درمان پروانه مومی برای کندوها


آیا پروانه مومی مشکل بزرگ کندوها است؟ بله، می توانند باشند. شانه از بین رفته، لارو پروانه و بافته شده بخشی از سطح شانه را می پوشانند. آنها اغلب مقصر مرگ یک کلنی زنبور عسل هستند. با این حال، این آفت زنبور عسل اغلب نشانه یک مشکل بزرگتر در کندو شما است. چگونه می توانید کهیرهای خود را برای پروانه موم درمان کنید؟

چگونه از شر هجوم پروانه موم خلاص شویم

لارو و پیله پروانه مومی در تصویر کندوی زنبور عسل.

پروانه مومی (که به آن پروانه زنبور نیز می گویند) بخشی طبیعی از محیط زیست هستند. آنها توسط عطر جذب کندوها می شوند. موم زنبور عسل، گرده و سایر بوهای کندو پروانه ها را به داخل می کشاند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

در حالی که آنها می توانند یک کلنی را از بین ببرند، اکثر کندوها شکست نخواهند خورد. یک مستعمره با جمعیت قوی به خوبی مجهز است تا آن پروانه های مزاحم را بیرون بیاندازد!

با این حال، کلنی های ضعیف تر زنبور عسل در معرض بیشترین خطر آسیب شدید پروانه موم هستند. برای کندوی بسیار کوچکی که از قبل برای زنده ماندن تلاش می کند، هجوم شب پره ها ممکن است آخرین نی باشد.

پروانه موم چیست؟

بیایید با این موضوع آشنا شویم آفت کندو، در واقع دو نوع وجود دارد که می تواند برای زنبورهای ما مشکل ایجاد کند.

Galleria mellonella, the پروانه موم بزرگتر و Achroia grisella، پروانه مومی کوچک هر دو پروانه بژ خاکستری کوچکتر هستند.

هر دو نوع پروانه توسط بوها جذب کندو می شوند. آنها پس از تاریک شدن هوا بیشتر فعال هستند و اغلب در شب وارد کندو می شوند. پروانه‌های بالغ هیچ آسیب واقعی نمی‌زنند، اما تخم‌هایی را به جای می‌گذارند که از تخم بیرون می‌آیند.

دور نگه داشتن پروانه از کندو تقریبا غیرممکن است. به نظر من، تلاش برای بیهودگی است. با این حال، برخی از زنبورداران انواع مختلفی از تله‌های پروانه را در نزدیکی محوطه زنبور عسل راه‌اندازی می‌کنند – شاید آنها کمک کنند؟

چرخه زندگی پروانه مومی

بزرگسالان وارد کندو می شوند و روی قسمت های بدون محافظ شانه تخم می گذارند. یک کلنی زنبور عسل قوی با تعداد زیادی از زنبورهای کارگر در خطر کمی است

زنبورها با تعقیب پروانه های بالغ از کندو و احتمالاً بیرون آوردن تخم پروانه، آسیب را به حداقل می رساند. با این حال، زنبورهای بالغ به طور کلی لارو پروانه را حذف نمی کنند. اگر زنبورهای کافی برای گشت زنی در تمام شانه وجود نداشته باشند، پروانه ها ممکن است دست بالا را بگیرند.

نمودار رشد پروانه مومی

نمودار تصویر چرخه زندگی پروانه موم.

تخم پروانه ها در شرایط گرم می توانند در عرض 3 روز از تخم خارج شوند. این لارو پروانه مومی (که برخی زنبورداران آن را کرم مومی می نامند) آفات واقعی هستند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعات در مورد زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

مرحله پروانه لاروی را می توان در 19 روز از تخم در هوای گرم کامل کرد. هنگامی که مرحله تغذیه لارو به پایان می رسد، لاروها پیله های سفید رنگی را برای تبدیل به بالغ می چرخانند.

آنها اغلب سطوح چوبی کندو را می خورند که باعث ایجاد یک سطح موج دار و آسیب به آن می شود قسمت های چوبی کندو. مرحله پیله حدود 14 روز طول می کشد تا پروانه های بالغ ظاهر شوند و چرخه زندگی را دوباره شروع کنند.

لاروها گربه های سفید بسیار کوچکی هستند. از نظر چشمان آموزش ندیده، آنها تفاوت چندانی با لارو زنبور عسل ندارند. در واقع، غیرمعمول نیست که یک زنبوردار جدید بگوید: “هی، زنبورهای بچه من از سلول ها بیرون می خزند!”

شانه قدیمی تر و تیره تر که برای بلند کردن استفاده شده است بچه زنبورها و نگه داشتن گرده برای پروانه بالغ بسیار جذاب است. این نوع لانه زنبوری است که مغذی ترین غذا را برای بچه های آنها فراهم می کند. تخم پروانه‌هایی که در این منطقه گذاشته می‌شوند به منبع غذایی خود نزدیک‌ترین خواهند بود.

لارو پروانه مومی چه می خورند؟

لارو پروانه مومی موم زنبور عسل، بقایای پیله لارو زنبور عسل، ابریشم پیله زنبور و مدفوع زنبور عسل را در سلول می خورند. همه اینها در قاب های قدیمی شانه وجود دارد.

ولی لارو پروانه مومی می تواند روی موم زنبور خالص زندگی کند. این یکی دیگر از دلایلی است که سعی کنید بچه زنبور عسل را از عسل های فوق العاده خود دور نگه دارید. این را می توان با استفاده از a انجام داد حذف کننده ملکه.

آیا پروانه مومی کهیر زنبور عسل را می کشد؟

این یک اتفاق رایج برای یک دانشجوی زنبورداری از من است کلاس آنلاین زنبورداری تا به من بگوید “کندو من توسط پروانه موم کشته شد”. این برای هر زنبوردار و به ویژه برای کسانی که تازه وارد این سرگرمی شده اند ناراحت کننده است.

با این حال، پروانه موم معمولاً باعث از بین رفتن کلنی های زنبور عسل نمی شود. پیدا کردن هجوم در کندو فقط نشانه مشکل دیگری است که کلنی دارد.

مگر اینکه این یک مستعمره جدید بود که تازه شروع به کار کرده بود، چرا کلنی شما از نظر جمعیت آنقدر ضعیف بود که پروانه ها توانستند مسلط شوند؟

کندوی جدید از خرید زنبور عسل در بسته بندی چند ماه برای ایجاد جمعیت نیاز است. ممکن است یک هدف باشد، به خصوص اگر زنبوردار به طور همزمان تعداد زیادی جعبه اضافه کند.

همچنین، زمانی که شما کندوی زنبور را شکافت، عدم گنجاندن تعداد کافی زنبور در هر قسمت می تواند منجر به مشکلات آسیب پروانه شود. هر زمان که شرایط آب و هوای گرم را با کندوهای ضعیف مخلوط کنید، احتمال ابتلا به شب پره مومی وجود دارد.

تونل های بافته شده پروانه مومی در لانه زنبوری تصویر کندوی زنبور عسل.

چگونه متوجه شوید که آلوده به پروانه موم شده اید؟

ساده ترین روش تشخیص شب پره مومی وجود تار و تونل در لانه زنبوری است. لارو پروانه ها تونل های قابل توجهی با تارهای “عنکبوت مانند” را پشت سر می گذارند.

مدفوع لارو (تکه های استوانه ای کوچک سیاه رنگ) نیز در تخته پایین و در تار روی شانه دیده می شود.

آنها به خوردن ادامه می دهند تا زمانی که تمام موم مصرف شود. ترک یک تار و پود برای زنبوردار برای تمیز کردن.

گاهی اوقات، لارو پروانه مومی را می توان در حال خزیدن روی سطح شانه یافت. لاروها به راحتی با آنها اشتباه گرفته می شوند سوسک کندوی کوچک لارو، یکی دیگر از آفات زنبور عسل.

مدفوع و تارهای ناشی از آسیب پروانه موم روی تصویر لانه زنبوری.

درمان و کنترل پروانه موم

بهترین راه برای درمان شب پره موم در کهیر شما این است که اجازه ندهید اوضاع از کنترل خارج شود. هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد که بتوانید در کندو خود قرار دهید تا لارو پروانه را بکشد و به زنبورها آسیب نرساند.

برخی از تکنیک ها می توانند اطمینان حاصل کنند که زنبورهای شما قادر به دفاع از خود در برابر پروانه مومی هستند.

  1. تمام مستعمرات را تا حد امکان قوی نگه دارید
  2. به زنبورها جعبه های زیادی در یک زمان ندهید
  3. جمعیت مستعمرات را به صورت دوره ای در طول فصل گرم بررسی کنید
  4. اگر یک کندوی بزرگ شلوغ ازدحام کرد – اگر جمعیت خیلی کم شد، تعداد جعبه ها را کاهش دهید.

کلنی های سالم قوی با تعداد زیادی زنبور عسل نگه دارید. آیا زنبورها به اندازه کافی برای پوشش بیشتر سطح شانه وجود دارد؟

قرار نده تعداد زیادی جعبه روی کندو در یک زمان اگر جمعیت کندو نتوانند در شانه گشت زنی کنند. این در تابستان بسیار خطرناک است.

استفاده از تله پروانه در حیاط زنبور عسل

برخی از زنبورداران برای کاهش تعداد پروانه‌های بالغ وارد کندوهای عسل «تله پروانه» می‌کنند. این تله ها معمولاً خانگی با دستور العمل های مختلف “طعمه” در حال استفاده هستند.

شاید بتوانید دستور العمل های طعمه را آزمایش کنید. اما انتظار نداشته باشید که تله ها پاسخ کاملی برای مشکلات شب پره باشند. آنها مدیریت خوب کندو را جبران نمی کنند.

محافظت از عسل های ذخیره شده

یکی از بزرگترین اشتباهات زنبورداران جدید، نادرست بودن آن است ذخیره سازی سوپر عسل. پروانه ها می توانند شانه کشیده شده شما را نیز از بین ببرند.

شانه یخ زده و سپس آن را در یک ظرف نگهداری محکم قرار دهید. یا از تایید شده استفاده کنید دفع کننده های شیمیایی برای این استفاده طراحی شده است.

تمیز کردن کندوی آلوده به پروانه موم

حتی با آسیب پیشرفته به شانه، کلنی زنبور عسل ممکن است در تلاش برای نجات کندو باشد. ممکن است چند زنبور را بیابید که سعی در آویزان شدن دارند یا ممکن است کلنی قبلاً مرده باشد.

اگر زنبورهای شما همه از بین رفته اند (یا برای زنده ماندن بسیار کم هستند)، بهتر است کندو را جدا کنید. تارهای باقی مانده شانه و غیره را جدا کنید. باید پیله ها را از قاب ها و داخل جعبه جدا کنید.

پیله پروانه مومی و آسیب در تصویر جعبه کندو زنبور عسل.

زنبوردارانی که استفاده می کنند پایه پلاستیکی کار تمیز کردن کمتری روی قاب های آلوده به پروانه مومی دارند. آنهایی از ما که فونداسیون موم زنبور عسل را ترجیح می دهیم باید مواد اضافی را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم فونداسیون مومی را جایگزین کنید.

هر قاب “خوبی” که از کندو خارج می کنید باید به مدت 2 یا 3 روز منجمد شود تا تخم پروانه ها از بین بروند و سپس تا زمانی که مورد نیاز باشد در مکانی بدون پروانه نگهداری شوند.

سوزاندن داخل جعبه با مشعل پروپان به از بین بردن پیله یا تخم مرغی که به راحتی قابل مشاهده نیستند کمک می کند.

مستعمرات قوی می توانند آسیب پروانه موم را ترمیم کنند

دیدن پروانه بالغ یا چند لارو پروانه دلیلی برای وحشت نیست. حتی یک کلنی قوی ممکن است گاه به گاه پروانه یا کرم مومی داشته باشد.

هنگامی که یک کلنی زنبور عسل مشکل جزئی با آلودگی پروانه داشته باشد، زنبورها شانه را تمیز و ترمیم می کنند.

اگر کلنی هنوز به اندازه کافی زنبور و یک ملکه داشته باشد، ممکن است همچنان نجات یابد. قاب هایی که بیشتر آلوده یا آسیب دیده اند را بردارید و اندازه کندو را به جعبه های کمتری کاهش دهید.

کندو با عمق 2 ممکن است نیاز داشته باشد که به طور موقت به عمق یک طبقه کاهش یابد. ممکن است لازم باشد یک عمق منفرد برای مدتی در 5 فریم نوک باشد تا جمعیت مستعمره دوباره به حالت اول بازگردد.

در حالی که ممکن است باعث سردردهای زیادی برای زنبورداران شود، پروانه مومی دشمن زنبورهای عسل نیست. آنها بخشی طبیعی از اکوسیستم زنبور عسل هستند.

در طبیعت، پروانه زنبور عسل وارد یک کلنی متروکه شده و شانه قدیمی را تمیز می کند. این یک حفره تمیز بدون بیماری برای دسته زنبورهای بعدی باقی می گذارد.

بهترین راه برای درمان شب پره موم استفاده از شیوه های خوب مدیریت زنبور عسل است. همین را می توان گفت گوش گوش و سوسک ها قوی نگه داشتن کلنی ها با فضای مناسب به زنبورها این امکان را می دهد که کار را انجام دهند.

سفارش فوری عسل ♥