ها به عنوان هورمون های خارجی که اعضای کلنی را از شرایط مختلف کندو مطلع می کنند. خود زنبورها فرمون تولید می کنند – حتی زنبورهای جوان یا رشد نوزادان آنها را داشته باشند.

وقتی زنبوردار از الف استفاده می کند زنبور سیگاری به درستی، دود سیگنال های فرمون را در بین زنبورها مختل می کند. این امر هماهنگی فعالیت های گروهی را برای آنها دشوار می کند.

به عنوان مثال، هنگامی که دود سیگنال های ارتباطی آنها را کند می کند، ممکن است تشکیل نیروی حمله برای نیش زدن و راندن زنبوردار دشوارتر باشد.

دود سفید خنک ناشی از دمیدن سیگاری در کندو.

تغییرات رفتاری

برای خودم، یکی از جنبه های جذاب زنبورداری این است که به ما اجازه می دهند دنیای درونی خود را ببینیم. در بسیاری از موارد، می‌توانیم یک کلنی را با برداشتن قاب‌ها بررسی کنیم و زنبورها توجه چندانی به ما نمی‌کنند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعاتی درباره زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

این ارتباط با طبیعت بسیار عالی است مزایای نگهداری زنبورها. و برای لذت بردن از این تجربه لازم نیست کهیر زیادی داشته باشید.

با این حال، آنها برای دفاع از کندو در برابر هر شکارچی برنامه ریزی شده اند. و شما – زنبوردار عزیز – در حالی که بالای خانه آنها در دست است ممکن است یک شکارچی محسوب شوید.

چه زمانی زنبورها دود را حس می کنند، چندین تغییر رفتاری بلافاصله آشکار می شود. آنها به صورت هیجان زده یا آشفته از دود دور می شوند.

زنبورهای کارگر به سمت قاب های عسل بشتابید و شروع به تغذیه کنید. معده عسلی آنها با عسل حاصل از شانه آغشته شده است.

دانشمندان معتقدند که این ممکن است غریزه بقا باشد – در صورتی که کلنی باید کندو را در آتش سوزی جنگل ترک کند. بردن مقداری غذا با آنها ممکن است تنها راه آنها برای زنده ماندن باشد.

دود به عنوان ابزاری در زنبورداری استفاده می شود

در من کلاس مبتدی زنبورداری، فواید استفاده صحیح از زنبور دودی را به دانش آموزانم می گویم. در حالی که دود نمی گذارد زنبورها برای خواب، مدیریت کلنی ها را آسان تر می کند.

زنبوردار به احتمال زیاد بدون وزوز کردن صدها زنبور خشمگین در اطراف حجاب، آرام کار می کند. هنگامی که عجله کمتری برای تکمیل آن وجود دارد، تعداد کمتری زنبور به طور تصادفی له می شوند بازرسی کندو.

همچنین دلیل چرا زنبورها نیش می زنند دفاع از مستعمره است. این معمولاً منجر به مرگ آنها می شود زیرا نیش کارگر خاردار در پوست یا لباس گیر می کند. نیش کمتر به معنای زنبورهای مرده کمتر است.

خطرات استفاده از دود

اگرچه دود ابزار مفیدی در زنبورداری است، اما بدون خطر نیست. یک زنبوردار آموزش دیده یاد می گیرد که چگونه از فرد سیگاری به درستی استفاده کند. دود سفید خنک همان چیزی است که می خواهید – نه دود داغ و تیره همراه با جرقه.

دود زیاد می تواند باعث آسیب شود یا ناراحتی تنفسی به مستعمرات شما. و استفاده از دود زیاد ضروری نیست – ما صرفاً در تلاش هستیم تا پاسخی را ایجاد کنیم که مدیریت مستعمرات را آسان کند. شما سعی نمی کنید با نیروی فیزیکی خالص زنبورها را به سمتی سوق دهید.

انتخاب از سوخت برای زنبور سیگاری شما نیز مهم است. مواد طبیعی غیر سمی مانند سوزن های خشک کاج یا تراشه های چوب انتخاب خوبی هستند. از هر گونه سوختی که ممکن است بخارات سمی ایجاد کند خودداری کنید.

هنگام کار با شعله باز، آتش سوزی همیشه یک خطر است. بیش از یک زنبوردار سیگاری را تجربه کرده‌اند که برمی‌گردد و مواد قابل احتراق اطراف را به آتش می‌کشد.

حتی برخی از ما توسط پلیس کشیده شده‌ایم، زیرا یک سیگاری در پشت کامیون دود زیادی از خود بیرون می‌داد – آنها فکر می‌کردند ماشین در حال سوختن است. (روده بر شدن از خنده)

هنگام استفاده از سیگاری خود مراقب باشید تا از آتش سوزی، سوختگی خود یا استنشاق دود بیش از حد به ریه های خود جلوگیری کنید.

زنبوردار در حال روشن کردن ابزار سیگار با مقوا.

جایگزین های دود

برخی از زنبورداران می خواهند مقاومت کنند استفاده از دود در کندوهای خود. چند جایگزین برای سیگار وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید.

با این حال، لطفا درک کنید که آنها به خوبی دود نمی کنند. حتی اگر می‌خواهید برخی از آنها را امتحان کنید، ایده خوبی است که زنبور خود را سیگاری و سوخت نگه دارید. سپس، شما می توانید به سرعت سیگاری خود را روشن کنید در صورت نیاز

  • مه آب
  • روغن ضروری
  • برس ها
  • دود مایع زنبور عسل

مه آب: در این تکنیک از آب در بطری اسپری استفاده می شود. اسپری کردن زنبورها با غبار ریز آنها را آرام می کند و احتمال پرواز را کاهش می دهد. اما به اندازه دود موثر نیست و زنبورها را خیس و ناراحت می کند.

از اسانس ها در زنبورداری نیز استفاده می شود برای اهداف مختلف این روغن های طبیعی مانند اسطوخودوس یا علف لیمو ممکن است برای آرام کردن زنبورها به آب اضافه شوند.

از روغن های ضروری با احتیاط استفاده کنید، آنها طبیعی هستند اما قوی هستند. هر گونه اثرات ناخواسته ای که ممکن است کلنی را که تا حد زیادی به نشانه های رایحه متکی است مختل کند، برای من ناشناخته است.

برس زنبور عسل می تواند ابزاری مفید برای تکان دادن چند زنبور از روی قاب باشد. این زمانی خوب کار می کند قاب های برداشت عسل رسیده برای حذف چند زنبور اما به نظر می رسد مسواک زدن زنبور را عصبانی می کند و من آن را به عنوان جایگزین دود توصیه نمی کنم.

دود مایع زنبور عسل. شاید شنیده باشید که برخی از زنبورداران از مخلوط دود مایع برای آرام کردن زنبورها استفاده می کنند. من در مورد قرار دادن هر گونه مواد شیمیایی در داخل کندو بسیار محتاط هستم. اما، به نظر می رسد این مخلوط تا حدی کار می کند.

گزارش‌هایی وجود دارد که به کاهش مشکل دزدی زنبورها کمک می‌کند – زمانی که ممکن است وقت روشن کردن سیگاری را نداشته باشید. ساشه های کوچکی که از یک زنبور عسل خریداری می کنید با آب مخلوط می شوند.

با این حال، زنبورها را در جهتی به خوبی دود معمولی هدایت نمی کند و در صورت استفاده زیاد، عسل را لکه دار و آلوده می کند.

نتیجه

دود سفید خنک ابزار ارزشمندی برای زنبورداران است از تمام سطوح مهارت در صورت استفاده صحیح، هیچ آسیب ماندگاری به کلنی یا عسل داخل کندو وارد نمی کند.

هر روشی از مدیریت زنبور عسل مزایا و معایبی دارد. یاد بگیرید چگونه از سلامت مستعمرات خود و خودتان محافظت کنید.

سفارش فوری عسل ♥