آیا همه زنبورها نیش می زنند؟ – زنبورهای عسل کارولینا


تصویر پنهان پینترست

زنبورها یکی از محبوب ترین حشرات روی کره زمین هستند. آنها به خاطر نقشی که در گرده افشانی دارند مورد قدردانی قرار می گیرند و برخی از آنها عسل درست می کنند! اما، یک چیز در مورد آنها که ما همیشه قدردان آن نیستیم، توانایی آنها در نیش زدن است. اگر ایده نیش زدن کمی باعث سرد شدن ستون فقرات شما شود – ممکن است تعجب کنید – آیا همه زنبورها نیش می زنند؟? ممکن است به نظر برسد که پاسخ به این سؤال ساده است. اما، مانند بسیاری از موضوعات دیگر در مورد این حشرات جذاب – پاسخ می تواند کمی پیچیده باشد.

زنبورها و اقوام نیش دار یا بی نیش آنها

زنبور کارگر، زنبور ماده و زنبور سنگی - همه زنبورها نیش می زنند.

قبل از اینکه بتوانیم واقعاً به این سؤال پاسخ دهیم، به چند تعریف نیاز داریم: آیا همه زنبورها نیش می زنند؟? دانشمندان از یک سیستم طبقه بندی به نام طبقه بندی برای سازماندهی همه موجودات زنده بر اساس ویژگی های مشترک استفاده می کنند.

به عنوان مثال، زنبورها و زنبورها خویشاوندان نزدیک هستند – همه آنها حشره هستند. با این حال، موارد مهمی وجود دارد تفاوت زنبورها و زنبورها.

برای هدف این سفر، با حشراتی که به عنوان زنبورهای واقعی شناخته می شوند، می مانیم. در حالی که گونه های مختلفی از زنبورها وجود دارد، اجازه دهید به 3 مورد از محبوب ترین آنها نگاه کنیم. اینها زنبورهای عسل، زنبورهای بامبل و زنبورهای منفرد هستند.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته من را بخوانید.

زنبور عسل

زنبورهای عسل حشرات اجتماعی هستند (جنس “Apis”) که در خانواده های پرجمعیت زندگی می کنند. خانه های آنها که معمولاً “کندوهای عسل” در تمام طول سال با برخی از اعضای مستعمره که همیشه در سکونت هستند مشغول هستند.

اعضای یک کلنی زنبور عسل شامل سه نوع زنبور عسل. هر کدام یا کارگر هستند، ملکه یا پهپاد.

کارگران و ملکه ها ماده هایی هستند که از a رشد می کنند تخم مرغ نطفه دار توسط ملکه گذاشته شده است. پهپادها زنبورهای نر هستند که از تخم‌های بارور نشده رشد می‌کنند.

پهپاد، ملکه و زنبور عسل کارگر، x قرمز نمی تواند نیش بزند، چک سبز می تواند نیش بزند.

در زنبورهای عسل، فقط ماده ها نیش دارند. کارگران زن کندو را ترک می کنند تا به دنیا بروند.

این زنبورها به عنوان کار می کنند علوفه جویان که منابع را جمع آوری می کنند (شهد و گرده) مورد نیاز کلنی. آنها ممکن است نیاز به دفاع از خود در برابر شکارچیان در میدان داشته باشند.

همچنین کارگران وظیفه حفاظت از کندو را دارند. عسل ذخیره شده برای ماه های سرد باید در برابر شکارچیان محافظت شود وگرنه کلنی از گرسنگی خواهد مرد.

هنگامی که کلنی تهدید می شود، زنبورهای کارگر زنگ هشدار را منتشر می کنند فرمون ها تا خواهران خود را به مبارزه دعوت کنند.

به انجمن زنبورداری ما بپیوندید

رایگان “رازهای زنبورداری موفق” به همراه خبرنامه هفتگی با اطلاعاتی درباره زنبورها، زنبورداری و موارد دیگر…

این ملکه زنبور عسل نیش هم داره ملکه ها به ندرت انسان ها را نیش می زنند زیرا نقش آنها دفاع از کندو نیست. در عوض، نیش آنها برای نبرد با رقبای احتمالی هنگام تولید ملکه های جدید استفاده می شود.

پهپادها نیشگر ندارند زیرا تنها هدف آنها تولید مثل است. هنگامی که ملکه های باکره جدید تولید می شوند، باید با هواپیماهای بدون سرنشین جفت گیری کنند تا بتوانند تخم های بارور کنند. هواپیماهای بدون سرنشین هیچ کاری در کندو انجام نمی دهند – و از آن در برابر حمله محافظت نمی کنند.

در کلنی زنبور عسل فقط زنبورهای ماده می توانند نیش بزنند. آنها معمولاً حمله نمی کنند مگر اینکه تهدید شوند. نیش یعنی از دست دادن جانشان چون نیش خاردارشان در پوست انسان گیر می کند.

زنبور عسل راه راه جمع آوری شهد.

زنبورهای بامبل

چندین گونه مختلف زنبور عسل وجود دارد (جنس “Bombus”) – که همه آنها قادر به نیش زدن هستند.

رفتار نیش زنبورهای بامبل مکانیزم دفاعی است آنها معمولاً پرخاشگر نیستند و فقط در صورت تهدید یا تحریک نیش می زنند. البته، نیش زنبور عسل دردناک است، بنابراین به آنها فضای شخصی بدهید.

بسیار شبیه زنبور عسل است زن کارگر و ملکه زنبورهای زنبوری که نیش دارند. با این حال، بامبل ها دارای نیش صاف و بدون خار هستند. آنها می توانند نیش های مکرر را ایجاد کنند.

البته، نرها نیز نمی توانند در کلنی زنبور عسل نیش بزنند. اما، آنها ممکن است رفتارهای دفاعی دیگری مانند پرواز در نزدیکی سر شما داشته باشند تا شما را بترسانند.

ماکرو زنبورهای سنگ تراشی بالغ قهوه ای.

زنبورهای منفرد

زنبورهای منفرد (خانواده: “Andrenidae”: زنبورهای سنگ تراشی، زنبورهای حفار، زنبورهای نجار) به تنهایی زندگی می کنند و مانند زنبورهای اجتماعی مانند زنبورهای اجتماعی کلنی یا کندو تشکیل نمی دهند. زنبورهای عسل یا زنبورهای بامبل.

در عوض، آنها به تنهایی یا با چند نفر لانه می سازند. آنها در زمین لانه می سازند، لانه هایی از گل می سازند یا خانه هایی را در لوله ها یا ساقه های توخالی آماده می کنند.

از آنجا که آنها کلنی های بزرگی را با مواد غذایی ذخیره شده زیاد تشکیل نمی دهند، مجبور نیستند مانند زنبورهای عسل از لانه محافظت یا دفاع کنند.

آنها می توانند بیشتر انرژی خود را روی جمع آوری غذا متمرکز کنند. این آنها را گرده افشان عالی می کند زیرا زمان زیادی را در مزرعه می گذرانند. برخی از زنبورهای منفرد می توانند نیش بزنند یا گاز بگیرند. اما، آنها به ندرت انجام می دهند مگر اینکه تحریک شوند.

زنبورهای بی نیش?

آیا واقعا چنین چیزی وجود دارد؟ مطمئن. در واقع، ایده زنبورهای بدون نیش (خانواده: Apidae) عالی به نظر می رسد – به خصوص برای یک زنبوردار. با این حال، زنبورهای بدون نیش عمدتاً در مناطق گرمسیری یافت می شوند.

آنها نوعی سازمان اجتماعی دارند اما به جای یک ملکه، تعداد زیادی ماده باروری دارند. آنها کندوهای خود را در تنه درختان، کنده های توخالی و حتی در گودال های زیرزمینی می سازند

نیش زنبور عسل چگونه است؟

نیش زنبور یک ساختار پیچیده است که از چندین بخش تشریحی مختلف تشکیل شده است. این فقط یک سوزن تیز نیست بلکه دارای سوزن است سه قسمت اصلی: نیش، کیسه زهر و لانست.

ما در مورد این واقعیت صحبت کرده ایم که معمولاً ماده ها هستند که توانایی نیش زدن را دارند. این به این دلیل است که نیش یک تخمگذار اصلاح شده است.

تخمگذار عضوی از بدن است که زنبور ماده از آن برای تخم گذاری استفاده می کند. در ابتدایی ترین شکل آن، آن را به عنوان یک لوله تخم گذاری در نظر بگیرید.

در انتهای شکم زنبور، نیش از دو لنتس تیز سوزنی مانند تشکیل شده است. اینها برای نفوذ به پوست استفاده می شوند.

ممکن است پوست شما لطیف باشد اما اگر زنبور بخواهد خرس را نیش بزند چه می شود! این لانست ها خاردار هستند تا به آنها کمک کند تا پس از قرار دادن جاسازی شوند.

یک کیسه سم در پایه نیش وجود دارد. این سم تولید و ذخیره می کند – مواد شیمیایی که باعث درد، تورم و التهاب می شوند.

این علائم نشان دهنده واکنش های آلرژیک جزئی است که معمولاً برای کسی که آلرژی واقعی به سم ندارد خطرناک نیست. واکنش های جزئی به خوبی پاسخ می دهند درمان خانگی نیش زنبور عسل.

ترکیب زهر بستگی به حشره‌ای دارد که نیش می‌زند، اما مواد شیمیایی رایج موجود در زهر هیستامین، سروتونین و ملیتین هستند.

زنبورهای عسل پس از نیش زدن به پوست انسان کیسه زهر و نیش می زنند.

وقتی زنبورهای عسل نیش می زنند چه اتفاقی می افتد؟

زنبور تهدید شده به هدف نزدیک می شود و با پاهایش نگه می دارد. شکم حشره بر روی پوست فشار داده می شود.

لانست های تیز به پوست نفوذ می کنند و خارها به نگه داشتن نیش وارد شده در جای خود کمک می کنند. ماهیچه ها سم را از کیسه زهر از طریق غده سم به “قربانی” پمپ می کنند تا کیسه خالی شود.

توانایی نیش زدن مرد در مقابل زن

به طور کلی، تفاوت در توانایی نیش زنبورهای ماده و نر نتیجه آناتومی و عملکرد آنها در کندو است.

زنبورهای ماده به عنوان مدافعان اصلی کندو تکامل یافته‌اند و نیش‌زنان آنها بخش مهمی از استراتژی دفاعی آن‌ها است.

از طرف دیگر زنبورهای نر روی تولید مثل متمرکز هستند و نیازی مشابه به مکانیسم‌های دفاعی ندارند.

در حالی که زنبورهای نر نمی توانند نیش بزنند، هنوز نقش مهمی در کندو دارند و برای تولید مثل موفق کلنی ضروری هستند.

نتیجه

وقتی در مورد رفتار گزنده بیشتر بفهمید، راحت تر می شود از نیش زدن زنبور جلوگیری کنید. به سادگی به آنها فضا بدهید و از لانه دوری کنید.

عملکرد زنبور عسل نیش در درجه اول دفاعی است. آنها از نیش خود برای محافظت از خود و کندوهایشان در برابر شکارچیان یا تهدیدها استفاده می کنند.

با این حال، همه زنبورها نمی توانند نیش بزنند; فقط زنبورهای ماده نیش دارند. و برخی از گونه های زنبور عسل اصلا نیش زن واقعی ندارند.

در حالی که نیش زنبور می تواند دردناک و ناخوشایند باشد، اما نقش مهمی در محافظت از زنبورها و کندوها یا لانه آنها دارد.

سفارش فوری عسل ♥