آیا زنبورها می خوابند – حقیقت یا افسانه؟


زنبورهای عسل به دلیل اخلاق سخت کارشان مشهور هستند. مطمئناً آنها هم به استراحت نیاز دارند. که به این سوال جالب توجه می کند – آیا زنبورها می خوابند؟ ممکن است تعجب کنید که بدانید بله آنها می خوابند. آنها نیز مانند ما نیاز به استراحت و انرژی مجدد دارند. دفعه بعد که کندو را باز کردید، بسیار مراقب باشید. ممکن است برخی وجود داشته باشد زنبورهای خوابیده در داخل!

زنبور عسل در تصویر گل زرد می خوابد.

آیا زنبورها در کندو می خوابند؟

برای سالیان متمادی، محققان باور نمی کردند که زنبورها می خوابند اگرچه مشخص بود که چرخه های شبانه روزی خواب و بیداری در پرندگان و پستانداران رخ می دهد. این مورد در حشرات مشاهده نشده بود.

ممکن است حاوی پیوندهای وابسته باشد. برای اطلاعات بیشتر، خط مشی افشای حریم خصوصی و وابسته را بخوانید.

سپس در دهه 1980 محققی به نام والتر کایزر کشف هیجان انگیزی کرد. او مشاهده کرد که زنبورها دوره های استراحتی مشابه خواب ما دارند.

قیصر اولین محققی بود که خواب یک بی مهرگان را بررسی و تأیید کرد. او متوجه شد که زنبورهای در حال استراحت نیز موضع مشابهی را اتخاذ می کنند.

زنبورهای خوابیده سرشان را روی زمین می‌آوردند و آنتن‌هایشان بسیار ساکن می‌شد. اینها زنبورهای بی جان استراحت می کردند اینجوری برای زمان های مختلف

در کندوی زنبور عسل نیز فعالیت مشابهی مشاهده شد. در لبه شانه که در آن جوجه ای وجود نداشت، دلیلی برای نشستن زنبورها وجود نداشت.

آزمایشات بیشتر (یورگن تاوتز – وزوز در مورد زنبورها) نشان داد که به نظر می رسد که زنبورها مراحل مختلف خواب را پشت سر می گذارند همچنین. خواب سبک برای برخی رایج بود و دوره های طولانی تری از خواب عمیق نیز مشاهده شد.

هر چند بیشتر زنبورها از یک چرخه خواب عبور کردند. برخلاف پستانداران، زنبورها زودتر در چرخه خواب به جای دیر خواب عمیق را تجربه می کنند.

زنبورها کجا می خوابند؟

برای زنبورهای عسل، کندو مکانی بسیار شلوغ است این شلوغی از فعالیت 24/7 است. برخلاف بسیاری از شهرهای کوچک، کلنی زنبور عسل کار خود را با فرا رسیدن تاریکی متوقف نمی کند.

داخل کندو همیشه تاریک است! زنبورها برای انجام کار در داخل به نور وابسته نیستند.

با این همه هیاهو، زنبور عسل کجا می تواند بخوابد؟ زنبور خسته چند انتخاب برای یک مکان خوب برای چرت زدن دارد.

زنبوری که نیاز به استراحت دارد می تواند یک سلول خالی موم زنبور عسل را برای اتاقک تخت انتخاب کند. یا ممکن است قسمتی از شانه آرام را به دور از شلوغی لانه بچه‌ها انتخاب کند.

زنبورهای خوابیده معمولاً روی لبه‌های بیرونی شانه استراحت می‌کنند، جایی که فعالیت کمتری انجام می‌شود. در حالی که زنبورهای جوان چرت کوتاهی می زنند زنبورهای مسن نیاز به استراحت طولانی تری دارند.

اینها زنبورهای علوفه پرنده انرژی بیشتری نسبت به اکثر اعضای کلنی مصرف می کنند. بنابراین، آنها به زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارند.

آیا زنبورهای عسل شب می خوابند؟

آره، زنبورهای عسل شب ها می خوابند ولی. البته همه زنبورهای کندو در ساعات تاریک خواب نیستند. برخی به کارهای مستعمره ای ادامه می دهند و در طول روز استراحت می کنند.

اما، چون در طول روز مشغول هستند، بیشتر علوفه جویان شب ها استراحت می کنند و می خوابند. نور روز ارزشمندی صرف جمع آوری منابع می شود. این زنبورهای خفته به صورت جداگانه یا در گروه های کوچک در امتداد لبه های کلنی یافت می شوند.

زنبورهای صحرایی بین 5 تا 8 ساعت در یک دوره 24 ساعته می خوابند. زنبورهای مسن نسبت به بزرگسالان جوان به استراحت و خواب بیشتری نیاز دارند.

زنبور عسل خوابیده در مزرعه روی تصویر گل بنفش.

آیا زنبورها دور از کندو می خوابند؟

آره، زنبورها دور از کندو می خوابند. علوفه گیران خسته را می توان دید که روی گل ها می خوابند. بی حرکت با سر پایین و آنتن ثابت، این زنبورهای در حال استراحت در حال گرفتن چند zzz هستند.

این تا زمانی است که چیزی آنها را ناراحت کند. سپس آنتن خود را تمیز می کنند و پرواز می کنند. با این حال، بیشتر علوفه جویان زنبور عسل شب ها در داخل کندو می خوابند.

عضو مستعمره با یک وظیفه خاص حتی ممکن است “بی خواب” داشته باشد. زنبورهای پیشاهنگ وقتی یک کلنی در حال آماده شدن برای ازدحام کردن است، به دنبال مکان های کندو جدید بروید. این زنبورهای پیشاهنگ ممکن است شب را در مکان جدید بگذرانند، قبل از اینکه گروهی وارد آن شوند.

چرا خواب برای زنبورها مهم است؟

با وجود هزاران نفر که برای یک هدف مشترک با هم کار می کنند، ارتباط بسیار مهم است. زنبورهای عسل چندین روش ارتباطی دارند.

زنبورها از بینایی استفاده می کنند و هنگام جمع آوری غذا در خارج از منزل، بو کنید. فرومون های داخل و خارج کندو به ارتباط نیازهای یک کلنی کمک می کنند.

اما شکل خاص دیگری از ارتباط در داخل کلنی زنبور عسل اتفاق می افتد. زنبورهای عسل روش منحصر به فردی برای برقراری ارتباط با محل منابع غذایی دارند.

هنگامی که یک زنبور علوفه‌گر منبع غذایی خوبی پیدا می‌کند، می‌خواهد به سایر جویندگان بگوید. زنبورهای عسل می رقصند به زنبورهای دیگر بگوید کجا غذا پیدا کنند.

این دانش از بسیاری از پروازهای غیر ضروری برای جستجوی منابع جلوگیری می کند. و کلنی زنبور عسل قادر است جمع آوری غذا را به حداکثر برساند.

بسیاری از زنبورهای کارگر در داخل کندو به شکل تصویر خواب استراحت می کنند.

کمبود خواب بر حرکات رقص زنبورها تأثیر می گذارد

زبان مخصوص رقص زنبور عسل شامل یک سری حرکات تکان دادن، تکان دادن و دایره ای است که در طول شانه زاویه می دهند.

فقط زنبورهای کارگر که علوفه خوار هستند در رقص شرکت می کنند. آنها نمونه هایی از منابع غذایی خوب را با خود می آورند. سپس، آنها می رقصند تا خواهران خود را به سمت شهد یا گرده

حرکات رقص بیان شده توسط رقصندگان اطلاعات زیادی را ارائه می دهد. جهت (از کندو) و فاصله تقریبی تا منبع غذایی جدید آشکار می شود. زنبورهایی که به خوبی استراحت کرده اند هنگام برقراری ارتباط از طریق رقص بهترین راهنمایی ها را ارائه می دهند.

زنبور عسل در تصویر گل استراحت می کند و می خوابد.

زنبورهای محروم از خواب ارتباطات درهم تنیده هستند

در مطالعاتی که در آن زنبورها مشغول نگه داشته می شدند و اجازه خواب یا استراحت نداشتند، عملکرد آنها در چندین مجموعه مهارت به طرز محسوسی کاهش یافت.

  • دقت رقص کاهش یافت
  • مشکلات حافظه قابل توجه بود
  • برای زنبورها یادگیری چیزهای جدید دشوارتر بود

زنبورهای کارگری که برای مدت طولانی استراحت یا خواب نداشته اند نیز نمی رقصند. ارتباط آنها شلخته بود.

زنبورهای بی خواب نیز در سایر تست های پاسخ حسی ضعیف عمل کردند. این به نظر بسیار شبیه به انسان است، اینطور نیست؟

حافظه نیز در یک زنبور کم خواب رنج می برد. کارگران خسته برای یافتن راه بازگشت به منابع غذایی شناخته شده مشکل تری داشتند.

آنها زمان بیشتری را در پروازهای جهت یابی و غیره سپری کردند تا خواهرانشان که استراحت کرده بودند. تکمیل سفرهای جستجوی علوفه بیشتر طول کشید.

زنبورهای بدون خواب در یادگیری چیزهای جدید مشکل داشتند. پاسخ‌ها و کارهایی که معمولاً آسان هستند، زمان بیشتری طول می‌کشد تا به پایان برسد.

چگونه بفهمیم زنبورها خوابند؟

آیا می توانیم ثابت کنیم که زنبورها واقعاً می خوابند؟ خب، حدس می‌زنم این بستگی به تعریف شما از خواب دارد.

آنها مطمئناً لباس خواب نمی پوشند، به رختخواب می روند و چشمان خود را می بندند. ام… زنبورها پلک ندارند، شما می دانید

صورت زنبور عسل با چشم و بدون پلک برای تصویر خواب.

ولی زنبورها برخی از ویژگی های خواب مشابه ما را نشان می دهند. آنها در دوره های بی حرکتی شرکت می کنند.

سرشان به حالتی آرام پایین است. و افزایش محرک برای برانگیختن پاسخ ضروری است.

اینها نیز از ویژگی های خواب در پستانداران است. کی گفته برای خوابیدن باید چشمانشان را ببندند؟

هنگام مشاهده داخل کندو، ممکن است متوجه شوید که چندین زنبور با هم در یک منطقه خوابیده اند. گاهی به نظر می رسد که زنبورها دست می گیرند (یا پاها را می گیرند) در حالی که آنها در حالت خواب هستند.

زنبورهای عسل حشرات هستند. البته روند زندگی آنها با انسان ها بسیار متفاوت است. با این حال، هر دو شکل زندگی مشترکاتی دارند.

سخت کار کردن زنبورهای عسل نیاز به استراحت و خواب دارند به منظور عملکرد خوب در کلنی همانطور که درک بهتری از زنبورها و سایر حشرات ایجاد می کنیم، بهتر آماده می شویم تا از آنها قدردانی و محافظت کنیم.

سفارش فوری عسل ♥